Jak vybrat výživového poradce pro děti?

Má vaše dítě problémy s jídlem – neprospívá, nebo trpí už v útlém věku nadváhou? S úpravou stravy vám pomůže výživový poradce. Navrhne nový jídelníček a doporučí i vhodnou fyzickou aktivitu. Jak najít toho pravého?

Hlavní problémy? Obezita i odmítání jídla

Česká republika bojuje s velkým nárůstem nadváhy a obezity u dětí. Za posledních pár let se počet obézních dětí vyšplhal na 5–10 %. Internetový magazín Today´s Dietitian uvádí:

Poslední generace dětí vyrostla na stravě s vysokým obsahem tuku a cukru. Spolu s fyzickou nečinností není překvapením, že se dětská obezita začíná rozšiřovat více než kdy jindy.

Dětská obezita je přitom závažná nejen z pohledu zdravotního, ale i sociálního. Děti s výraznou nadváhou musí často čelit šikaně ze strany spolužáků, které se jen těžko ubrání. Na opačné straně zase stojí děti, které jídlo odmítají a jejich rodiče jsou zcela bezradní.

Rozdíl mezi výživovým poradcem a nutričním terapeutem?

Víte, že chcete pro své dítě najít odborníka, ale nevíte, zda upřednostnit nutričního terapeuta nebo výživového poradce? Největší rozdíl mezi nimi spočívá v kvalifikaci.

Nutriční terapeut má za sebou studium vyšší odborné zdravotnické školy v oboru Diplomovaný nutriční terapeut nebo bakalářský program Nutriční terapeut na lékařské fakultě.

Výživové poradenství patří mezi volné živnosti, které nevyžadují speciální vzdělání. Poradci ale za sebou mívají různé kurzy, a mohou se tak prokázat certifikátem o absolvování.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Nadváha? Nekonečné diety? Zdravotní problémy? Nejvyšší čas navštívit výživového poradce

Proklepněte si kvalitu vzdělání

Titul „výživový poradce“ rozhodně neznamená kvalitní vzdělání. Během hledání vhodného výživáře se zaměřte na jeho zkušenosti a kvalifikaci a o absolvovaném kurzu si zjistěte co nejvíce informací.

Dbejte na to, aby rozuměl všem potřebným disciplínám a na svého klienty nahlížel z různých úhlů pohledu. Velkou výhodou je, pokud má poradce vzdělání úzce spojené s dětmi. Může se jednat o střední či vysokou školu pedagogickou nebo studium psychologie.

Takto vzdělaný výživový poradce pak může dětem více rozumět a lépe s nimi komunikovat.

Ideální postup výživového poradce

  1. Zjistí potřeby dítěte, rozložení jeho celého dne a mimoškolních aktivit.
  2. Získá informací o jeho zdravotním stavu a dosavadních stravovacích zvyklostech.
  3. V případě nějakých onemocnění doporučí konzultace nového jídelníčku s pediatrem.
  4. Navrhne nový stravovací režim, který dítěti zajistí správný vývoj a dostatek energie.
  5. Doporučí doplňky stravy, pokud je to nezbytně nutné nebo o ně rodiče dítěte sami požádají.
  6. Poskytne podporu a dlouhodobou péči.

Doporučení výživoví poradci se zkušenostmi s hubnutím dětí

KrajMěsto

Jihočeský

České Budějovice, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice, Tábor

Jihomoravský

Brno, Břeclav, Hodonín, Kyjov, Vyškov, Znojmo

Karlovarský

Cheb, Karlovy Vary

Královehradecký

Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Vrchlabí

Liberecký

Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Turnov

Moravskoslezský

Bruntál, Frýdek-Místek, Havířov, Karviná, Krnov, Nový Jičín, Opava, Ostrava, Třinec

Olomoucký

Hranice, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šumperk

Pardubický

Chrudim, Litomyšl, Pardubice, Svitavy, Ústí nad Orlicí

Plzeňský

Klatovy, Plzeň, Rokycany, Sušice

Praha

Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 4, Praha 5, Praha 6, Praha 7, Praha 8, Praha 9, Praha 10, Praha 11

Středočeský

Benešov, Beroun, Brandýs nad Labem, Dobříš, Hostivice, Jesenice u Prahy, Kladno, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Poděbrady, Příbram, Rakovník, Slaný

Ústecký

Děčín, Chomutov, Litoměřice, Louny, Most, Roudnice nad Labem, Teplice, Ústí nad Labem, Žatec

Vysočina

Havlíčkův Brod, Jihlava, Moravské Budějovice, Třebíč

Zlínský

Kroměříž, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Zlín

Jak poznáte dobrého výživového poradce pro děti?

1. Zjistí si maximum informací

Hned na první návštěvě by se měl výživový poradce zajímat nejen o věk, váhu a výšku vašeho potomka. Důležité je, aby se informoval i na zdravotní stav, oblíbená a naopak neoblíbená jídla a sportovní aktivity.

2. Zajímá ho vztah dítěte k jídlu

Podle informací o oblíbených a nenáviděných jídlech výživový poradce zjistí chuťové preference dítěte i jeho vztah k jídlu. Některé děti mají tendenci se přejídat chipsy a sladkostmi, jiné zase jídlo zcela odmítají a nejraději by nejedly vůbec. Oba dva extrémy je nutné vybalancovat nejen vhodným jídelníčkem, ale i správným přístupem.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Chutný červnový jídelníček i pro vybíravé děti

3. Umí s dětmi dobře komunikovat

Zdánlivě ne každý vyniká uměním komunikace s dětmi. Ty jsou velmi citlivé a nenechají se ovlivňovat od někoho, kdo jim na první pohled nesedí. Proto je důležité najít poradce, který má s dětmi zkušenosti a rozumí jim.

Výživová poradkyně Jessica Fishman Levinsonová v článku 9 věcí, které výživoví poradci říkají svým dětem potvrzuje, že komunikace patří mezi hlavní pilíře ve vztahu kouč – dítě:

Vysvětlete dětem, jakou sílu mají potraviny a kolik energie a potěšení z nich mohou dostat. Dnes už i malé děti žijí ve strachu z nárůstu hmotnosti. Proto jim ohleduplně vysvětlete, že potřebují dostatek živin, aby měly sílu hrát si venku se svými kamarády.

4. Dokáže dítěti vysvětlit, proč má jíst zdravě

Malé děti většinou nerozumí tomu, proč by měly jíst zdravě. V televizi neustále vidí reklamy na smažené brambůrky, žvýkací bonbóny a čokolády plné cukru, kde jsou lidé šťastní, spokojení a nezdravé dobroty vesele doporučují i ostatním.

Děti nerozumí principům reklamy ani nevynikají schopností kritického myšlení. Proto je důležité, aby výživový poradce znal způsoby, jak dítěti vysvětlit, proč by mělo jíst více ovoce, zeleniny, luštěnin a dalších zdravých potravin i přesto, že mu nechutnají tolik jako ty nezdravé.

Někteří používají různé finty, které u dětí vzbudí zvědavost a podpoří jejich chuť do zdravého jídla. Jedná se např. o zvolení tzv. zdravého jídla týdne, které samy navrhnou a společně s rodiči si na něm pochutnají nebo vymýšlení nových zábavných pojmenování různých druhů jídel. Další zajímavé tipy najdete v článku Teaching Kids About Nutrition.

5. Přihlíží k vašim časovým možnostem

Dětský výživový odborník by měl přihlížet k vašim časovým možnostem i zvyklostem. Pokud má dítě odpolední kroužky, pravděpodobně se nevyhne obědům ve školní jídelně. Každou neděli navštěvujete babičku, která vám připravuje sváteční obědy?

Kouč by měl vaše zvyky respektovat a zároveň vám poradit, jak ze situace vytěžit co nejvíce. Vysvětlí dítěti, která jídla by mělo v jídelně preferovat a jaké porce jsou pro něj optimální. Zároveň vám dá tipy na plnohodnotné svačiny a snídaně, které v případě potřeby vyváží méně zdravý oběd.

Rodiče si zase mohou promluvit s babičkou a požádat ji o lehkou úpravu během vaření nebo navrhnout, že jednou za 14 dní jí přivezou vlastní oběd, na kterém si společně pochutnají.

Doporučujeme

FotoPopis
Nutriadapt

Svěřte hubnutí vašeho dítěte do rukou odborníka

Společně dáme vašim dětem nové stravovací návyky na celý život a naučíme je správně přemýšlet nad tím, co jedí. Doražte společně na nezávaznou konzultaci ve vašem městě. Konzultace stojí jen 200 Kč.

Rezervujte si konzultaci dnes [current_date format='j.n.o'] a navíc získáte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma.

Prohlédnout si proměny klientů  [mks_icon icon=“fa-angle-right“ color=“#009cff“ type=“fa“]

6. Orientuje se ve vhodných i nevhodných potravinách pro děti

Vzdělaný výživový poradce se vyzná v jídlech, která děti mohou a nemohou jíst i v jakém věku je vhodné problematické potraviny zařazovat. Jedná se zejména o lepek, celozrnné obiloviny, mléčné výrobky, oříšky, citrusy a další.

7. Vyzná se v doplňcích stravy pro děti

A doporučí vám pouze produkty, které jsou pro děti skutečně vhodné a potřebné. Nebude vám nutit výživové doplňky pouze za účelem zisku nebo touhy o rychlé zhubnutí dítěte.

8. Poradí vám, jak dětem vařit

Ví, jak připravit dětem jídlo tak, aby jim chutnalo. Děti nejedí pouze ústy, ale i očima. Proto musí být jídlo barevné a pěkně naaranžované. Pokud má dítě problém třeba s cuketou, poradí vám, jak ji do jídla propašovat, aniž by byla chuťově nebo na oko poznat. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Dietní jídla pro děti

9. Má dostatek zkušeností a dobré reference

Dalším důležitým parametrem jsou zkušenosti a kladná hodnocení ostatních klientů. Ještě než se k vybranému poradci vydáte, zkuste si o něm najít více informací.

Hledejte reference nejen na jeho webu, ale i na diskuzních fórech nebo v odbornějších článcích. Na první schůzce se ho nebojte zeptat, jaké má zkušenosti, a s kým v minulosti spolupracoval. Ptejte se také na výsledky a spokojenost dosavadních klientů.

10. Poskytne vám i vašemu dítěti dlouhodobou péči

Po celou dobu spolupráce by se měl aktivně zajímat o pokroky vašeho potomka, jeho pocity, úspěchy, obavy i případná pochybení. A bez ohledu na to, jak se dítěti vede, by měl situaci zhodnotit a doporučit další postup, který povede k vytouženým výsledkům.

Co potřebují miminka ve výživě?

Pro novorozence a batolata je nejpřirozenější stravou mateřské mléko. To jim díky potřebným živinám zajistí optimální vývoj a podpoří celkovou imunitu. Obsahuje totiž bílkoviny, tuk, sacharidy, vodu, vitaminy, minerály i enzymy a další ochranné látky.

Odborníci doporučují kojit dítě alespoň 6 měsíců, pokud to okolnosti dovolují. Od půl roku věku je možné přidávat další stravu ve formě zeleniny, ovoce, obilovin apod. Jak dítě roste, mělo by postupně ochutnávat a zařazovat do jídelníčku další zdravé potraviny.

Klíčové principy ve stravování starších dětí

  • Děti by měly jíst pestře a rozmanitě.
  • Není dobré je nechat přejídat se nebo naopak hladovět. Optimální je rozdělení jídla do 3–6 porcí denně.
  • Velikost porce by měla vycházet z věku dítěte, jeho hmotnosti a úrovně pohybové aktivity.
  • Dbejte na to, aby děti jedly dostatek kvalitních bílkovin v drůbežím a rybím mase, vejcích, mléčných výrobcích, luštěninách a obilovinách.
  • Místo živočišných tuků raději upřednostňujte tuky rostlinné.
  • Nedávejte dětem přemíru sladkostí a slazených nápojů. Sušenky a čokolády vyměňte za kvalitní cereálie, ovoce a zeleninu.
  • Kontrolujte příjem soli. Do jednoho roku věku nemělo sůl vůbec a do tří let jen minimálně.
  • Hlídejte pitný režim, který by měl být pravidelný.
  • Zajímejte se, jak se stravuje mimo domov a zajistěte mu plnohodnotné svačiny i obědy.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jaká je ideální váha a výška dítěte podle věku?

Chcete, aby vaše dítě jedlo zdravě? Jděte mu příkladem

Děti se nejlépe a nejrychleji učí nápodobou. Proto pokud chcete, aby si osvojilo zdravé stravovací návyky a vyhýbalo se sladkostem, musí stejné chování vidět i u vás. Pokud dítěti k večeři nandáte červenou čočku s květákem a sami si dopřejete salámovou pizzu, pozitivním stravovacím zvyklostem ho nikdy nenaučíte.

Dbejte tedy na to, aby celá vaše rodina jedla kvalitní drůbeží a rybí maso, dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin a nedoslazovaných mléčných výrobků. Jezte pravidelně, nepřejídejte se, a pokud je to možné, jezte společně všichni u jednoho stolu.

Podle magazínu Today´s Dietitian pomáhá, když požádáte své dítě o pomoc při vaření. Pokud se bude na jídle samo podílet, bude mu zaručeně i více chutnat.

reklama
Popis

Svěřte hubnutí dětí do rukou odborníka

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Detailní informace o těle dítěte a jeho kondici – na základě měření certifikovaným přístrojem
  • Posouzení dětského jídelníčku s tipy na úpravy
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav, vývoj a kondici dítěte
  • Společně dáme vašim dětem nové stravovací návyky a naučíme je správně přemýšlet nad tím, co jedí.
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.