Pomelo a hubnutí

Původ pomela

Pomelo je v České republice již poměrně známé ovoce. Setkat se s ním můžeme i pod starším názvem šedok, které se podle pověr odkazuje na anglického kapitána Shaddocka, jenž měl v 17. století jeho semena přivést na Barbados. Tento stálezelený strom dorůstá výšky až 15 metrů.

Řadí se mezi citrusové plody. Pomelo je z nich dokonce největší, a původně pochází z jihovýchodní Asie (Malajsie). Nyní se pěstování pomela rozšířilo i do Ameriky, Číny a v malém měřítku i do Španělska.

Ideální přírůstek do zdravého jídelníčku

Když se sloupne lehce nahořklá slupka, je jeho chuť šťavnatá a jen lehce nasládlá. Pokud se vám zdá grepfruit příliš kyselý, bude pro vás pomelo zajisté příjemnou alternativou. To proč se pomelo vyzdvihuje v různých dietách je jeho velmi nízká energetická hodnota.

Na 200g  představuje pouhých 350 kJ (83 kcal). Zasytí, a navíc se při celkovém součtu energie nezděsíme, kolik jsme toho snědli v jednom kusu ovoce.

Sladké sušenky kolísají svou energetickou hodnotou minimálně na 450 kJ a kromě jednoduchých cukrů nám taky nadělí spoustu tuků, které se ve sladkostech běžně vyskytují.

Pomelo tuky neobsahuje!

Je bohatým zdrojem vody a draslíku, stejně jako železa, manganu a vitaminu A. Vzhledem k výzkumům moderní medicíny a farmakologie, pomelo obsahuje vydatné množství vitaminu C, snižuje krevní cukr a cholesterol, má vliv na redukci hmotnosti a slouží jako produkt do kosmetických přípravků.

Pravidelná konzumace pomela napomáhá v léčbě vysokého krevního tlaku, cukrovky, aterosklerózy (ucpávání cév cholesterolem). Slouží tedy jako prevence srdečně cévních onemocnění. Zmiňovanými příznaky trpí hlavně jedinci s obezitou. Pomelo je také dobré k urychlení hojení ran a podpoře zažívání.

Zásada zdravého jídelníčku

Aspoň jeden kus ovoce denně bychom měli do našeho jídelníčku zařadit. Když přidáme ještě nějakou tu zeleninu a celozrnné pečivo, budeme splňovat náš denní doporučovaný příjem vlákniny. Ten by se měl pohybovat okolo 25-30 gramů za den. Tzn. v přepočtu například 500 gramů ovoce a zeleniny za den.

Jelikož má pomelo malou energetickou, ale vysokou výživovou hodnotu, je vítanou potravinou v redukčním jídelníčku.

Poslouží jako doplněk do svačiny či jako sladká tečka po obědě. Často se používá do lehkých ovocných jídel (ovocné saláty) nebo se z nich vymačkává šťáva do džusů. Odpovědí je, ano, pomelo se hodí pro hubnutí, a jako vždy je třeba doplnit jídelníček o pohybovou aktivitu a celkově správnou životosprávu.

Uvidíte, že účinky se při správné disciplíně a trpělivosti dostaví!

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Tereza Pechová

Tereza Pechová

Vždy jsem tíhla k dobrému jídlu a trávení času v přírodě při nejrůznějších sportovních aktivitách. Právě zájem o zdravý životní styl a zjištění, na kolik je naše zdraví ovlivněno tím co jíme, mě přivedlo k absolvování oboru Nutriční terapie.