Co a jak jíst, když chcete přibrat?

Léta se snažíte zhubnout, už jste vyzkoušeli všemožné diety a stále se honíte za redukcí několika kilogramů?

Ano, je to boj, ale většinu z vás by pravděpodobně ani nenapadlo, že existují lidé, kteří mají opačný problém.

Přílišná útlost, málo svalové hmoty a nemožnost přibrat dnes trápí velké procento populace a věřte, že může být stejně nepříjemným problémem jako shazovat nadbytečná kila.

Pokud se i vy snažíte o nabrání nějakých pár kilogramů a stále se vám to nedaří, čtěte dále.

Přejídám se, a přesto nepřibírám. Co s tím?

Tohle je jedna z největších chyb u lidí, kteří se snaží nabrat váhu. Od rána do večera se ládují sladkostmi, nezdravými věcmi a na normální jídlo jim pomalu ani nezbude kapacita. V tomto případě si však většinou jen ubližují, jelikož tělo nedostává základní živiny, které pro nabírání svalové hmoty potřebuje.

Jak přibrat na váze – rozcestník

Základní informace

Ukázkové jídelníčky

Kalkulačka

Kde hledat odbornou pomoc

Zapomeňte tedy na čokoládové hody a raději si místo toho dopřejte pořádné, vydatné a hlavně zdravé! Jídlo, které dodá vašemu tělu nezbytné látky k budování netukové hmoty.

Jak se liší dieta na přibírání od té na hubnutí?

V zásadě neliší. Důležité je jíst pestře, vyváženě a zdravě, pouze o něco vydatnější jídla (tučnější jogurty, sýry, větší přílohy), než volíte při hubnutí.

Dbát bychom měli také na pravidelnost a nevynechávat žádné svačiny.

svačina

Zařaďte druhou večeři

Další odlišností od redukční diety je zařazení 2. večeře, kterou si můžete dát klidně hodinku před spaním. Neznamená to však, že do sebe naládujete řízek s bramborovým salátem!

Vsaďte na něco lehčího, celozrnný chléb s tvarohem, nebo třeba ovocný salát s vanilkovou zálivkou. Fantazii se meze nekladou, hlavní je nepřejíst se tak, že by se vám potom s přeplněným žaludkem špatně usínalo.

Snídaně je základ dne!

Po probuzení a několikahodinovém lačnění nezapomeňte na snídani, která vaše tělo skvěle nastartuje do nového dne. Pokud máte problém s přijímáním velkého množství jídla, začínejte postupně zvyšovat dávky a neordinujte si zpočátku přílišný extrém.

Náš tip! Vyzkoušejte skvělé recepty blogerek z nového e-booku Supersnídaně!

snídaně

Pijte raději až po jídle

V pokrytí potřebné denní dávky energie vám pomůže pravidelnost ve stravě, která by měla být samozřejmě doplněna i vhodným pitným režimem.

Co se týče tekutin, pokuste se pít vždy až po jídle, abyste si zbytečně nezaplňovali při jídle žaludek vodou.

Co by měla obsahovat strava, když chcete přibrat

Složení stravy je další věcí, která je při přibírání důležitá. Každé jídlo by mělo obsahovat všechny potřebné živiny ve zdravé formě, což znamená komplexní sacharidy, bílkoviny a zdravé tuky.

Samozřejmě nevadí, když si jednou za čas dopřejete sladkosti nebo jiné nezdravé pochutiny, ale zbytečně si s nimi zaplácnete žaludek a na hodnotný pokrm už vám nezbude místo ani chuť.

vyvážená strava

Nezapomínejte na pohyb!

Snažíte se co nejméně hýbat, abyste náhodou ještě více nezhubli? Další z velkých chyb, kterých se při nabírání kil dopouštíme. Pohyb je totiž velmi důležitý.

Pokuste se do svého denního režimu zařadit zejména posilování, ale klidně si jděte i zaběhat. Čím intenzivnější trénink, tím více bude tělo potřebovat energii pro regeneraci a růst svalové hmoty, tudíž budete mít i mnohem větší chuť k jídlu, potažmo hlad.

Sportovat se tedy rozhodně nebojte, ba naopak, buďte aktivní a uvidíte, že je to mnohem účinnější způsob nabírání než válení na gauči!

posilování

Máte i jiné problémy? Zpozorněte.

Důležité je zhodnotit to, proč vlastně nemůžete přibrat. U některých lidí to opravdu může být dáno „jen“ genetickou výbavou, u jiných to však může znamenat jiný, závažný problém.

Zvláště pokud máte nějaké zažívací či jiné problémy, zvažte vždy nejdříve návštěvu lékaře, který vás podrobně vyšetří a popřípadě stanoví diagnózu, kvůli které ztrácíte hmotnost.

V případě diagnostikovaného problému už je často potřeba zařadit do jídelníčku i jiné pomocníky v podobě suplementů, doplňkových produktů obsahujících koncentrovanou energii s živinami, či naopak vyřadit z potravy něco, co může daný problém vyvolávat.

Nebuďte tedy lhostejní a řešte svou situaci hned. Jakmile zjistíte, že jste zdraví a jediným problémem, proč se vám nedaří přibrat, je složení jídelníčku, udělejte ve svém životě radikální změnu.

Rozhodně se nebojte vyhledat výživového poradce, který vám v boji s váhou dokáže pomoci nejlépe. Uvidíte, že přibrat se dá i zdravě a vy se díky kvalitní stravě budete cítit dobře nejenom fyzicky, ale i po psychické stránce.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné přibírání ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a odhalení chyb, které vám brání zdravě přibrat
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav, kondici a více síly
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé přibrání
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Sandra Figalová

Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.