10 otázek pro foodblogerku Svatavu (Coolinářka)

Svatava alias Coolinářka má k jídlu láskyplný vztah. Vaření i pečení se stalo její vášní a svým foodblogem se snaží inspirovat ostatní. Přednost dává časově nenáročným a na přípravu jednoduchým pokrmům. K jejich přípravě volí pouze kvalitní a snadno dostupné suroviny.

Obsah článku:

1. Magazín BezHladovění navštěvují mimo jiné i maminky na mateřské dovolené. Ve stejném období jsi začala psát svůj blog. Co pro tebe bylo hlavním impulsem vydat se na cestu foodblogerky?

Maminky na mateřské si občas nesou takové stigma: cokoli začnou podnikat, tak je okolím vnímáno jako touha po uznání nebo z frustrace z mateřství. Je to škoda, protože právě na mateřské dovolené v sobě mnohé z nás najdou skrytý talent či podnikatelský potenciál a když nám dítka dovolí ho rozvíjet, můžeme začít právě v tomto období svou novou kariéru. Já mohu děkovat své dceři za to, že je od malinka doslova bezproblémové dítě, tak jsem právě na blogování měla dost času.

2. Blogerek, které rády vaří a svými recepty inspirují ostatní, je nespočet. Přesto mezi nimi vynikáš, máš za sebou mnoho úspěšných projektů a nabídek ke spolupráci. V čem si myslíš, že tkví kouzlo úspěchu?

Kouzlo blogování obecně tkví v autentičnosti, myslím, že na mém blogu i v kuchařkách je snad cítit to nadšení, se kterým vařím a fotografuji. Snažím se, aby mé recepty byly inspirací pro každodenní vaření z kvalitních, ale běžně dostupných surovin. Domnívám se, že úspěch Coolinářky tkví také v tom, že oslovuji poměrně širokou škálu čtenářů, kteří nehledají žádnou exotiku, ale recept, které mohou hned začít vařit, bez toho aniž by museli složitě shánět ingredience.

3. Pravidelně navštěvuješ hotely a restaurace, přinášíš reportáže z food akcí a festivalů. Jsou pro tebe tato místa inspirací, nebo sázíš na originalitu?

Tak i tak… ráda se inspiruji například v chuťových  kombinacích u profesionálních šéfkuchařů, ale zároveň do receptů vkládám vlastní invenci.

křehké pistáciové galetky s borůvkami

4. Při vaření si zakládáš na kvalitních a lehce dostupných surovinách. Může být takové vaření zároveň i „nízkonákladové“?

Rozhodně s mými recepty finančně nevykrvácíte, ale upřímně řečeno úplně nízkonákladové nejsou… Dost často platí, že levná surovina pochybného složení není kvalitní ani chutná a tím pádem je i nezdravá… Tím nechci říct, že musí být všechno v bio kvalitě (která je nejdražší), spíš koukám na složení a suroviny nakupuji podle toho.

5. Jsou nějaké přísady, kterým se v kuchyni zásadně vyhýbáš, ať už z důvodu ceny, chuti nebo zdravotního aspektu?

Navážu na předchozí odpověď, snažím se kupovat jídlo ve slušné kvalitě. Nejsem v tom ale nijak militantní. Nemám ráda jakkoli extrémní přístup ke stravování. Ať už je to lpění na různých dietách či stravovacích směrech jako raw, vegan a podobně. Nebo naopak extémní přejídání se nekvalitní stravou jako jsou chipsy, levná uzenina nebo sladkosti.

6. Vaření je jedna věc, pořízení kvalitního záběru věc druhá. Prošla jsi fotografickou průpravou před tím, než jsi začala své recepty veřejně publikovat. Proč podle tebe na kvalitním snímku tolik záleží?

Fotografovat jsem začala až když jsem se pustila do blogování, takže vlastně teprve nedávno. Absolvovala jsem kurz focení pro úplné začátečníky, pak kurz o úpravě fotografií,  i kurz fotografování jídla. Ostatní jsem se naučila sama metodou pokus-omyl 🙂 V dnešní „vizuální“ době jsou kvalitní fotografie a atraktivní grafika nedílnou součástí úspěšných blogů.

7. S jakými zajímavými lidmi se může foodblogerka při své práci potkat?

Já mám trošku handicap v tom, že nebydlím Praze, tam by byla možnost osobně se setkat se zajímavými lidmi ještě větší. Nicméně i ta virtuální přátelství a vzájemná inspirace jsou moc fajn! Já si moc cením podílu na kuchařce z edice časopisu Apetit – To nejlepší od českých a slovenských foodblogerů, bylo mi velkou ctí být součástí tohoto projektu a při jejím křtu jsem ráda viděla mnohé své úžasné kolegy foodblogery i skvělé redaktory Apetitu.

hovězí roštěná obchodníka s vínem

8. Nechala jsi se slyšet, že jsi z foodblogerek jedna z mála, která diety neřeší. Vaříš i českou klasiku nebo různé druhy cukrovinek, na kterých si sama ráda pochutnáš. Jak se potom udržuješ dlouhodobě ve formě?

Je otázka, jestli jsem ve formě? 🙂 Twiggy už nejsem dávno, ale obézní také ne… Nic se nesmí přehánět, pokud člověk nejí tuky a cukry na kila, tak myslím žádná extrémní “neforma” nehrozí.

9. Co považuješ za svůj doposud největší úspěch?

Jednoznačně své dvě kuchařky – Coolinářka – Testováno na rodině a Vánoční kuchařku pro kluky a holky. Při tvorbě obou knížek jsem měla od vydavatelství Fragment volnou ruku. Ať už při volbě receptů, tak i v grafické podobě, takže můžu s čistým svědomím tvrdit, že jsou od A do Z moje. A hlavně jsem moc ráda, že se líbí čtenářům!

A když pominu knížky, tak si moc vážím článků o Coolinářce v předních českých foodmagazínech a hlavně obrovské přízně mých čtenářů.

10. Jakou radu bys dala ostatním dívkám, ženám, které by se rády pustily do psaní foodblogu?

Buďte originální, vytrvalé, pracujte na sobě a věřte si! Každopádně se vyplatí do blogování ze začátku vložit trochu peněz – do dobré fotografické techniky, do kurzů, do webové šablony, atd.

Děkujeme za příjemný rozhovor a přejeme, ať se ti všechny touhy promění ve skutečnost a blog si zachová své věrné čtenáře!

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Andrea Hrečková

Andrea Hrečková

Nejsem kuchařka ani fotografka. Přesto vařím, peču a fotím s láskou a nadšením pro věc. Také věřím ve zdravotní benefity rostlinné stravy v její nejpřirozenější podobě. Mé recepty jsou čistě veganské, někdy raw i bezlepkové, vždy ale plné vitamínů, minerálů, zdravých tuků, komplexních sacharidů a plnohodnotných bílkovin.