Hubnutí s projímadlem? Rozhodně ne!

Projímadlo je jistě nesmírně užitečný vynález, ale v žádném případě není určený na hubnutí, jeho místo je zcela jinde. Hlavním problémem je, že hubnutí s projímadlem není jen neúčinné, je dokonce nesmírně rizikové.

Je zarážející, jak mnoho lidí se snaží hubnutí pomocí projímadla praktikovat, v Anglii je to podle statistik až každá 5 žena. Tento problém je přitom bez nadsázky na úrovní poruch potravy, jako je mentální anorexie či bulimie.

Ženy, které tuto „metodu“ praktikují, se domnívají, že když sní kalorické jídlo a poté užijí projímadlo, které vyvolá průjem, zabrání tím ukládání kalorií do tuků. Průjem však rozhodně není hubnoucí prostředek, ale příznak onemocnění. Průjem trvající delší dobu může mít i velmi vážný dopad na zdraví.

Proč ne projímadlo?

Projímadla se používají při zácpě a zhubnout vám rozhodně nepomohou. Spalování nebo odstraňování tělesného tuku nemá nic společného s vyprazdňováním natrávené potravy. Jaká jsou tedy největší rizika užívání projímadel?

  • Může dojít k dehydrataci
  • Tělo velmi výrazně ztrácí životně důležité vitamíny a minerální látky
  • Dochází k deficitu draslíku
  • Časté, pravidelné užívání projímadel může vyvolat závislost
  • Při delším používání dochází ke krutým bolestem
  • Riziko poškození střev a ledvin
  • V krajním případě může dojít dokonce i k zástavě srdce

Ženy posedlé svou postavou začínají třeba s jedinou dávkou projímadla denně, kterou však stále zvyšují, neboť se vůči účinkům stávají rezistentní. V extrémním případě se může tato posedlost vyhrotit až například k desítce dávek denně. Zde už jde o bezprostřední ohrožení života.

Nebezpečné jsou také agresivní diety, podivné půsty a rádoby očistné kúry, které nabádají k drastickému omezení energetického příjmu, zakládají jídelníček na jediné potravině, jídle, nápoji či skupině potravin a podobně.

Zdravé hubnutí vypadá zcela jinak. Ideální je se v takovém případě obrátit na lékaře nebo profesionálního výživového poradce. Ti jsou schopni poradit nebo i sestavit skutečný očistný nebo hubnoucí jídelníček, který vás dovede ke zdraví a štíhlejší postavě, a nikoli k devastaci vlastního organismu.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.