Rychlá letní večeře? Výživný salát s kuřecím masem

Máte v létě chuť na lehká jídla, ale když si dáte jen salát, máte za chvíli hlad? Přidejte třeba kousek masa nebo celozrnné pečivo. Objevte tipy na zdravou letní večeři.

Kvalitní potraviny = jistota dobré chuti i složení

Základem chuti a výživové hodnoty jsou kvalitní potraviny. Ať už jde o zeleninu nebo maso. Opravdovou záruku hledejte u potravin označených zkratkou BIO, kterou v obchodě poznáte podle loga biolistu či biozebry.

Produkty z ekologického zemědělství najdete i u lokálních farmářů. Zelenina nebude obsahovat stopy chemických hnojiv a postřiků. Zároveň podpoříte zemědělství, které neznečišťuje životní prostředí, ale naopak přírodu pomáhá zachovat v dobrém stavu pro budoucí generace.

Kuřecí maso, výborný základ letní kuchyně

I tady, pokud to jde, volte kuře z biochovu. Podléhá welfare zásadám. Kuřata žijí na čerstvém vzduchu, mají dostatek volného prostoru a výběh na pastvinu.

Podmínky chovu se odráží především na struktuře masa, které má díky vyvinuté svalovině delší vlákna a také silnější kůži s mírně žlutějším zbarvením. Maso je křehké a zároveň pevné s výraznější chutí.

Kuřata v ekologickém zemědělství rostou i více než 80 dní, což je jejich přirozená doba, kterou potřebují k růstu. Bio kuře za 30 dní nevyroste. To se samozřejmě musí odrazit právě ve struktuře a kvalitě masa a také v ceně,

doplnila Kateřina Urbánková, manažerka Svazu ekologických zemědělců PRO BIO.

Co přidat do letního salátu?

Neomezujte se pouze na rajčata a papriky, zkuste sáhnout třeba po čerstvém špenátu. Nezapomínejte také na zdravé tuky, ty dodáte v podobě kvalitního bio olivového oleje nebo přidáním oříšků, na příklad vlašských či kešu. Přisypat můžete také různá semínka, lněná nebo slunečnicová.

S kořením to nepřehánějte

K oblíbeným druhům zeleniny přidejte orestované jemně osolené a opepřené maso. S jiným kořením to příliš nepřehánějte, abyste zbytečně nepřebili přirozenou chuť.

A co sacharidy?

Salát rozhodně neznamená jen nakrájenou zeleninu. Aby vás zasytil na delší dobu a dodal vám potřebnou energii v běžném pracovním dnu, je potřeba do něj kromě bílkovin z masa dodat i komplexní sacharidy.

Do směsi zkuste pokrájet vařenou či pečenou bramboru ve slupce, přidat vařené fazole, cizrnu nebo kuskus. Nabízí se také trochu pozapomenuté plodiny, jako je pohanka a jáhly, které pro jejich výživné složení vyhledávali už naši předci.

Vždy se soustřeďte na kvalitu surovin, protože to je základ úspěchu a výborné chuti.

TIP: Objevte další nápady na rychlé večeře z Instagramu.

Jaké potraviny mohou být BIO?

Označení BIO získá pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky na ekologické zemědělství. Zemědělci nepoužívají umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky.

Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce bio potravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bio produkty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze producenti, kteří dodržují legislativní zásady ekologické produkce.

Minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou, která je nadstavbou pro standardní kontroly v konvenčním zemědělství. 

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.