Seriál: Nejčastější chyby při hubnutí podle odborníků, 1. díl

Vrháte se do hubnutí lační prvních výsledků, ale bez konkrétního plánu? Pozor, abyste neskončili dřív, než pořádně začnete. Rady předních českých odborníků vás navedou na správnou cestu.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma

Všem dotázaným jsme položili 2 stejné otázky:

 1. Co je podle vás největší chyba, kterou dělají začátečníci při snaze zhubnout?
 2. Čím začít, když chci zhubnout zdravě a váhu si dlouhodobě udržet?

Čtěte rady specialistů na výživu, sport i psychiku a motivaci.

V prvním dílu našeho seriálu odpovídají:

Mgr. Jana Havrdová

Prezidentka České komory fitness o. s., https://www.komorafitness.cz

Co je podle vás největší chyba, kterou dělají začátečníci při snaze zhubnout?

Nejběžnější chybou je nepromyšlené nastavení procesu hubnutí a nereálná očekávání výsledků. Často se lidé nechají zlákat zázračnými dietami, razantně mění svůj stravovací režim, běžné jídlo vymění za různé náhražky nebo výrazně limitují výběr potravin, množství nebo doby přijímání jídla. Čím agresivnější je změna stravování ve spojení s dietou, tím méně udržitelný bude takový režim dlouhodobě.

Rychlý úbytek váhy sice nastane, ale při návratu do běžného stylu stravování se váha často velmi rychle vrací zpátky a dokonce vzroste. Opakovanými pokusy tohoto typu se metabolismus výrazně poškodí a začarovaný kruh se začne točit do nekonečna.

Čím začít, když chci zhubnout zdravě a váhu si dlouhodobě udržet?

Pro trvalé zhubnutí a udržení váhy je třeba zásadně změnit životní styl, a to napořád. Výsledný efekt je vždy kombinací dobré stravy (cca 70 % úspěchu) a pohybu. Poměr mezi přijatými a vydanými kaloriemi musí být v mírném deficitu – tedy sním méně, než vydám.

Pravidelný pohyb je důležitý nejen pro spalování kalorií, ale také pro celkovou fyzickou i psychickou kondici. Zdravotní benefity pravidelného pohybu jsou obrovské, pohyb funguje jako prevence i lék pro řadu onemocnění.

Jen trvalá změna životního stylu je účinná pro udržení váhy.


Mgr. Jana Havrdová

Osobně doporučuji pravidelné jídlo, menší porce a samozřejmě omezení sladkého, dostatek bílkovin, zeleniny, ovoce a kvalitních sacharidů. Důležitý je také pitný režim. Sladké nápoje často představují obrovský kalorický problém. Dostatek kvalitních tekutin je proto dalším pilířem dlouhodobě udržitelného hubnutí.

Správná změna stravovacích návyků musí být dlouhodobě udržitelná a příjemná, žádné trápení. A pohyb si může každý vybrat podle toho, co právě jeho baví. Rychlá chůze, jízda na kole, plavání, skupinové lekce, běh, jóga, tanec nebo jakákoliv jiná aktivita je prostě k nezaplacení.

Centrum pro poruchy metabolismu a výživy v Praze 1

Clinicdiet.eu


PharmDr. Martin Staněk z Clinicdiet.eu

Co je podle vás největší chyba, kterou dělají začátečníci při snaze zhubnout?

Pokud se nám nedaří váhu snížit, jídelníček je špatně sestaven. Stále častěji je to i z důvodu, že lidé navštěvují různé poradny, ve kterých jim poskytují rady naprosto nekvalifikování lidé. Za dostatečně kvalifikované lidi považuji lékaře, lékárníky, či diplomované nutriční terapeuty, pokud se snižováním váhy dlouhodobě zabývají. Na léčbě obezity by se měly podílet všechny tyto profese, aby pacient po snížení váhy jasně věděl, jak se má stravovat a jeho medikace, pokud je ještě nutná, byla omezena na nezbytné minimum.

Udržování normální váhy neznamená automaticky, že náš jídelníček obsahuje vše, co naše tělo potřebuje a je dobré se držet aktuálních výživových doporučení Společnosti pro výživu.

Čím začít, když chci zhubnout zdravě a váhu si dlouhodobě udržet?

V prvé řadě je nutné si uvědomit, že skutečným zdravotním rizikem je nadváha a obezita. Pokud máme nadváhu, nelze příliš mluvit o  zdravém stravování. Snížit váhu bez zdravotních komplikací je poměrně snadné, pokud máme dostatek vůle a motivace. Krátkodobé redukční režimy u zdravých osob, ať už je v podstatě jídelníček jakýkoliv, nepředstavují zdravotní riziko.

U většiny lidí není reálné, že si váhu po zhubnutí udrží po zbytek života. Tělo bude mít vždy tendenci se vracet k nejvyšší dosažené váze. Na nárůst váhy je tedy třeba zareagovat včas. Volba redukčního režimu by měla zohledňovat zdravotní stav, životní styl, ale i respektovat některé stravovací návyky z minulosti, které nejsou do budoucna na překážku a lze na nich „stavět“.

reklama

Gábina Reifová

Osobní fitness trenérka, https://www.fitnessural.cz

Gábina zdůrazňuje: „O redukci tuku by se toho dalo popsat hodně moc, proto následující řádky jsou taková strohá sumarizace opravdu nejčastějších věcí a chyb.“

Co je podle vás největší chyba, kterou dělají začátečníci při snaze zhubnout?

Nejčastější chyby bývají dvě: Jíme zbytečně málo a jsme netrpěliví. Aby tělo začalo využívat jako zdroj energie uložený tuk, musí se logicky dostat do energetického deficitu, ale pokud se z dlouhodobého hlediska dostaneme do nepřiměřeně velkého energetického deficitu, organismus „dostane strach“, že umře hlady a začne šetřit energií. To znamená, že veškeré pochody v těle se zpomalí (sníží se bazální metabolismus) a redukce tuku se zpomalí nebo neprobíhá vůbec a místo pálení tuku začneme ničit svalovou hmotu.

Pokud tedy chceme hubnout tuk, musíme dostatečně a správně jíst.

Netrpělivost – musíme si uvědomit, že nadbytek podkožního tuku jsme nenabrali jen tak během pár dnů. Je to dlouhodobý proces a tudíž nemůžeme očekávat, že zhubneme přes noc. Pokud najedeme na správný režim, tak v prvních dnech často váha začne klesat, ale bývá to v důsledku odvodnění těla a pročištění střev.

O opravdové redukci tuku můžeme mluvit cca po 3 týdnech, kdy za ideálních podmínek je tělo schopné naplno využívat a přeměňovat tukové rezervy. A to je ta kritická doba, kdy si člověk řekne, že dělá maximum a výsledky moc nevidí a vzdá to vlastně na úplném začátku.

Čím začít, když chci zhubnout zdravě a váhu si dlouhodobě udržet?

Jídlo a pohyb. Říká se, že jídlo je 70 % úspěchu. Osobně si troufám říct, že je to 99 %, bez ohledu na to, jestli chceme hubnout, nabírat svaly, zvyšovat výkonnost, řešit zdravotní stav…

Pokud se k tomu přidá správný pohyb a zátěž, jsou výsledky rychlejší a lepší. Při sestavování jídelníčku se musí zohledňovat více faktorů, proto opravdu nelze mít jakýsi univerzální jídelníček pro všechny. Velmi účinná je pravidelnost jídel cca po 3 až 4 hodinách a komplexnost jednotlivých jídel (sacharidy + bílkoviny + tuky).

Dále jsou populární „diety“, jako je dělená strava a keto dieta. Jsou populární z toho důvodu, že fungují a výsledky jsou poměrně rychlé. Problém je ale v tom, že lidé dost často nevyužívají kvalitní zdroje živin (např. není tuk jako tuk) a ordinují si zbytečné malé nebo naopak přehnaně velké porce.

Když pak „dietu“ skončí, dost často se vrátí ke stravování, které jim způsobilo ten nežádoucí nárůst hmotnosti a kolotoč začíná na novo, akorát často přiberou ještě víc tuků, než shodili, protože si nevědomky snížili bazální výdej – vzniká JOJO efekt.

Určitě je velmi vhodné mít k dispozici analýzu těla typu In Body. Díky tomu zjistíme např. i množství svalové a tukové hmoty, což je jeden ze základních údajů pro správné nastavení množství jídla.

Zároveň se pak díky této analýze můžeme do budoucna kontrolovat, zda redukujeme tuk a svalovou hmotu udržujeme a případně nastavený jídelníček a zátěž upravovat podle potřeb. Co se týká pohybu a fyzické zátěže, tak jakýkoliv nový pohyb navíc je přínosem. Je jedno, jestli chodíte na procházky, pracujete na zahradě, nebo chodíte do posilovny.

Důležité je udržovat a zvyšovat výkonnost a případně i zátěž a velmi vhodné je tělo procvičovat a posilovat rovnoměrně. V tomto případě vidím velkou výhodu posiloven. Můžete tam procvičit celé tělo s různou intenzitou a zátěží za jakéhokoliv počasí. To samozřejmě můžete i v domácím nebo venkovním prostředí, ale už si musíte zajistit pomůcky a mít nápady pro různé sestavy cviků.

Maťa alias Piskota

Food a lifestyle blogerka, https://stvoryzkuchyne.com


Maťa

Co je podle vás největší chyba, kterou dělají začátečníci při snaze zhubnout?

V prvom rade vám musím povedať, že ja som proti drastickým diétam. 🙂 Sama sa pohybujem vo svete sociálnych sietí a ten tlak po dokonalosti vo všetkých smeroch hlavne na ženy je neskutočný. Takže byť v strese z toho, že niekto má tehličky a ja ich nemám, nie je môj štýl. 🙂

Takže z môjho pohľadu laika je taká prvá chyba, že chceme vyzerať ako niekto iný. Každý z nás je osobitý a má iný typ postavy. Ja som napríklad po tatovi zdedila športovú mohutnejšiu kostru a nikdy nebudem mať postavu ako modelka.

A taká druhá veľká chyba je podľa mňa držanie diéty. Na internete sú milióny druhov diét a samozrejme podľa väčšiny z nich schudneme. Otázka je na ako dlho a za akú cenu. 🙂

Čím začít, když chci zhubnout zdravě a váhu si dlouhodobě udržet?

Ja som v tomto absolútny laik. Obyčajné dievča, ktoré ľúbi naozaj veľa jesť. 😉 Takže môj pohľad je taký pragmatický: Upraviť životný štýl. Jesť striedmo, pestro, veľa sa hýbať, piť veľa vody, dobre sa vyspať a odmeniť sa. Čo v preklade znamená jesť všetko z kvalitných surovín, dávať si pozor na porcie a raz za čas si poriadne vychutnať nejakú dobrotu.. a to všetko prepletať s pohybom.

Z môjho pohľadu väčšina diét je neudržateľná celý život, aspoň v 95 percentách. Čiže cesta je nájsť spôsob, ktorým dokážem fungovať celý život, ale zároveň sa z neho aj tešiť. Nájsť rovnováhu medzi stravou, pohybom, odmenami a tým ako chcem vyzerať.

Další odborníci vám poradí v 2. dílu našeho seriálu. Sledujte náš magazín nebo Facebook.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

reklama

Zhubněte zdravě a bez jojo efektu

Pomůžeme vám zdravě zhubnout a váhu si dlouhodobě udržet. Sestavíme vám jídelníček, s kterým se dostanete do formy.

S jídelníčkem na míru zhubnete přirozeně a dlouhodobě.

Že naše metoda funguje, dokazují výsledky našich klientů

Lucie Absolonová -21 kg

„Zkusila jsem různé diety, ale nikdy mi to nevydrželo dlouhou dobu, proto jsem se obrátila na NUTRIADAPT. Nyní jsem o 20 kg lehčí a ještě nekončím.“

Zobrazit celý příběh

Martin Bartys -19 kg

„Musím se přiznat, že i když jsem to stoprocentně nedodržoval, takový výsledek jsem nečekal. Cítím se o deset let mladší, a hlavně jsem o 20 kilo lehčí!”

Zobrazit celý příběh

Jarmila Čížková – 56 kg

„Můj cíl byl shodit alespoň 20 kg. Nakonec mám dole 56 kg. Daleko lépe si mi dýchá, přestaly mě bolet klouby, celkově jsem daleko méně unavená a cítím se mnohem mladší.”

Zobrazit celý příběh

Milan Buška – 21 kg

„Můj moment zlomu nastal, když jsem začal brát léky na zvýšený krevní tlak, řekl jsem si a dost! Díky odborníkům z NUTRIADAPTU jsem nyní o 20 kg lehčí a především zdravější.”

Zobrazit celý příběh

Výsledky klientů prezentované na webu nejsou typické. Výsledky každého klienta jsou individuální. Vždy záleží na přístupu klientů a dodržování navržených doporučení od našich specialistů.

Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na certifikovaném přístroji (% tuku, svalů a vody v těle, metabolický věk, bazální metabolismus, rizikový viscerální tuk, atd.)
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma (ke stažení po odeslání rezervačního formulář)

Co můžete očekávat?

Zjistíme, proč se vám nedaří zhubnout

Na první konzultaci vás změříme na speciálním přístroji, certifikovaném pro užití ve zdravotnictví. Získáte detailní přehled o stavbě svého těla.

Na základě těchto informací nutriční specialista pozná, jaký je váš největší problém při hubnutí a jaké je jeho nejvhodnější řešení.

Diagnostikou zjistíte:

MNOŽSTVÍ NEBEZPEČNÉHO TUKU MEZI VAŠIMI ORGÁNY

Viscerální (vnitřní) tuk se postupně ukládá mezi orgány a může tak negativně působit na správné fungování organismu.

KOLIK POTŘEBUJETE DENNĚ PŘIJMOUT KALORIÍ

Zjistíte, kolik energie potřebuje váš organismus ke své běžné činnosti. Tedy jaký by měl být váš maximální denní příjem kalorií, abyste hubli.

KOLIK MÁTE V TĚLE VODY

Nedostatečná hydratace organismu může stát za řadou zdravotních problémů a bránit vašemu hubnutí.

SLOŽENÍ VAŠEHO TĚLA

Dozvíte se, kolik % tuku, svalů či kostí obsahuje vaše tělo a jaké by měly být vaše ideální hodnoty.

NA KOLIK LET SE CÍTÍ VAŠE TĚLO

Špatná strava a nadváha zkracují život. Metabolický věk vám ukáže, na kolik let se vaše tělo cítí.

Najdeme pro vás nejvhodnější řešení

Specialista vám ihned předá a vysvětlí výsledky diagnostiky. Pro ucelenější pohled se vás poté zeptá na zdravotní historii a váš běžný jídelníček.

Na základě všech těchto dat vyhodnotí, jaké jsou vaše největší problémy, a poradí, jak nejlépe dosáhnete vysněné váhy.

Specialista vám na první konzultaci:

PŘEDÁ A VYSVĚTLÍ VÝSLEDKY DIAGNOSTIKY

Specialista vám detailně vysvětlí jednotlivé výsledky a upozorní na případná rizika, která z nich plynou.

ZKONZULTUJE VÁŠ JÍDELNÍČEK

Specialista s vámi probere stravovací návyky, upozorní na vaše chyby.

NAVRHNE POSTUP PRO DOSAŽENÍ VAŠEHO CÍLE

Na základě výsledků analýz vám specialista navrhne způsob, kterým vás dovede k vaší ideální váze.

Vybudujeme vám zdravé stravovací návyky

Po první konzultaci se sami rozhodnete, jestli se o hubnutí pokusíte sami, nebo zhubnete s námi, v souladu se svým metabolickým typem.

Připravíme vám výživovou strategii na míru tak, aby se vám dobře a snadno dodržovala – v úvahu vezmeme váš životní styl i zdravotní stav.

Naučíme vás, jak správně a zdravě jíst

K výživové strategii dostanete vzorový jídelníček na míru a seznam potravin rozdělený na ty, po kterých budete štíhlí a ty, po kterých přiberete.

Pravidelně se vás budeme ptát, jak se cítíte, co vám chutná a co vám vadí. Společně najdeme stravovací režim, který vás bude bavit.

Nový štíhlý život i bez naší pomoci

Až se za pár měsíců rozloučíme, budete umět jíst tak, že si optimální váhu udržíte navždy.

Obávaný jojo efekt nepřijde a před vámi bude nový, štíhlý život.

Kde vám rádi pomůžeme?

Zobrazit seznam poraden ->

Jihočeský kraj

Písek – třída Národní svobody 468

České Budějovice – Husova 17

/

Jihomoravský kraj

Břeclav – Lidická 3411

Brno – Koliště 13

Brno – Horova 32

Hodonín – Palackého 1018/2

/

Karlovarský kraj

Karlovy Vary – Náměstí Republiky 1068/3

/

Královehradecký kraj

Hradec Králové – Emy Destinnové 233/36

Jičín – Pod Koželuhy 591

Trutnov – Pražská 168

/

Liberecký kraj

Česká Lípa – Hrnčířská 2985

Jablonec nad Nisou – Dvorská 4950/8

Liberec – Husova 29/1

/

Moravskoslezský kraj

Frýdek-Místek – J. V. Sládka 41

Havířov – Hlavní třída 386 (objekt Lučina)

Karviná – Fryštátská 9/64

Opava – Dolní náměstí 20

Ostrava – Porubská 708/16

Ostrava – nám Msgre Šrámka 5

Ostrava – Sadová 1892/41

Třinec – 1.Máje 123

/

Olomoucký kraj

Olomouc – Horní lán 1328/6, Nová Ulice

Prostějov – Olomoucká 3199/1a

Šumperk – Langrova 3140/25

/

Pardubický kraj

Chrudim – ulice Obce Ležáků 835

Pardubice – Nábřeží Závodu Míru 2737

Svitavy – Svitavská 665

Ústí nad Orlicí – T. G. Masaryka 128

/

Plzeňský kraj

Plzeň – Zbrojnická 1

Rokycany – Srbova 216/1

/

Praha

Praha 1 – Vodičkova 19

Praha 2 – Slezská 28

Praha 4 – Budějovická 11

Praha 4 – Opatovská 1753/12

Praha 5 – Radlická 117

Praha 5 – Drtinova 363/22

Praha 6 – V. P. Čkalova 26

Praha 8 – Sokolovská 59

Praha 9 – Vysočanská 382/20

/

Středočeský kraj

Benešov – Hráského 531

Beroun – V Pražské bráně 74/2

Kladno – Poděbradova 3329

Kolín – Jaselská 875

Mělník – Legionářů 73

Mladá Boleslav – Zalužanská 1463

Poděbrady – Husova 6/17

Příbram – nám. Arnošta z Pardubic 156

/

Ústecký kraj

Děčín – Sládkova 1062

Chomutov – Zborovská 1760/3

Litoměřice – Svatojiřská 596/32

Most – SNP 2526/60

Teplice – Školní 1019/19

Ústí nad Labem – Bratislavská 1369/6

/

Vysočina

Havlíčkův Brod – Humpolecká 217

Jihlava – Mrštíkova 16

/

Zlínský kraj

Valašské Meziříčí – Králova 1283

Zlín – náměstí T.G. Masaryka 2433

Jde o vaše zdraví. Každá minuta se počítá. Konzultaci neodkládejte. Udělejte první krok již dnes!

Je to jednodušší, než si myslíte

  1. Vyplníte rezervační formulář, naše asistentka se s vámi do dvou pracovních dní spojí a domluvíte si společně termín nezávazné konzultace.

  1. Konzultace stojí 200 Kč a platí se až ji absolvujete.

  1. Nezávazná konzultace trvá 45 minut. V rámci ní vám uděláme základní diagnostiku (bioimpedanční analýzu). Výsledky vaší diagnostiky porovnáme s databází více než 30 000 klientů, kteří prošli našimi programy. Díky tomu můžeme v návrhu Plánu redukce hmotnosti / zdravého přibírání eliminovat “slepé” uličky a celý proces urychlit.

  1. Pohovoříte si s naším výživovým specialistou, proberete vaše cíle, vysvětlíme vám jak se s námi dostanete na ideální hmotnost a co je potřeba udělat, abyste si ji udrželi – dlouhodobě.

  1. Pojďte do toho s námi a hubněte tak, abyste nejenom skvěle vypadal/a, ale hlavně se skvěle cítil/a.

Rezervujte si konzultaci dnes, získáte od nás 2 ukázkové jídelníčky, včetně receptů ze sezónních surovin. Můžete si je stáhnout ihned po odeslání formuláře.

Garance až -1,5 kg / týden při dodržení výživových zásad našich specialistů

načítá se objednávkový formulář

Výživové poradenství zajišťuje

Proč Nutriadapt?

Stejně jako je normální se starat o své zdraví a chodit na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři.

Je přirozené si udržovat zdravou hmotnost. Je-li vysoká, výrazně nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchávání se do schodů, estetického hlediska, zhoršení civilizačních chorob, jako je mj. cukrovka nebo vysoký cholesterol, až po kratší dobu života. Je správné se o své tělo v různých etapách života starat tak, abyste dokázali naplnit váš cíl a mít tak „RADOST ZE SEBE“. A my vám s tím rádi pomůžeme.

Protože u nás najdete pouze vysoce kvalifikované odborníky na úpravu hmotnosti.

Všichni naši zaměstnanci musí projít velice intenzivním vzdělávacím procesem zakončeným odbornou zkouškou. Zaměstnanci se musí neustále vzdělávat, proto navíc u nás také najdete specialisty na hubnutí dětí, sportovní výživu apod.

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkem nespočetného množství ověřených klinických studií.

Opírá se o fakta, nikoliv o domněnky nebo nepodložené studie. Bude vám zpracována gramážová kuchařka v osobním výživovém plánu, kde lze upravovat energetickou hodnotu i četnost porcí, a to v rozmezí 2–6 jídel denně. Osobní výživový plán respektuje i vaše chuťové preference. Potraviny, které vám nechutnají, se automaticky do osobního výživového plánu nezařadí.