BezHladovění.cz

Přejídání

Přejídání se patří k nejvýznamnějším příčinám nadváhy a obezity. Jakmile příjem energie výrazně překročí její výdej, tělo začíná přebytky ukládat a je zle. Samozřejmě, že přehnaný apetit není jedinou příčinou nadváhy. Vliv může mít také:

  • Sedavý způsob života, nedostatek pohybu
  • Genetické predispozice
  • Hormonální poruchy a poruchy metabolismu
  • Nevhodné stravovací návyky a nezdravý životní styl
  • Stres a další psychické faktory
  • Atd.

Pokud máte nadváhu v rodině, budete k ní pravděpodobně mít dispozice. To však není výmluva, ale naopak důvod být o to obezřetnější a usilovnější ve svém boji o udržení optimální hmotnosti. Váš souboj není zdaleka prohraný, zdědili jste pouze určité předpoklady, nikoli hotový problém. Pokud nedáte svým dispozicím záminku se rozvinout, můžete si klidně vydobýt a udržet štíhlou postavu. Příkladů takových lidí není zdaleka málo.

Co nutí lidi k přejídání?

Přejídání, nezkrotná touha po sladkém, gurmánství – to vše může mít celou řadu příčin. Některé z nich se kryjí s výše jmenovanými příčinami nadváhy.

Časté je psychogenní přejídání. To může být způsobeno například stresem, podrážděností, úzkostí a podobně. Depresivní stavy mohou být v tomhle ohledu dvojsečné. Někdy vedou k nechutenství a váhovému úbytku, jindy jsou kompenzovány právě přejídáním.

Důvodem k rozvoji psychogenního přejídání mohou být stresující či traumatizující události v životě, jako je ztráta blízké osoby, rozvod či rozchod, ztráta zaměstnání, výrazné životní změny, onemocnění apod.). Velmi často se poruchy příjmu potravy a přejídání pojí s poruchami spánku, kdy člověk v průběhu noci drancuje lednici a hlad mu nedovolí klidně spát.

Noční přejídání je pro rozvoj nadváhy velice rizikový faktor.

Pokud se u vás projevilo záchvatové přejídání, začněte přemýšlet, co se ve vašem životě změnilo a jak se cítíte. Hledejte příčinu, která může být vědomé mysli skrytá a projevit se právě například nezkrotnými chutěmi. Potlačované emoce často vyvěrají na povrch v neočekávaných formách.

Přejídání může mít také původ ve frustraci či deprivaci, neboť se jedná o snadno dostupný zdroj uspokojení, který vám jen stěží může někdo odepřít na rozdíl od jiných zdrojů spokojenosti a štěstí.

Další příčiny přejídání

Ačkoli jsou důvody poruchy příjmu potravy známé jako BED (binge eating disorder – kompulzivní přejídání se) obvykle psychického rázu, vliv mohou mít i jiné faktory. Například některé léky, zejména na hormonální bázi, mohou umocňovat touhu po jídle. Roli mohou hrát také špatné návyky a podobně.

Důsledky přejídání

Záchvatovité přejídání může vést k celé řadě problémů, vedle těch zcela zjevných, jako je nadváha či obezita, jsou to také například problémy způsobené nedostatkem vitamínů a minerálů, k němuž dochází v důsledku konzumace málo hodnotné a jednostranné stravy (tučná smažená jídla, fast-food, pochutiny, sladkosti, instantní a konzervované potraviny,…), rozvinout se může také diabetes anebo se může porucha přejídání v důsledku tíživých pocitů viny zvrátit v mentální anorexii či bulimii.

Jak poznat, že s vaší chutí k jídlu něco není v pořádku?

Porucha BED se projevuje neodolatelnou touhou po jídle, a to i v době, kdy je člověk sytý čili by objektivně neměl hlad pociťovat. Urputný hlad se často dostavuje v nočních hodinách a narušuje spánek. Člověk se přejídá a cítí potřebu pokračovat v jídle, dokud není doslova na prasknutí. Často je nucen k dalším soustům, i když je mu už těžko.

Nad jídlem postižený obvykle neustále přemýšlí, je jím jakoby posedlý. Nemůže přestat jíst, dokonce ani když opravdu chce. Po jídle často trpí pocity viny nebo i hanby, proto mnohdy konzumuje v tajnosti a o samotě.

Pokud jste se v popisu do značné míry našli, je nejspíš pravý čas obrátit se na odborníka, než vám problém s přejídáním přeroste přes hlavu. Zkratovité přejídání sice může někdy odeznít spontánně. To už však může být pozdě.

Baví vás žít zdravě? Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout.
Upozornění na nové články, jídelníčky a recepty posíláme 3x týdně (po, st, pá). Z odběru novinek se můžete kdykoli odhlásit.
Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Share via
Send this to a friend