Bezhladoveni.cz

Baobab není jen strom, ale také superpotravina!

Baobab všichni známe jako obrovský dlouhověký strom původem z Afriky. Možná vás ale nenapadlo, že má i úzký vztah ke kuchyni. V jeho nitru totiž dozrává lahodné ovoce s dužinou plnou nutričně bohatých látek.

reklama

Baobab – strom budoucnosti

Baobab má široké využití. Domorodé kmeny ho již kdysi uměly zpracovat od kořenů po korunu. Někteří o jeho dužnatých plodech mluví jako o potravině budoucnosti, jelikož obsahují z celého stromu největší podíl nutričně hodnotných látek.

Vlastnosti plodů baobabu:

  • Vynikají zajímavou chutí
  • Fungují jako silný antioxidant a prebiotikum
  • Podporují trávení
  • Pomáhají proti únavě a zvyšují obranyschopnost

Ovoce z baobabu obsahuje:

  • Výjimečné množství antioxidantů
  • Všech 8 esenciálních aminokyselin
  • Minerální látky draslík, vápník, hořčík, železo
  • Na 100 g až 40 g rozpustné vlákniny
  • Vitamíny: především C, B2 a B3

Zpracování a dávkování

V našich zeměpisných šířkách se nejčastěji setkáme s práškem z baobabu, který se získává ze syrových plodů. Pouhá 1 čajová lžička denně by měla mít znatelný přínos pro zdraví člověka.

Ze semen plodů se lisováním za studena vyrábí i jedinečný olej z baobabu. Také olej je bohatý na mastné kyseliny a vitamín C.

Jak využít baobab v kuchyni?

Jeho lehce citrusová příchuť ho předurčuje k využití především do sladkých jídel. Výborný je v kombinaci s ovocem. Baobab skvěle ochutí oblíbené domácí freshe a smoothies. Oceníte ho i při pečení dezertů, a to například muffinů.  Hodí se také do pudinků, nebo jej můžete pro zvýšení výživové hodnoty přisypat i do jiných pokrmů či polévek. Olej je pak vhodný k ochucení salátů.

Kde baobab sehnat?

Informace o pěstování zde asi nebudou na místě. Tento exotický strom by si mohl vypěstovat v našich podmínkách jen málokdo. Naštěstí ho není problém sehnat v obchodech se zdravou výživou nebo pohodlně přes internet.

Baobab je netradiční superpotravina oplývající látkami podporujícími naše zdraví. Zamilujete si ho navíc i díky jeho osvěžující, lehce citrusové chuti.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Tereza Pechová

Vždy jsem tíhla k dobrému jídlu a trávení času v přírodě při nejrůznějších sportovních aktivitách. Právě zájem o zdravý životní styl a zjištění, na kolik je naše zdraví ovlivněno tím co jíme, mě přivedlo k absolvování oboru Nutriční terapie.

Nenechte si ujít

reklama
reklama