Homeopatie a hubnutí: Existují homeopatika přímo na snížení váhy? Pomáhají?

Lidé, kteří se snaží hubnout z větší nadváhy a nedaří se jim to, se mnohdy uchylují k alternativním metodám, které slibují pomoc. Jenže nebývají levné a výsledky nezaručují. Jak funguje homeopatie a nabízí konkrétní přípravky přímo na redukci váhy?

Homeopatie má spoustu příznivců i odpůrců stejně jako další alternativní medicíny, mezi něž patří také ajurvéda a čínská medicína. Homeopatie není součástí konvenční medicíny, byť její produkty běžně prodávají lékárny. Účinky homeopatik nebyly dostatečně vědecky prokázány, už jenom proto, že nepodléhají přísným regulím jako běžná léčiva a nemusí procházet přísnými testy.

Co je homeopatie

Homeopatie je alternativní přírodní terapeutická metoda založená na myšlence, že lidské tělo je silné a je schopné se léčit samo bez chemických léčiv. Jejím zakladatelem byl německý chemik, překladatel a lékař Samuel Hahnemann žijící na přelomu 18. a 19. století. Formu nové přírodní léčby popsal v knize Prostředek racionální léčby.

Spolu s akupunkturou je homeopatie nejrozšířenějším typem alternativní medicíny v západních zemích. U nás i v cizině je o homeopatika zájem a lékaři je běžně doporučují. Největší zájem je o homeopatika na kašel a chřipku. 

Homeopatie podobně jako ajurvéda upřednostňuje celostní přístup. Zdůrazňuje, že na prvním místě jde o odhalení a následné odstranění skutečné příčiny zdravotního problému, nejen o potlačení symptomů nemoci. Vhodný homeopatický přípravek údajně posílí přirozenou obranyschopnost těla a zabrání tomu, aby akutní potíže přešly do chronického stadia.

Nemoci lidí nejsou způsobeny žádnými látkami, žádnou chorobnou materií nemoci, ale jsou pouze narušením duchovní síly oživující lidské tělo.

Samuel Hahnemann

Jak homeopatie funguje a co znamená jev podobnosti

Homeopatie stojí na jevu podobnosti. Zjednodušeně řečeno se zdravotní a jiné potíže léčí podáváním látky či látek, které by ve vysoké koncentraci u zdravého jedince to samé onemocnění vyvolaly. V daném homeopatickém přípravku je obsažena velmi malá koncentrace této látky, která by danou nemoc naopak měla léčit anebo léčbu alespoň podpořit.

Jako příklad se uvádí rostlina kýchavice bílá (Veratrum album), která v toxickém množství vyvolává silné průjmy a zvracení. Malé dávky se však používají při léčbě silného zvracení. Jiná rostlina puchýřník (Cantharis) obsahuje látku způsobující zánět močového měchýře. Malé dávky tyto infekce však naopak pomáhají léčit.

Z čeho a jak se homeopatika vyrábí

K výrobě se využívá více než 3 000 látek rostlinného, živočišného, nerostného a chemického původu. Přípravek může obsahovat jednu účinnou látku (monokomponenty) či více účinných látek (polykomponenty).

homeopatika a hubnutí

Přípravky se vyrábí z matečné tinktury, která se získává máčením látky ve směsi vody a alkoholu, u nerostných látek třením s laktózou. Poté přípravek projde ředěním. Počet ředění poznáte podle označení CH a připojené číslovky (např. CH60 znamená, že ředění proběhlo 60×). Čím více ředění, tím méně účinné látky přípravek obsahuje.

Mohou homeopatika léčit nebo jen podpoří léčbu?

Podle homeopatů u některých úrazů a onemocnění, jako jsou zlomeniny, zánět slepého střeva a jiné, může homeopatie léčbu pouze podpořit a urychlit, ale u některých potíží mohou být homeopatika účinnější než klasické léky

Zmiňují zejména některé potíže během těhotenství, při porodu, s kojením, dále nachlazení novorozenců a kojenců, poruchy spánku a jiných akutních stavů s výjimkou těch, co ohrožují život. 

V závažných případech se homeopatie doporučuje jen jako doplnění klasické léčby. Užívání homeopatik není vhodné při vážných chronických onemocněních jako astma, srdeční choroby, rakovina a podobně.

Pozitiva homeopatik

 • užívání je bezpečné
 • nemají vedlejší účinky
 • neobsahují jedy ani toxické látky
 • lze je užívat dlouhodobě
 • nezpůsobují závislost
 • jsou vhodné pro všechny: kojence a malé děti, dospělé, těhotné a kojící ženy

Nevýhody  homeopatik

 • neexistují důvěryhodné vědecké studie, které by prokazovaly skutečné účinky při léčbě nemocí, ani hubnutí
 • mohou vyvolat nevolnost a alergické reakce
 • obsahují sacharózu a množství cukru je nutné brát v úvahu, zejména u diabetiků
 • vysoká cena, která se pohybuje ve stovkách korun měsíčně

Jak léčba homeopatiky probíhá

Vhodná homeopatika se přitom vybírají na základě pečlivého vyšetření člověka, aby se co nejvíce podobaly jeho popisovaným potížím. Čím větší podobnost je, tím rychlejší a větší efekt by správně vybraný přípravek měl dotyčnému přinést. 

Nemocný by si neměl homeopatika vybírat sám bez předchozí konzultace s homeopatem. Skladba léčiv a jejich dávkování je totiž velmi individuální. Účinek by se měl v případě akutních potíží projevit do 12 až 24 hodin, u chronických potíží to může trvat déle. Pokud homeopatika nezaberou, je doporučeno vyhledat lékaře.

léčba homeopatiky

Alternativní způsoby léčení a prevence v péči o zdraví rozhodně neodsuzujeme. Pokud se rozhodnete homeopatii vyzkoušet, obraťte se na zkušeného homeopata, kterého si zvolíte na základě doporučení či recenzí. Je zcela jisté, že se mezi nimi najdou zodpovědní odborníci, ale bohužel i různí šarlatáni, kteří vysokého zájmu veřejnosti o alternativní přírodní léčby využívají ve svůj prospěch a zisk.

Příznivci versus odpůrci homeopatie

Téma homeopatie je choulostivé. V lidech často vyvolává intenzivní reakce, ať už pozitivní nebo negativní. Mezi jejími příznivci a odpůrci se vedou velmi vášnivé diskuse.

Největší kritici zdůrazňují, že homeopatika nejsou skutečné léky, a tudíž by se s nimi tak nemělo nakládat. Přesto jsou homeopatika jako léky registrovány, přestože nemají zcela jejich vlastnosti a obsažené složky nemají prokázaný léčebný účinek.

Odpůrci dále kritizují velkou podporu ze strany lékařů a lékáren, které je nabízí a pacientům a zákazníkům mnohdy doporučují, ať už jako samostatný lék nebo jako doplněk ke klasické léčbě. 

Široká veřejnost, která homeopatika neuznává, je většinou vnímá jako předražené placebo, protože cena homeopatik rozhodně nízká není. Nicméně efekt placeba je ohromný a rozhodně nesmí být podceňován.

Podle lékáren bývají častými uživatelkami těhotné ženy a maminky, pro které je zásadní, že užívání homeopatik nemají zakázané jako jiné doplňky stravy. Přípravky nemají prokázané vedlejší účinky a jdou různě kombinovat. S pomocí homeopatik maminky převážně řeší lehčí zdravotní problémy.

VIDEO: Rozumný náhled nabízí Margit Slimáková ve videu Homeopatie: Ano, nebo ne, a proč?

Homeopatika a hubnutí

Ačkoliv se předchozí text přímo nevztahoval k tématu zdravé redukce hmotnosti, byl velmi důležitý k základnímu porozumění toho, co homeopatie je, jak funguje, co homeopatika obsahují, z čeho a jak se vyrábí a v čem spočívá jejich údajný prospěch při léčení.

Homeopatie nabízí přípravky na celou řadu nemocí a zdravotních obtíží. Přípravek na hubnutí mezi nimi nenajdete. Vyzkoušet můžete jiná homeopatika, která mohou redukci váhy účinně podpořit zrychlením metabolismu, zlepšením látkové výměny, odstraněním poruch trávicího systému či nadměrného zadržování vody. Pomoc nabízí i pro různé psychické problémy, především pocity úzkosti a depresivní stavy.

3 homeopatika, která mohou snahu zhubnout podpořit

Graphites

Přípravek má potlačovat pocity úzkosti a nejistoty, které mohou být i příčinou nadměrného jedení. Může potlačovat chuť k jídlu. Dodává energii a zvyšuje chuť do života. Také slibuje úlevu při bolestech kloubů a pomoc při problémech s vlasy a nehty. Je doporučován i pacientům trpícím lupénkou.

Kolik to stojí? Jedno balení obsahuje 60 tablet a stojí okolo 220 Kč. Dospělí užívají 2 tablety 3× denně. 1 balení tedy vydrží 10 dní. Na měsíc potřebujete 3 balení, která vás vyjdou na cca 660 Kč.

Calcarea Carbonica

Přípravek pro dospělé i děti slibuje rychlejší metabolismus, zmírnění pocitů úzkosti a strachu, zbavení bolestí hlavy, pomoc při kožních potížích a působit by měl i proti únavě a vyčerpání.

Kolik to stojí? Jedno balení obsahuje 60 tablet a stojí okolo 250 Kč. Dospělí užívají 2 tablety 3× denně. 1 balení tedy vydrží 10 dní. Na měsíc tedy budete potřebovat 3 balení, která vás vyjdou na cca 750 Kč.

Ignatia

Tento přípravek v podobě rozpustných prášků by měl pomáhat lépe zvládat emocionální výkyvy, zklidňovat, zmírňovat stres, úzkost a depresivní nálady.

Kolik to stojí? Cena 4g balení se pohybuje okolo 110 Kč. Jedná se o monokomponentní homeopatický přípravek, který může být předepsán při různých onemocněních. Dávkování se liší dle nemoci a zdravotního stavu. Konkrétní dávkování stanoví homeopat.

Natrum sulfuricum + Natrum muriaticum

Tyto dva přípravky používané střídavě mohou tělo zbavit zadržované vody a podpořit tak snížení váhy. 

Kolik to stojí? Cena 4g balení se pohybuje okolo 110 Kč. Jedná se o monokomponentní homeopatický přípravek. Dávkování se liší dle nemoci a zdravotního stavu. Konkrétní dávkování stanoví homeopat.

Antimonium crudum

Přípravek může pomoci při stavech záchvatovitého přejídání

Kolik to stojí? Cena 4g balení se pohybuje okolo 110 Kč. Jedná se o monokomponentní homeopatický přípravek. Dávkování se liší dle nemoci a zdravotního stavu. Konkrétní dávkování stanoví homeopat.

Závěrečné shrnutí: Homeopatika vám mohou pomoci, ale nadváhy vás sama o sobě nezbaví

 • Homeopatika stejně jako jiné přípravky přírodního původu a doplňky stravy obecně mohou vaši cestu ke zdravé váze pouze podpořit, zázraky nečekejte. 
 • Připravte se i na variantu, že ačkoliv vaši známí budou o účincích homeopatik na hubnutí pět oslavné písně, vám nemusí pomoci vůbec. Každé tělo je totiž jiné a vaše problémy mohou pramenit odjinud.

Mějte prosím na paměti, že i přes všechny skvělé recenze homeopatika nejsou schváleným léčebným přípravkem.

Naše střízlivá rada zní, než utrácet spoustu peněz za tobolky se značně nejistým výsledkem, raději investujte do dobrého výživového poradce a osobního trenéra. Kvalitní strava a pravidelný pohyb prospějí tělu i psychice. A to je vědecky prokázané.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.