Petr Šrámek je podnikatel a řídící partner LongevityTech.fund. V roce 2021 založil pražskou kliniku, kde spolu se svým týmem pomáhá zlepšovat a optimalizovat zdraví klientů, aby mohli žít naplno v jakémkoli věku. Na jakých principech spolupráce s Petrem a jeho týmem funguje? Čtěte celý rozhovor.
Obsah článku:
Co Vás přimělo k hlubšímu zájmu o dlouhověkost (dožití se vysokého věku ve zdraví a vitalitě), tzv. longevity?
Vize života bez omezujících nemocí se zachováním vitality i ve vyšším věku mi přišla logická již před 30 lety. Přeci jen vědecký pokrok má určité zákonitosti a těch se drží.
V poslední době mi navíc začala být zřejmá rizika nicnedělání. Není to tedy o tom si polepšit, ale spíše zabránit kolapsu společnosti díky stárnoucí populaci a stoupajícím nákladům na zdravotní péči.
Jaký přístup k dlouhověkosti zaujímá světová věda?
Principy stárnutí a možnost jejich ovlivnění se zkoumají již delší dobu. Avšak pokrok v dalších oblastech, jakými jsou například umělá inteligence umožňující simulovat komplikované procesy či zobrazovací technologie umožňující nahlédnout i dovnitř buňky, tento vývoj zásadně zrychlil.
Současný názor vědy na stárnutí je jasný. Trvalé stárnutí není pro biologické organizmy nutnost. Samotný proces stárnutí je nevyhnutelný, ale příroda sama vyvinula celou řadu způsobů, jak zpětně organizmy omlazovat. Některá zvířata, jako třeba tzv. nahá krysa, jsou toho důkazem.
Proto nyní vzniká ohromné množství řešení, která jsou aplikovatelná i u lidí.
Doba, kdy budeme moci prodloužit zdravý život o desítky let, je za rohem.
Je longevity pouhým trendem?
Podle mne to trend ještě zdaleka není. Většina lidí o těchto faktech a vývoji neví a vše spíše tlačí věda než poptávka. Nicméně zájem exponenciálně roste a mohutný trend se z toho stane během pár let.
Proč je téma dlouhověkost dnes aktuálnější než kdy dříve?
Důvodem je zejména populační stárnutí. Lidí ve věku 50+ přibývá jako nikdy v historii a pro každého se z toho stává osobní věc. Stárnutí je navíc proces, kterým procházíme od narození a i naše rozhodnutí v mládí jsou důležitá.
Mnoho mladých lidí si začíná uvědomovat, že zdraví je důležitější než materiální hodnoty.
Zvrátit proces předčasného stárnutí neznamená vymezit se vůči přírodě a jejím zákonům. Co je pravdy na takovém tvrzení?
Ano, „omlazení“ organizmu je běžnou součástí přírody. To samozřejmě neznamená nesmrtelnost, protože existuje celá řada dalších příčin úmrtí.
Rychlost biologického stárnutí ovlivňuje řada faktorů. Která opatření máme pevně ve svých rukou?
Jsou to především věci, kterým bychom se měli vyhnout. Patří mezi ně nebezpečné aktivity, pobyt v nezdravém prostředí, evidentně nezdravé jídlo jako fast food či instantní jídlo, kouření, alkohol a další.
Naopak více bychom se měli věnovat pohybu, a to i několikrát denně při běžných činnostech. Stejně tak důležité jsou i sociální aktivity, radost a nastavení smyslu života, který by nás měl přesahovat.
Teorii máme v malíku, ale jak krok po kroku začít v praxi?
Nejde vše měnit najednou. Na začátku je třeba se zaměřit na slabá místa. Ta můžeme nejlépe zjistit s pomocí odborníků. Tedy například: jaký druh pohybu a stravy nám přinese největší efekt. V čem je naše tělo nevyvážené apod.
Řešením není začít plnit 100+1 zdravých rad z internetu. To se rychle tzv „odpálíte“ a často budete dělat věci, které půjdou proti sobě.
Odkazujete na pomoc odborníků. Mezi ně jistě patří také kolegové z Healthy Longevity Café. Představíte nám projekt blíže?
Healthy Longevity Café vzniklo právě z potřeby zjednodušení začátku. Cílem je ukázat lidem směr a pomocí vyšetření najít tu nejsnadnější a nejefektivnější cestu ke zlepšení jejich zdraví. Z toho důvodu jsme připravili cenově dostupné, ale zároveň nejmodernější technologie vyšetření, které zahrnují např. genetiku a epigenetiku, tj. zmiňovaný biologický věk. Kromě vyšetření nabízíme pomoc odborného poradce po čas jednoho roku.
Jakých výsledků můžeme společně dosáhnout?
U 90 % zákazníků dochází během jednoho roku k výraznému zlepšení zdraví, což se projevuje např. zdravější strukturou těla (méně tuku), vyšším výkonem kardiovaskulárního systému a plic či snížením biologického věku.
Účastník zjistí, co mu nejlépe prospívá a místo různých zbytečných věcí kupuje jen velmi specifické suplementy, které opravdu potřebuje. Zároveň optimalizuje stravu.
Je možné těchto výsledků docílit i bez suplementace výživových doplňků, geroprotektorů či jiných aktivátorů?
To je individuální. Prakticky u každého, i když se třeba snaží jíst zdravě, existují významné nedostatky. Je to dáno zejména genetickými predispozicemi. Některé typy nutrientů či vitaminů řada lidí není schopna vstřebat a potřebuje jiné formy.
Existují nějaké ukazatele, které nás mohou o našich pokrocích průběžně informovat?
Ano, průběžně se měří biomarkery na bázi krevních testů a pravidelných prohlídek. Doprovodná jsou např. data z tzv. chytrých hodinek a dalších zařízení.
Na co tyto indikátory poukazují?
Určitě je důležité měřit strukturu těla, a to třeba na přístroji InBody. Další přístroje a některé hodinky například odhadují tzv. VO2max, což je dobrý ukazatel naší kondice. Kvalita spánku či úroveň stresu nám také říká, jak se vyvíjíme.
Dokáže se v získaných datech orientovat i běžná populace?
Ke všemu lze dohledat vysvětlující videa na internetu, která se však mohou ve výkladech rozcházet. Problémem mohou být také levná zařízení, např. levné chytré váhy. Ty sice tyto údaje ukazují, ale s obrovskou odchylkou od profesionálního měření.
Pro laika je zkrátka časově velmi náročné a často i drahé se v tom samostatně zorientovat.
Jakou relevantní literaturu na téma longevity dnešní trh nabízí?
V češtině je výběr omezený, ale několik knih určitě doporučit lze. Například knihy z nakladatelství Melvil: Jak přežít, autor Peter Attia.
Na jaké přednášky v Healthy Longevity Café se můžeme těšit?
Každý měsíc je ve znamení určitého tématu. Věnovali jsme se např. i specificky ženskému a mužskému zdraví.
Celé léto propojujeme longevity s hubnutím a fyzickou kondicí. Na podzim začne být opět důležitá imunita.
Petře, děkujeme za vhled do světa, v němž je stáří relativní pojem. Těšíme se na viděnou na nejednom z Longevity MeetUpů.