Veronika z Bezobalu: Nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne

Lidé z neziskovky Bezobalu říkají dost zbytečnému plýtvání odpadem a učí to i ostatní. Provozují tři bezobalové prodejny v Praze a sdílí myšlenku Zero Waste se zbytkem světa. Jak se aktuálně daří, jsme zjišťovali přímo u ředitelky neziskové části, Veroniky Nováčkové.

Obsah článku:

Průměrný Čech podle vašich stránek vyprodukuje každé 3 dny tolik odpadu, že ho obalí až nad hlavu. Existují nějaké odhady, jak dlouho ještě můžeme podobným stylem fungovat?

Podobným stylem už jsme měli přestat fungovat dávno. Teď teprve přišla doba, kdy nám odpadky chodí naproti, a to doslova. Najdeme je v potravě, vodě, půdě…prostě všude. 

Celková celosvětová produkce plastů se blíží 400 milionům tun. Přibližně třetina nikdy nebude zrecyklovaná nebo jinou ekologickou formou zpracovaná a tedy se stane odpadem znečišťujícím životní prostředí. Plastový odpad zabíjí nejen mořské živočichy, ale i ptáky a další suchozemská zvířata, která se buď do odpadků zamotají, nebo je pozřou a tím si ucpou trávicí trakt. Plast se rozloží na malé částečky, mikroplasty, které pronikají do potravního řetězce až k člověku

Tyto mikroplasty se nachází i v 80 % pitné vody a v půdě, kde jsou toxické a mohou mít i mutagenní účinky. 

Mnoho lidí si myslí, že to, co se děje za našimi hranicemi už není náš problém a že my Češi tedy nejsme viníky těchto dopadů, ale opak je pravdou. Každý na tom má svůj podíl a každého člověka se tento problém týká. Jen v České republice přijde na skládku 50 % odpadů, které vyprodukujeme. Mikroplasty se mohou s dalšími znečišťujícími látkami dostat do spodních vod a negativně je ovlivňovat.

Češi jsou vysoko na evropském žebříčku v třídění odpadů, což je skvělé. Ale co už se tolik neproslýchá, je fakt, že pouze 50 % z těchto vytříděných odpadků je opravdu zrecyklováno. Zbytek skončí na skládkách nebo ve spalovnách. 

Jak je to možné? 

Z mnoha důvodů. Jedním z nich je, že řada druhů plastů není recyklovatelná nebo není kupec pro daný recyklovatelný materiál. Navíc recyklace může u jednoho plastu proběhnout až 4×, takže tento proces není zcela cirkulární a udržitelný. Mezi nerecyklovatelný plast patří například mikrotenový sáček, který je jednorázový a jeho spotřeba je obrovská. 

Během našich osvětových činností se snažíme poukázat na to, že život bez jednorázových plastů a obalů je možný

Vše je jen o zvyku. 

Nosit na nákup svou tašku a látkové pytlíky na pečivo nebo ovoce a zeleninu, vodu si nekupovat v pet lahvi, ale natočit si ji z kohoutku do znovupoužitelné lahve a kávu si nechat udělat do hrníčku a v klidu si ji vychutnat v podniku, než se jí opařit na zastávce v plastovém kelímku. Je to pár drobností, které ušetří nejen vaše odpadkové koše, ale i životní prostředí a kolikrát i vaši peněženku.


Paleta potřeb pro Zero Waste

Nejlepší odpad je ten, který nevznikne a čím rychleji si to jako společnost uvědomíme, tím lépe.

Všechny prodejny Bezobalu provozujete v Praze. Proč zrovna v metropoli a ne jinde?

První prodejna vznikla na základě snu neziskové organizace Bezobalu, která působila v Praze. V té době Bezobalu šířilo osvětu o předcházení vzniku odpadu, vznikala komunita Zero Waste nadšenců a rodila se zde touha bezobalového nákupu. 

Otevřeli jsme tedy první bezobalovou prodejnu v České republice, kde pracovali dobrovolníci Bezobalu. Vzhledem k sídlu neziskové organizace a nadšených dobrovolníků, kteří se prodejny ujali, bylo jasné, že tato prodejna bude v Praze, kde má své podporovatele i největší šanci růstu. A to se i stalo. Zájem o bezobalový nákup rostl a jedna malá prodejna už nestačila. 

V naší knize přání se stále objevovala pražská místa, kde bychom měli otevřít další obchod. Díky podpoře lidí v hithitové kampani jsme přání vyslechli a otevřeli první samoobslužnou bezobalovou prodejnu na Hradčanské. 


Prodejna na Radhošťské

Po roce nás podpořili investoři k otevření další prodejny na Radhošťské a od začátku dubna tohoto roku se těšíme z otevření další prodejny na Florenci. Praha je pro nás domovem, realizujeme zde nejvíce osvětových akcí s největším dopadem a jsme rádi, že příznivců zero waste je stále více a že nás podporují nejen svými nákupy nejen v této koronavirové době, kdy je potřebujeme více, než kdy jindy.

Mají vaše prodejny nějakou konkrétní specializaci?

Naše prodejny se především specializují na prodej nebalených produktů od kvalitních čerstvých i trvanlivých potravin přes stáčenou eko drogerii a kosmetiku. Nejenže je náš sortiment bez obalu, ale je ekologický a v mnoha případech v bio kvalitě. 

Máme tedy nejširší nabídku nebalených produktů v ČR, která udržitelně vybaví vaši domácnost včetně kompostovatelných pomůcek do kuchyně i koupelny jako je lufa, dřevěné kartáče na mytí, bambusový kartáček, bavlněné kosmetické tampony, bavlněné žíněnky a pod. 

Jsou na tom Pražáci oproti venkovu lépe, nebo naopak hůře, co se týče přístupu k odpadům?

Zdá se, že Pražené jsou informovanější a Zero Waste pro ně není cizí pojem. Alespoň o to se jako neziskovka snažíme. Ve městě si člověk denně všimne ekologických aktivit jako jsou přednášky, kompostovatelných produktů v každé drogerii nebo udržitelných projektů v kavárnách a restauracích jako je #dostbyloplastu, #nosimsisvoje nebo #otočkelímek. 

S tím se na vesnici bohužel jen tak nesetkáte. Na druhou stranu mnoho kroků na cestě k Zero Waste je na vesnici zcela přirozených a pro měšťáky zase mnohem náročnějších. 

Například ekologické hospodaření a pěstování bio ovoce a zeleniny nebo kompostování. Rostlinné zbytky se dají na kompost a zbytek jídla zvířatům. Na vesnici je to normální, ale ve městě vám tyto zbytky jídel zaberou 30 % odpadkového koše, skončí na skládce, kde hnijí, tvoří methan a způsobují sesedání skládky. 

Obyvatelé Prahy, ale i jiných měst, mají zase možnost nakoupit v nejednom bezobalovém obchodě, kde mohou sami aktivně předcházet vzniku odpadu, tím, že používají vlastní nádoby. Každé bydlení má své výhody i nevýhody. Důležité je vědět, že chceme žít šetrně k životnímu prostředí a podle toho jednat.

Čeho se lidé obávají v souvislosti s nákupem potravin bez obalu? Mohu k vám dorazit i bez vlastních obalů? Prodáte mi je?

Lidé mají největší strach z neznámého. Jak to tam bude fungovat? Mám se nějak připravit? Můžu tam přijít s plastovým pytlíkem? Co když si zapomenu obal? Nebude mi to dlouho trvat, když si to všechno musím zvážit a nabrat? Všechny tyto otázky člověka přirozeně napadají, než se prvně odváží přijít do bezobalového obchodu. Každý z nás si je někdy pokládal. 

Hned při vstupu ale rychle zjistíte, že uprostřed prodejny, která je nedotčená jakoukoliv reklamou nebo marketingem, plná krásných kvalitních přírodních produktů s milými lidmi se stejnými hodnotami, je vám dobře a veškeré obavy opadají. Tápajícím zákazníkům naše milé prodavačky rády pomohou a vysvětlí chod prodejny. Zjistíte, že vidět, cítit a chutnat potraviny, které si kupujete, je jedinečné.

Samotnou mě velmi osvobodil fakt, že nemusím pročítat každou etiketu, jestli je potravina tak kvalitní, jak bych si přála, protože na prodejně jsou samé kvalitní produkty bez přídavných látek. Jsou průmyslově nezpracované. 

Pokud chcete udělat větší nákup, než jste počítali, můžete bezplatně využít sklenice z bazaru nebo si zakoupit látkové pytlíky. Samozřejmě můžete přijít i s plastovými obaly nebo pytlíky, protože když už je jednou máme, měli bychom je použít co nejvíckrát.


Bezobalový nákup

Tím, že u nás nakoupíte do vlastních obalů, čas neztrácíte. Naopak se nákup stává zážitkem pro vaše smysly, pokud se rádi seznamujete s novými lidmi nebo zkušenostmi. Pak se stává i společenskou událostí.

Měníte nějak přístup k balení potravin a hygieně na prodejně v době koronavirové krize? Jak?

Hygienická opatření jsou u nás běžně na velmi vysoké úrovni. Pro zákazníky je hned u vchodu k dispozici dezinfekční gel, který doporučuje Světová zdravotnická organizace. Vedle něj zákazníci naleznou i jednorázové rukavice, které jsme v porovnání vzniku odpadu po obalovém nákupu, vyhodnotili jako tzv. „menší zlo“.

Dezinfekční gel naši zaměstnanci používají pokaždé před prací s potravinami a samozřejmě neustále nosí roušku, kterou si pravidelně mění a sterilizují. Všechny nástroje na prodejně, včetně přinesených sklenic od zákazníků, pravidelně myjeme v myčce na nejvyšší možnou teplotu s kompletním režimem včetně úplného vysušení nádobí. Také v častých intervalech dezinfikujeme všechna místa, se kterými zákazníci přichází do styku (kliky, košíky, madla, lednice, násypníky, víka…)

Pečivo už od dodavatelů objednáváme balené v papírových pytlících. I když používání jednorázových obalů nebo rukavic není v souladu s našimi hodnotami, vnímáme nutnost tyto požadavky nyní překročit, abychom zamezili šíření viru v maximální možné míře. Je to pro nás dočasné řešení a víme, že nákupem u nás lidé i tak ušetří nesrovnatelné množství obalů oproti nákupu v běžném obchodu nebo supermarketu.

Jako čerstvou novinku jsme zavedli služby výdejny a rozvozu, kdy si doma můžete nákup objednat a na prodejnách Bezobalu si ho vyzvednout nebo si ho nechat dovézt až před dům. Je to ideální služba pro rodiny a rizikovou skupinu.

V nabídce Bezobalu máte přes 600 položek. Kdybyste měla představit nejprodávanější, které by to byly?

Mezi nejprodávanější produkty patří vejce z nejšetrnějšího způsobu chovu nosnic s důrazem na vysokou úroveň welfare. Slepičky mají volný výběh na rodinné farmě na Benešovsku u Prahy, kde si běhají, hrabají a popelí, jak se jim zlíbí. Je jim dopřána kvalitní čerstvá voda z místního vrtu a vlastnoručně vypěstované krmivo ze pšenice a kukuřice.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Na hniličku nebo po anglicku? 10 tipů, jak zdravě připravit vajíčka

Dalším nejčastěji prodávaným produktem je BIO kravské mléko plnotučné od firmy Bemagro, šetrně pasterované a tak lahodné, že vyhrálo 1. místo v soutěži „Chutná hezky Jihočesky“.

Bemagro si také pěstuje vlastní kvalitní krmivo pro své dojnice a drží se welfare zásad (telátka chovají ve skupinách a jsou krmena mlékem, zvířata nejsou odrohována a léky z preventivních důvodů nedostávají apod.) Od Bemagra nemáme jen mléko, ale i jiné mléčné výrobky, jako jsou jogurty, kefíry, sýry, které prodáváme ve vratném zálohovaném skle.


Sortiment drogerie se těší velké oblibě

Do nejprodávanějších top 3 produktů se dostal i sortiment drogerie, konkrétně se jedná o prací gel od firmy Tierra Verde. Základem pracího gelu je výtažek z mýdlových ořechů získaný metodou extrakce za studena. Tento prací gel je nejen šetrný k přírodě, ale i lidské pokožce. Je vhodný pro praní dětského prádla a samotní zákazníci s citlivou pokožkou tento gel vřele doporučují. Koncentrovaný prací gel si u nás můžete vybrat dle libovolné vůně přírodních silic levandule nebo pomeranče a stočit si jej do vlastní nádoby.

Po čem se lidé často ptají, ale zatím to nemůžete nabídnout?

Lidé se často ptají po produktech jako je kečup, hořčice nebo rajčatová passata. Tyto produkty se bohužel nevyskytují v BIO kvalitě bez konzervantů a jiných přídatných látek, kterým se ve svém sortimentu vyhýbáme. Dalším úskalím je, že tyto výrobky nikdo nenabízí ve vratném skle a jejich prodej na váhu je komplikovaný. My se ale nevzdáváme a hledáme cesty, jak přáním našich zákazníků vyhovět a stále tlačíme a motivujeme dodavatele k výrobě BIO produktů a dodávání ve vratných obalech.

Podle jakého klíče vybíráte dodavatele? Hraje roli i vzdálenost dovozu?

Při výběru dodavatelů vycházíme ze zmiňovaných hodnot jako je minimalizace odpadů, udržitelnost planety atd. Zohledňujeme nejen možnosti bezobalových dodávek, ale také lokálnost a způsob, jakým produkty vznikly a jaký to má vliv na člověka, krajinu a prostředí, ve kterém žijeme, popřípadě na chovaná zvířata (prodáváme mléčné produkty).

Pokud volíme mezi místní konvenční a zahraniční bio produkcí, volíme čím dál častěji variantu zahraniční bioprodukce. Domníváme se, že totiž intenzivní neboli konvenční zemědělství je jednou z oblastí, která v současné době planetě a krajině škodí nejvíc.

Zohledňujete v sortimentu i sezónnost produktů? U kterých konkrétně?

Jednou ze stěžejních hodnot je pro nás kvalita nabízeného zboží. A to jak z výživového hlediska, tak z pohledu toho, co se děje při pěstování, vzniku a produkci. Proto ve velké míře podporujeme výrobky a potraviny pocházející z ekologického zemědělství. 

V oblasti potravin nabízíme zhruba 60 % sortimentu v BIO kvalitě. Ta je velmi vázaná na sezónnost. U některých potravin, jako je čerstvé ovoce a zelenina, platí, že nemohou být celoročně v nabídce na pultu.

Představte si, že se stěhuji do nového bytu s úplně prázdnou kuchyní. Které základní suroviny bych si od vás měla odnést? Jak dlouho mi vydrží? 

Co se týče potravin, tak v Bezobalu nakoupíte vše podstatné. Od trvanlivých produktů, jako je rýže, těstoviny, čočka přes čerstvé potraviny, pečivo, mléko, vejce, máslo, jogurty po pochutiny, oříšky, sušené ovoce, sušenky a gumové medvídky. Celý tento sortiment má běžnou dobu trvanlivosti. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Nákupní seznam: 60 potravin, které se hodí mít pořád po ruce

Co ale v běžném supermarketu nekoupíte, je stáčená ekologická drogerie od gelu na mytí nádobí, mýdlo přes gel do myčky až po leštidlo.

Dále by vaší nové kuchyni jistě slušely kompostovatelné kuchyňské potřeby, jako je například lufa (přírodní houba na nádobí), dřevěný kartáč na nádobí a zeleninu, lněná utěrka nebo kuchyňská žínka z bambusového vlákna a biobavlny. 

Všechny tyto produkty jsou z přírodních materiálů a jejich životnost závisí na způsobu zacházení. Používáním takové kompostovatelné utěrky ušetříte mnoho odpadu z jednorázových papírových utěrek. Nebo využitím lufy (zdřevnatělé dužiny tykvovité rostliny) na mytí nádobí, ušetříte množství plastových nerecyklovatelných houbiček a mikroplastů, které se z nich dostávají do vody.

Udělejme svou kuchyň udržitelnou a šetrnou k životnímu prostředí. Vždyť je to tak jednoduché. 

Dáte tip na svou nejoblíbenější snídani a večeři ryze ze surovin Bezobalu?

Vařit ze surovin, které koupíte v Bezobalu, není nic těžkého. Je to stejné jako v jakémkoli jiném obchodě, jen prostší o obaly a jednodušší při výběru kvality. Já preferuji jídla, která nevyžadují dlouhou časovou přípravu. 

Když přemýšlím o snídani,  jako první mě napadne kaše, kterou si s rodinou rádi po ránu připravujeme. Já k přípravě využívám jemných ovesných nebo pohankových vloček, které nevyžadují vaření. Tyto vločky stačí jen zalít vroucí vodou a nechat několik minut nabobtnat. 

Do kaše si pak přidáváme podle chuti každý, co má rád. Za základ považujeme rozinky nebo klikvu (brusinky), kokosové chipsy a ceylonskou skořici. Sladíme většinou rýžovým sirupem a někdy přidáváme i čerstvý jogurt z Bemagra nebo kousky výborné hořké či mléčné čokolády.  

K večeři máme mnohdy výborný žitný chléb s čerstvou pomazánkou, kterých najdete v Bezobalou dostatek. Dětem nejvíce chutná s paprikou a česnekem. S oblibou říkají, že chutná jako lososová pomazánka. K chlebu se výborně hodí třeba i čerstvé máslo, uzená parenica, kimchi nebo pár oliv. 

V jednoduchosti základních potravin je velká síla.

Pokud bych měla zvolit něco teplého, je to například indické kari. Na přípravu v Bezobalu seženete vše, co potřebujete. Rýži dle druhu, který preferujete. Doma máme rádi Basmati, dále červenou čočku, kari, zázvor, chilli, mrkev, dýni a třeba i rajčata, pokud je zrovna období, kdy dané plodiny v Česku dozrávají. 

Když dělají večeři děti samy, jejich oblíbeným jídlem jsou palačinky. Mixujeme špaldovou a pohankovou mouku, třtinový cukr, vejce a špetku soli. Navrch nám lahodí lískooříšková pomazánka, první produkt vlastní výroby Bezobalu

Zastavme se ještě u konceptu Zero Waste. Jak ho představujete někomu, kdo zatím netuší, o co jde? Myšlenku Zero Waste učíte i děti. Na jakých hrách, nebo příkladech ji vysvětlujete těm nejmenším?

Na naše přednášky většinou chodí lidé, kteří o Zero Waste už vědí a chtějí se dozvědět více z praktického života Zero Wastera. Nejvíce nedotčenými lidmi, kteří o bez odpadovém životě nic nevědí nebo vědí jen málo, jsou děti.

S dětmi pracujeme na základních a středních školách, realizujeme celodenní vzdělávací projekty Na cestě k zero waste.V průběhu si žáci vybavují informace o problematice, na které následně navazujeme a jejich vědomosti obohacujeme. 

Během těchto projektů vidíme na žácích změnu myšlení a to hned v několika bodech projektu. První takovou chvílí je uvědomění si, jaký dopad mají odpady na oceány, zvířata, lesy i naše zdraví. 

Druhou, kdy vidí na vlastní oči svou odpadovou stopu například na své svačince, kterou si postupně rozebíráme a říkáme si, kam jednotlivý obal, ubrousek, alobal, ohryzek půjde a žáci následně vymýšlí, jak se zbytečným odpadům dá předcházet (používat jednu lahev, látkové pytlíky, voskované ubrousky apod.). 

Zde sami zjišťují, že nejlepší odpad je ten, který nevznikne.

Posledním takovým zlomem je, kdy žáci tak poznají sílu změny, kterou mohou sami uskutečnit a svým konáním motivovat a inspirovat i své spolužáky, kamarády a rodiče.

Podobně Zero Waste vysvětlujeme i dospělým. Nejdříve informujeme o dopadech množství odpadů, poté poukazujeme na náš běžný konzumní život a běžný obsah popelnice českého občana a poté nabízíme řešení v myšlence Zero Waste a cestě k nulovému odpadu, kde je nejdůležitější udělat především první krok, který může být právě ve vlastní znovupoužitelné nákupní tašce, keepcupu, nerezové lahvi nebo třeba ve vlastním brčku. 

Zaujala nás vaše výzva Zero Waste, kterou může hned dnes začít každý. Které z bodů považujete za nejdůležitější?

Za nejdůležitější považujeme rozhodnutí se do výzvy zapojit. Celá výzva je sledem úkolů, které jsou běžnými i kontroverzními příklady, jak žít udržitelně a šetrně k životnímu prostředí. 

Základem pro tyto úkoly je obrácená pyramida 5 zásad, jak předcházet zbytečnému odpadu. Každý si v ní může najít svou cestu a své první kroky na cestě k bezodpadovému životu. Nejdůležitější je začít. A pokud můžeme doporučit, tak hned prvním bodem, kdy si zkontrolujete obsah svého koše, abyste zjistili, čemu konkrétně je u vás potřeba předcházet.

5Z Zero Waste pyramidy

  1. ZAMÍTNOUT, co člověk skutečně nepotřebuje. 
  2. ZREDUKOVAT svoji spotřebu, být šetrný ke zdrojům – může jít o vodu, oblečení, palivo. 
  3. ZNOVUPOUŽÍT – naučit se používat věci trvalé hodnoty, vyhnout se jednorázovosti, zacházet s věcmi šetrně, opravovat je.
  4. ZRECYKLOVAT – tahle hodnota je v hierarchii zero waste pyramidy téměř na nejnižší příčce – jde totiž skutečně o to, odpad neprodukovat. Cílem je tedy zrecyklovat vše, co zrecyklovat lze, ale SOUČASNĚ recyklovat méně, nikoli více!
  5. Poslední pravidlo – ZKOMPOSTUJ 😉

Bio odpad totiž nemá ve směsném odpadu a na skládce co dělat. Příliš se o tom nemluví, pozornost je spíš směřována na plasty, ale bioodpad na skládkách způsobuje velké problémy. Na skládce se biologický odpad rozkládá v procesu hnití a uvolňuje se z něho nežádoucí metan. V kompostu bio odpad zetleje, rozkládá se přirozeně a obohacuje kompost o živiny, které pak mohou putovat do půdy.

Jaké akce chystáte pro fanoušky, až pominou opatření související s pandemií koronaviru? Děláte nějaké už teď? Například online?

Během dubna jsme měli naplánováno mnoho osvětových akcí k příležitosti Dne Země. Uvidíme, které z nich se po ukončení opatření zrealizují. To sami ještě nedokážeme říct. Každopádně budeme naše fanoušky informovat. Měli jsme čas mnoho aktivit vylepšit, tak se rozhodně mají na co těšit.

Jednou z velkých věcí, které jsme si pro naše fanoušky připravili on-line, je webová kalkulačka, kde si budete moci spočítat, kolik se díky vašim bezobalovým nákupům ušetřilo odpadu. K vytvoření této kalkulačky nás inspirovali naši zákazníci a jsme rádi, že ji pro ně můžeme realizovat. 


Poznejme se osobně – tým Bezobalu

Kde se ale určitě osobně setkáme, je karlínský Přístav 18600, kde spolupracujeme na vytvoření Zero Waste prostoru a edukaci okolních zaměstnanců, karlínských obyvatel i návštěvníků Přístavu. Během léta zde budeme mít přednášky o Zero Waste, přímo na místě budete mít možnost zahrát si Zero Waste pexeso a vidět předcházení odpadu ve veřejném prostoru na vlastní oči.

Naživo nás můžete vidět na jedinečné akci, kterou, jak doufáme, bude oficiální otvíračka naší nové prodejny na Florenci. Plánujeme ochutnávky oblíbených pochutin, rozhovory s dodavateli. Moc se těšíme, že se naše prodejny opět naplní radostnými úsměvy a že zahodíme veškeré jednorázové rukavice i papírové pytlíky, které jsou v dnešní koronavirové době nezbytné. 

Zároveň chceme požádat všechny, aby podporovali své oblíbené podniky, protože vyhlášený nouzový stav uštědřil drobným podnikům tvrdou ránu ze dne na den. Bez svých zákazníků mnoho podniků nepřežije. Nikdo z nás si nedokáže představit život bez prodejny potravin na rohu ulice, železářství ve své čtvrti anebo naší oblíbené cukrárny a hospody. 

Toto jsou podniky, které dávají život místu, kde bydlíme. 

Jsou to místa, kde se potkáváme se sousedy a kam chodíme pro věci denní potřeby a často i pro rady, jak je použít. Pokud tedy můžete, podpořte podnik ve svém okolí, přispějete ke zlidštění světa kolem vás. Prosím uvědomme si, že #můjobchodměpotřebuje, protože #malýnákupjevelkápomoc.

Děkujeme za rozhovor!

I my děkujeme za rozhovor a za všechno ostatní, co děláte. Má to velký smysl 🙂

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.