Bezhladoveni.cz

Hubnutí s „light“ výrobky? Chyba!

Abychom mohli sami posoudit, zda jsou nebo nejsou “light” výrobky zlem pro náš organismus, a zda nejsou za maskováním svého dobrého úmyslu spíše škodlivé, je třeba se o nich více dozvědět.

reklama

V čem spočívá označení “light”

“Light” někdy znamená snížení tuků ve výrobku, jinde jde o snížení celkové energie a neposledně se může jednat o sacharidy. Výraz “light” není plně vyhraněn. Problém je ten, že pokud se zákazník dobře neorientujete v etiketách, může být lehce oklamán.

Obecně je známo, že tuky mají kromě dvojnásobné energetické hodnoty oproti bílkovinám a sacharidům na 1 gram, i velmi důležitou vlastnost podněcovat chuť v pokrmech.

V tucích se rozpouští významné látky (vitaminy A, D, E, K – vitaminy rozpustné v tucích) a jsou zdrojem žádoucích nenasycených mastných kyselin. Jejich nadměrný příjem ovšem způsobuje zvýšené ukládání tuků v těle s následnou nadváhou a obezitou.

Kladné i záporné vlastnosti tuků závisí především na jednotlivých poměrech mastných kyselin a ne/adekvátního příjmu tuků v potravě. Naše populace trpí hlavně neblahými důsledky nadměrného příjmu tuků (uzeniny, vepřové maso, tučné mléčné výrobky, máslo atd.).

Nadměrný příjem je mimo jiné spojen se zvýšeným rizikem vzniku některých nádorových a srdečně-cévních onemocnění.

Rádi si dopřáváme, tvrdíme, že nízkotučný tvaroh není tvaroh, a tak dále. Začalo se víc diskutovat o vztahu jídla ke zdraví a postupně přišel trh s “light” výrobky. Byla to snaha vyjít vstříc lidem, kterým to bylo doporučeno jednak ze zdravotních důvodů, nebo se rozhodli z vlastní iniciativy energii v jídle omezit.

A jak to udělat, abychom snížili množství tuku ve výrobku a výrobek zůstal stejně chutný?! Většina “light” výrobků to musí bohužel dohánět přídavkem všemožných aditiv.

reklama

Doporučujeme

FotoPopis
Restart jídelníček

Kuchařka s jídelníčkem na 21 dní, co nastartuje vaše hubnutí

Žádný stres z vymýšlení jídla na druhý den. Vaříte zdravě, jednoduše a přitom hubnete. Naservírovali jsme vám jednoduchý plán na 21 dní, se kterým nastartujete hubnutí, a nebude chtít přestat.

bez počítání kalorií - jídla hotová do 30 minut - neřešíte, co zítra jíst -  83 snadných receptů z dostupných surovin - nakupujete jen 1x týdně

Jsou aditiva škodlivá?

Se stejnou situací se setkáváme u “light” výrobků nahrazující cukr za umělá sladidla. Ano, příliš sladkého škodí, pro sladidla to platí v každém případě. V potravinách se nejčastěji setkáme se sacharinem, aspartamem, sukralózou, xylitolem a acesulfamem K. Sladidla se mohou označovat také číselným kódem, v tomto případě je najdeme pod zkratkou začínající na E 9. Sladidla jsou synteticky připravené látky mající vysoký sladící efekt.

Příjmem umělých látek ve snaze vyhnout se cukru za účelem žít zdravěji si moc nepomůžeme. Do ” light” výrobků, které jsou vyvažovány umělými sladidly patří: limonády, džusy, energetické nápoje, ovocné jogurty.

U sladkostí je snížený obsah cukrů řešen zvýšením tuků. Diabetici si vybírají výrobky podle obsahu cukrů, ale mnohdy již nezaregistrují, že byly sníženy na úkor přidání tuků, na které si také musí dávat ze zdravotních důvodů pozor!

U některých umělých sladidel se dokonce stále spekuluje o jejich karcinogenitě.

Co raději nechat příště v obchodě

“Lehké” ještě nemusí být synonymem pro “zdravé”. Někdy je zkrátka lepší si dopřát nešizených tučnějších produktů. Namísto toho je lepší si kontrolovat porci a dát si menší množství lahodnějšího produktu. Co se týče “light” výrobků, základem je dobře si přečíst složení na obalu výrobku a nutriční hodnoty. Pak poznáte, která složka je eliminována a kterou složkou byla nahrazena.

Nepodlehněte představě, že jíte stejné množství a přitom méně energie. Nutně to tak být nemusí. Samy o sobě nám “light” výrobky redukci kilogramů nezajistí.

Vyhýbejte se sladkým nápojům, jogurtům s označením light a uděláte lépe. Menší množství cukru za den není až tak škodlivé a pokud vás honí mlsná dejte si raději ovoce.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Tereza Pechová

Tereza Pechová

Vždy jsem tíhla k dobrému jídlu a trávení času v přírodě při nejrůznějších sportovních aktivitách. Právě zájem o zdravý životní styl a zjištění, na kolik je naše zdraví ovlivněno tím co jíme, mě přivedlo k absolvování oboru Nutriční terapie.

Nenechte si ujít

Reklama

První krok pro úspěšné hubnutí – nezávazná konzultace s výživovým specialistou

Nezávazná konzultace je bezplatná nebo za 200 Kč, zálěží na poradně. V rámci nezávazné konzultaci získáte:

ikonkaPopis
free-consultation-list-2

Přesnou bioimpedanční analýzu vašeho těla

Výživový specialista vás změří na přístroji typu InBody / Tanita. Získáte detailní přehled o stavbě svého těla: % podkožního tuku, množství rizikového viscerálního tuku, hmotnost svalové hmoty a kostry, množství vody, metabolický věk, atd. 

free-consultation-list-1

Zjistíte, proč se vám nedaří zhubnout

Specialista vám ihned předá a vysvětlí výsledky diagnostiky. Pro ucelenější pohled se vás poté zeptá na zdravotní historii a váš běžný jídelníček. Na základě všech těchto dat vyhodnotí, jaké jsou vaše největší problémy, a poradí, jak nejlépe dosáhnete vysněné váhy.

Vyberte si město pro více informací

Pokud v seznamu nenajdete to vaše, nezoufejte. Vyberte nejbližší město, přečtěte si všechny informace, podívejte se na zkušenosti klientů, rezervujte si nezávaznou konzultaci a s asistentkou se domluvíte na konzultaci po telefonu či online.

reklama
Doprava zdarma na všechny nákupy na Powerlogy.cz Doprava zdarma
Doprava zdarma na všechny nákupy na Powerlogy.cz
Naše potraviny obsahují výrazně méně cukru. Protože jejich skutečná síla spočívá v přírodní chuti. Víme, že i funkční potraviny mohou chutnat skvěle a lahodně. Při dodržení nejvyšších standardů kvality jsme dosáhli čistou chuť každé jedné Powerlogy potraviny. Doprava zdarma na všechny nákupy.

Zobrazit další slevové kupony →

Už jste ochutnali Zdravou jednohubku?

Každý všední den jeden tip pro lepší zdraví a snadnější hubnutí ve vaší emailové schránce.

Dejte si Zdravou jednohubku spolu s dalšími 4 562 čtenáři.

Varování: Po požití Zdravé jednohubky můžete být chytřejší a zdravější. Když vám přestane chutnat, můžete se kdykoli odhlásit.

reklama
Pošlete článek přátelům