Bezhladoveni.cz

Přejídání

Přejídání se patří k nejvýznamnějším příčinám nadváhy a obezity. Jakmile příjem energie výrazně překročí její výdej, tělo začíná přebytky ukládat a je zle. Samozřejmě, že přehnaný apetit není jedinou příčinou nadváhy. Vliv může mít také:

reklama
  • Sedavý způsob života, nedostatek pohybu
  • Genetické predispozice
  • Hormonální poruchy a poruchy metabolismu
  • Nevhodné stravovací návyky a nezdravý životní styl
  • Stres a další psychické faktory
  • Atd.

Pokud máte nadváhu v rodině, budete k ní pravděpodobně mít dispozice. To však není výmluva, ale naopak důvod být o to obezřetnější a usilovnější ve svém boji o udržení optimální hmotnosti. Váš souboj není zdaleka prohraný, zdědili jste pouze určité předpoklady, nikoli hotový problém. Pokud nedáte svým dispozicím záminku se rozvinout, můžete si klidně vydobýt a udržet štíhlou postavu. Příkladů takových lidí není zdaleka málo.

Co nutí lidi k přejídání?

Přejídání, nezkrotná touha po sladkém, gurmánství – to vše může mít celou řadu příčin. Některé z nich se kryjí s výše jmenovanými příčinami nadváhy.

Časté je psychogenní přejídání. To může být způsobeno například stresem, podrážděností, úzkostí a podobně. Depresivní stavy mohou být v tomhle ohledu dvojsečné. Někdy vedou k nechutenství a váhovému úbytku, jindy jsou kompenzovány právě přejídáním.

Důvodem k rozvoji psychogenního přejídání mohou být stresující či traumatizující události v životě, jako je ztráta blízké osoby, rozvod či rozchod, ztráta zaměstnání, výrazné životní změny, onemocnění apod.). Velmi často se poruchy příjmu potravy a přejídání pojí s poruchami spánku, kdy člověk v průběhu noci drancuje lednici a hlad mu nedovolí klidně spát.

Noční přejídání je pro rozvoj nadváhy velice rizikový faktor.

Pokud se u vás projevilo záchvatové přejídání, začněte přemýšlet, co se ve vašem životě změnilo a jak se cítíte. Hledejte příčinu, která může být vědomé mysli skrytá a projevit se právě například nezkrotnými chutěmi. Potlačované emoce často vyvěrají na povrch v neočekávaných formách.

Přejídání může mít také původ ve frustraci či deprivaci, neboť se jedná o snadno dostupný zdroj uspokojení, který vám jen stěží může někdo odepřít na rozdíl od jiných zdrojů spokojenosti a štěstí.

Další příčiny přejídání

Ačkoli jsou důvody poruchy příjmu potravy známé jako BED (binge eating disorder – kompulzivní přejídání se) obvykle psychického rázu, vliv mohou mít i jiné faktory. Například některé léky, zejména na hormonální bázi, mohou umocňovat touhu po jídle. Roli mohou hrát také špatné návyky a podobně.

Důsledky přejídání

Záchvatovité přejídání může vést k celé řadě problémů, vedle těch zcela zjevných, jako je nadváha či obezita, jsou to také například problémy způsobené nedostatkem vitamínů a minerálů, k němuž dochází v důsledku konzumace málo hodnotné a jednostranné stravy (tučná smažená jídla, fast-food, pochutiny, sladkosti, instantní a konzervované potraviny,…), rozvinout se může také diabetes anebo se může porucha přejídání v důsledku tíživých pocitů viny zvrátit v mentální anorexii či bulimii.

Jak poznat, že s vaší chutí k jídlu něco není v pořádku?

Porucha BED se projevuje neodolatelnou touhou po jídle, a to i v době, kdy je člověk sytý čili by objektivně neměl hlad pociťovat. Urputný hlad se často dostavuje v nočních hodinách a narušuje spánek. Člověk se přejídá a cítí potřebu pokračovat v jídle, dokud není doslova na prasknutí. Často je nucen k dalším soustům, i když je mu už těžko.

Nad jídlem postižený obvykle neustále přemýšlí, je jím jakoby posedlý. Nemůže přestat jíst, dokonce ani když opravdu chce. Po jídle často trpí pocity viny nebo i hanby, proto mnohdy konzumuje v tajnosti a o samotě.

Pokud jste se v popisu do značné míry našli, je nejspíš pravý čas obrátit se na odborníka, než vám problém s přejídáním přeroste přes hlavu. Zkratovité přejídání sice může někdy odeznít spontánně. To už však může být pozdě.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Nenechte si ujít

reklama
reklama