Zpovídáme Terku (Tereza’s diary)

Tereza alias Tereza's diary je úspěšná mladá influencerka, jogínka a milovnice rostlinné stravy. S touhou stát se změnou, kterou by sama ve světě ráda viděla, založila před pár lety blog, jehož obsah tvoří s radostí a snahou pomoci druhým.

1. Jakými slovy bys nejvýstižněji charakterizovala samu sebe?

Veganka, jogínka, blogerka, studentka Karlovy Univerzity a také závislačka na batátech s arašídovým máslem.

2. Své pravé já sdílíš na svém blogu, YouTube i sociálních sítích. Kdy se v tobě probudila touha se tímto směrem ubírat?

Cvičit jsem začala asi v 15 letech a postupem času jsem si zdravý životní styl úplně zamilovala. Začala jsem si sama vařit, vymýšlet své první recepty a v 18 jsem dostala kuchařku Deliciously Ella.

Zkoušením Elliných receptů jsem trávila dlouhé hodiny a Ella se stala mým velkým vzorem. Když jsem potom objevila její blog, napadlo mě, že bych si i já mohla založit svůj.

3. S jakou hlavní myšlenkou svůj obsah tvoříš?

Snažím se řídit citátem: ,,Buď změnou, kterou chceš ve světě vidět.“

Svojí tvorbou se snažím ukázat, že zdravé jídlo není jenom zelenina a že se dají vymyslet opravdu zajímavé a chutné veganské recepty.

Zároveň se snažím šířit filosofii nenásilí, respektu a minimalismu.

4. Hádáme, že se ve stejném duchu ponese i papírová kuchařka, do níž by ses ráda jednoho dne pustila. V čem bude jiná v porovnání s e-booky, které jsi už vydala?

E-booky už jsem vydala tři.

  1. První e-book jsem vydala v době, kdy jsem byla vegetariánka, proto jsou v něm především zdravé recepty a mé rady ke zdravému životnímu stylu obecně.
  2. Druhý e-book jsem sepisovala už v době, kdy jsem přecházela na veganství, proto jsem ho pojala jako takového kapesního průvodce k přechodu na rostlinnou stravu. Kromě spousty receptů jsou v něm také rady, odkud přijímat důležité živiny jako jsou železo nebo bílkoviny či jak chuťově nahradit živočišné produkty.
  3. Posledním e-bookem jsem se snažila ukázat, že může být i veganská strava levná, a proto všechny recepty vyžadují jen pár ingrediencí, které se dají sehnat v běžných supermarketech za pár korun.

Napsat papírovou knížku je můj sen a věřím, že se mi jednou splní – teď ale cítím, že ještě nenastal ten správný čas. 

5. Jaké tři recepty v nich obsažené sis nejvíce oblíbila?

raw lotus cheesecake Tereza's diary

To je pěkně těžká otázka!

Z prvního e-booku to jsou ale rozhodně proteinové čokoládovo-kokosové kuličky, které jsou mým nejoblíbenějším receptem vůbec. Z druhého bych zvolila asi zdravý Maxi king a z třetího extračokoládové brownies ze 4 ingrediencí!

6. Zastáváš Hippokratovo motto „Nechť je jídlo tvým lékem a tvůj lék, nechť je tvým jídlem.“ Pociťuješ uzdravení svého těla po přechodu na rostlinnou stravu?

Rozhodně. Díky rostlinné stravě mám daleko víc energie, zlepšil se mi spánek, trávení, a dokonce se mi zvýšila i hladina železa, se kterou jsem dřív mívala problémy!

7. Nelze si nevšimnout, jak šťastnou tě práce blogerky dělá 🙂 Kromě radosti, kterou tě nabíjí, dokáže tě také uživit?

Děkuju moc! Asi to bude znít jako klišé, ale blog dělám opravdu hlavně pro radost a pro ten úžasný pocit, že svou tvorbou můžu někomu pomoct.

Přiznávám, že už si s blogem i něco vydělám, a to především prostřednictvím spoluprací. Mám ale zásadu nepropagovat nic, co sama nepoužívám nebo s čím nemám dobrou zkušenost.

NIKDY bych svým odběratelům nedoporučila něco jen proto, že za to dostanu zaplaceno!

8. Jaké kroky je třeba podniknout, aby se tak jednoho dne stalo?

Myslím, že hlavní je neupínat se k tomu, aby vás to uživilo. Nejdůležitější je být sám sebou, nikoho nekopírovat a nedělat něco jen proto, že je to zrovna populární.

9. Co se ovšem čas od času stává je, že pochybujeme sami o sobě. Mnohdy zcela bezdůvodně. Ovládají i tebe, úspěšnou mladou influencerku, podobné pocity?

To je od Vás moc milé, ale to víte, že ovládají. Ve skutečnosti jsem totiž velký perfekcionista a často si sama na sebe kladu až moc velké nároky.

Minulý rok jsem kvůli tomu dokonce udělala spoustu hloupých chyb. V té době to sice bolelo, ale zpětně jsem za to období vlastně vděčná.

Poučila jsem se, a proto se teď naopak snažím víc zvolnit a brát věci s klidem.

10. Čím takové chmury nejčastěji zaháníš?

Tereza's diary cvičí jógu

Ze všeho nejradši jdu s mamkou do parku. Vždycky se jí tam vypovídám a myslím, že ty naše příběhy by se staly bestsellerem!

Dále mi pomáhá jóga, přičemž když jsem nemohla kvůli zranění tři týdny cvičit, cítila jsem se psychicky daleko hůř.

A samozřejmě nesmím zapomenout na svou milovanou Tereza’s diary komunitu. Nic mě nedokáže potěšit víc, než zprávy a komentáře od vás!

11. K józe máš láskyplný vztah. Jak ses k ní dostala a čím si tvoje srdce získala?

Na jógu mě poprvé vzala kamarádka už někdy před čtyřmi lety. V té době jsem jí brala ale jen jako cvičení a později jsem ji vyměnila za posilovnu.

Letos v červnu jsem se k ní ale opět vrátila a hlavně jsem úplně změnila svoje pojetí jógy. Přestala jsem se soustředit jen na stojky a náročné pozice a naopak jsem se začala zajímat o historii jógy, její filosofii a zdravotní benefity.

12. Plánuješ ji jednoho dne také vyučovat?

Kurz instruktora jógy sice mám, ale myslím, že aby byly mé lekce kvalitní a abych svým žákům opravdu něco předala, potřebovala bych do jógy ještě daleko víc proniknout. Proto bych před tím ráda odjela do Indie.

13. Co tě jóga naučila?

Že neúspěch je součást cesty a že rovnováha (ať už na podložce nebo v životě) vyžaduje praxi.

14. Jakou nejlepší radu jsi v životě dostala?

Od mé maminky – přej a bude ti přáno.

Děkujeme za rozhovor a přejeme stálý přísun radosti a pocitu naplnění nejen z blogování!

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Andrea Hrečková

Andrea Hrečková

Nejsem kuchařka ani fotografka. Přesto vařím, peču a fotím s láskou a nadšením pro věc. Také věřím ve zdravotní benefity rostlinné stravy v její nejpřirozenější podobě. Mé recepty jsou čistě veganské, někdy raw i bezlepkové, vždy ale plné vitamínů, minerálů, zdravých tuků, komplexních sacharidů a plnohodnotných bílkovin.