Barefoot bota se přizpůsobí chodidlu, ne naopak jako běžná obuv, říká odborník na barefoot chůzi

S barefoot obuví a doporučeními na chůzi naboso se poslední dobou roztrhl pytel. Hodí se ale pro všechny? A co chůze naboso v zimě? Objevte tipy zakladatelů české značky Bohempia.

Obsah článku:

Jak představujete koncept barefoot obouvání někomu, kdo ho zatím nezná?

Jednoduše můžeme říci, že barefoot jsou zdravé boty. Jedná se o minimalistickou obuv, v níž by se chůze měla co nejvíce podobat chůzi naboso. Barefoot boty mají 3 základní pravidla: širokou špičku, rovnou a pružnou podrážku. Velkou výhodou barefoot je to, že se obuv přizpůsobí chodidlu a ne jak je tomu u konvenčních bot, že se noha přizpůsobí tvaru boty. 

Jaké má bosonohá chůze výhody?

Základní výhodou barefoot bot je neomezování chodidla, jako to dělají běžné konvenční boty, které jsou tvrdé, noze se nepřizpůsobí a chodidlo utlačují. Díky tomu pak vznikají různé neduhy jako je plochá noha, kladívkové prsty, kuří oka nebo vbočený palec. Musíme ale říci, že za všechny tyto vady nemůže pouze nevhodná obuv. V malém množství případů se jedná o vady chodidel vrozené a nebo ty, které vznikají špatně naučenou chůzí z dětství. 

Na chodidle je obrovské množství nervových zakončení, která zprostředkovávají kontakt těla s okolním terénem. Skrz chodidlo tedy cítíme a získáváme informace, na jejichž základě pak může reagovat mozek, který řídí naše tělo, pohyby a reakce. Chodidlo se velmi významně podílí na držení těla a chůzi celkově. 

Výhody barefootové boty jsou tedy takové, že respektuje nohu a přizpůsobí se jí.

Dovolí tak našemu tělu fungovat přirozeně způsobem, na který je primárně nastaveno. Mezi další výhody bosonohé chůze patří možné zlepšení rovnováhy a stability ve svalech a vazech nebo posílení svalů dolních končetin a spodní části zad. 

Můžu na sobě jako laik poznat, že nechodím správně?                  

To, že chodíte správně nebo chodíte ve špatné obuvi poznáte jednoduše na svých nohou. Nejčastěji v podobě získaných vad chodidel, jako jsou už zmíněné kladívkové prsty, vbočený palec nebo špatné držení těla, bolesti zad nebo bolesti hlavy. Vždy doporučujeme konzultovat stav chodidel s kvalifikovaným odborníkem, který disponuje danou specializací a nechat si chodidla vyšetřit pomocí podoskopu a dalších analytických přístrojů. Odborník vám stanoví diagnózu a doporučí, jak na sobě začít pracovat. 

Pozorujete nějaké rozdíly ve způsobu chůze/zvyklostech městského a venkovského člověka?

To se asi nedá jednoduše říct, je to spíš otázka životního stylu a typu práce, kterou děláte. 

Asi každého napadne otázka, co barefoot boty a zima? Neprofouknou? Neklouzají?

zimní barefoot obuv Bohempia

Musíte mít zimní variantu barefoot bot, která je zateplená a má neklouzavou podrážku. 

A co při nadváze? Doporučujete bosonohou chůzi i lidem s pár kily navíc?

Bosonohá chůze je pro každého bez rozdílu věku či váhy. Doporučujeme vždy pozvolný proces přecházení na barefoot obuv. 

Co vyloženě obézní lidé? Prospěje jim barefoot chůze? Pokud ano, jak?

Při vyšší formě obezity doporučujeme konzultaci s lékařem. 

Vyrábíte barefoot obuv pro všechna roční období. Jaké specifika mají? Liší se v materiálech, střihu nebo třeba provedení podrážek?

U naší značky Bohempia vyrábíme barefooty vhodné pro každé roční období, ať jsou to boty na léto, nebo na zimu. Konkrétní modely jsou vždy přizpůsobené danému počasí. Obuv na teplejší část roku je vyrobena z lehké a prodyšné textilie. My konkrétně vyrábíme obuv pouze z technického konopí, které disponuje řadou funkčních vlastností, jako je právě prodyšnost. Jde o savý a antimikrobiální materiál.

Jaké jsou výhody oproti běžným materiálům?

Udrží nohy déle v suchu bez pocení a svěží. Tenká podrážka je vyrobená z přírodního kaučuku, je pevná, pružná a neklouzavá. Oproti tomu barefoot pro chladnější dny vyrábíme ze speciálního nepromokavého japonského semiše vyrobeného z recyklovaných pet lahví. Uvnitř jsou zateplené a hřejivé, a proto můžeme garantovat, že v nich nikomu zima určitě nebude. Boty mají také protiskluzovou podrážku

Představte si mě jako úplného barefoot začátečníka. Hodí se, abych si koupila vaše boty a ze dne na den na ně plně přesedlala? Nebo je lepší určitá „zvykací fáze“?

Pokud budete postupovat pomalu, opatrně s respektem k vlastnímu tělu, můžete barefooty začít nosit okamžitě. Je třeba počítat s tím, že je to proces. Čím je člověk starší, tím více může mít získané vady nohy a chodidla jsou oslabena.

Doporučujeme si nastudovat alespoň základy chození v barefootech, které vysvětlujeme v naší Barefoot Academy. Zde najdete odborná videa a texty zodpovídající veškeré otázky a vyvracející všechny mýty spojené s barefooty. 

Hodí se barefoot boty opravdu pro každého? Co třeba malé děti nebo senioři?

Věříme, že by mohl nosit barefootové boty téměř každý, včetně dětí. Svědčí o tom i studie, které ukazují, že do školy jde již třetina prvňáčků s nějakou získanou vadou nohou. Na druhém stupni je to už téměř polovina dětí. Tyto výsledky dávají jasně najevo, že během prvních roků života děláme něco, co našim nohám nesvědčí. Z toho jasně vyplývá, že nosit barefoot obuv bychom měli co nejdříve. U seniorů je to složitější. po celoživotním chození mohou mít více deformit chodidel. Tady určitě doporučujeme konzultaci s lékařem. 

Co když má někdo problémy – typu vbočený palec nebo bolesti beder? Měl by používání barefoot bot konzultovat s odborníkem, nebo to prostě „risknout“?

Při zvažování přechodu z konvenční obuvi na barefootovou velmi záleží na třech faktorech – o jakou vadu jde, v jakém se nachází stadiu a jaké jsou okolní individuální podmínky. Téměř ve všech případech lze opatrným postupem najít cestu, jak nohám ulevit a pomoct. Je však třeba počítat s tím, že proces chození na boso má svůj průběh. Noha je v náročné situaci, znovu se učí jak se o sebe postarat sama. Je třeba ji zatěžovat postupně a citlivě vnímat, jak na novou zátěž reaguje.

Je to pro nohu v jistém smyslu posilovna a každý víme, že první začátky v posilovně bývají těžké. 

Na trendu bosonohého obouvání se dnes chce přiživit spousta značek, ale ne všechny tématu opravdu rozumějí. Jak poznat opravdu kvalitní barefoot botu?

chůze naboso Bohempia

S barefooty se u obuvnických značek roztrhl pytel. Zdravá chůze se stává postupným trendem a trh je opravdu zavalený různými typy barefootů. Na to, jak poznat kvalitní barefooty, existuje jednoduchý návod. Optimální barefoot bota kopíruje tvar nohy a dává jí prostor pro přirozenou práci. Jinými slovy obuv neomezuje nohu v žádném z jejích přirozených pohybů. Každý z nás má jiný tvar chodidla, proto se i tvary barefoot bot liší a každý model zpravidla sedí někomu jinému. 

Existuje celá řada barefootové obuvi, která ovšem splňuje třeba jen jeden z těchto aspektů a takovým botách se vyhněte. Správná barefootová bota musí mít tenkou a ohebnou podrážku, širokou a nezvednutou špičku, dostatek prostoru pro chodidlo a prsty a v neposlední řadě musí být lehká. Důležitý je i materiál a kde se boty vyrábí. Udržitelnost a etika výroby je v tomto případě také důležitá. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Trend bosých nohou neboli barefoot: Návrat k přirozenosti, nebo jen krátkodobý fenomén?

Proč zrovna spolupráce s Japonskem, kde máte kromě Prahy další kamenný obchod?

Bohempia se zaměřuje na výrobu obuvi a oblečení z přírodních materiálů, hlavně konopí. Pro zimní boty jsme po dlouhém hledání našli japonský veganský semiš vyrobený z recyklovaných plastových pet lahví. Do Japonska jsme se dostali tak, že nás oslovil současný byznys partner, se kterým jsme společně otevřeli e-shop a následně kamennou prodejnu. 

První zahraniční e-shop jsme otevřeli ve Spojených státech. Velkým dílem úspěchu je i fakt, že konopí jako materiál se v Japonsku používalo historicky a je silně spjato s náboženským směrem šintoismus. Konopí se používalo i u nás, ale začalo postupně mizet po rozmachu bavlny ve druhé polovině 19. století. Na polích bylo nahrazováno pěstováním brambor a cukrové řepy. 

Když už jsme u kamenného obchodu. Co všechno u vás mohou zákazníci vyzkoušet a proč bychom k vám měli zavítat?

Zákazníci by do našeho obchodu v pražském Karlíně měli zavítat především proto, že je u nás fajn. Náš obchod najdete ve vnitrobloku, kde je ticho a prostor na to si barefooty na místě vyzkoušet a ochodit. Kromě již zmíněných barefootů u nás zákazník najde i klasické plátěné tenisky a streetwearové oblečení, jako jsou trička s krátkým či dlouhým rukávem, mikiny, spodní prádlo a ponožky vyrobené z technického konopí. 

Zavítat k nám mohou i milovníci přírodní kosmetiky, protože nabízíme i přírodní mýdla a tuhé šampóny z konopí, vonné svíčky ze sojového vosku a příměsí konopného oleje, CBD kapky nebo plátěné tašky a stylové utěrky, které jsou vysoce savé a díky tomu, že jsou rovněž vyrobené z konopí, mají dlouhou životnost. 

Dodáte na závěr motivaci pro ty, kdo by chtěli začít chodit zdravěji, ale zatím se k tomu nemohou dostat? Na jaké benefity se těšit?

Asi jen to, poslouchejte své tělo, na nic nespěchejte a dejte všemu čas. Tělo vám vše vrátí a těšit se pak můžete ze zdravých nohou a vzpřímeného postoje, opadnou bolesti zad a další neduhy. Je pravda, že učit se něco v dospělosti je náročnější, nicméně ne nemožné. Přejeme proto bohaté zážitky a radost z bosé chůze. 

Děkujeme! Už teď máme radost ze skvělého rozhovoru a ať se vám daří, na co sáhnete. Nebo spíš šlápnete? 🙂

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.