Osmihodinová dieta

Další z řady líbivých diet je na světě! Tato Osmihodinová dieta autora Davida Zinczenka a Petera Moorea každého snadno naláká, tak se jí podíváme pod pokličku.

Její počáteční slogan zní:

„Představte si svobodu, že budete moct dělat cokoliv chcete, jíst cokoliv chcete, a vědět – nemyslet, nedoufat, vědět jistě – že již nikdy nenaberete kilogram navíc. Představte si, že se nikdy znova nebudete muset strachovat o váhu a její dopad na vaše zdraví.“

Řekněte, neupoutala Osmihodinová dieta vaši pozornost alespoň na okamžik?

Z čeho Osmihodinová dieta vychází?

Osmihodinová dieta vznikla, jak jinak, než na americkém kontinentě, kde jsou její obyvatelé permanentně s váhou na hranici nadváhy nebo obezity. Není se čemu divit, dva ze tří dospělých Američanů trpí nadváhou nebo obezitou a ročně utrácí až 67 bilionů dollarů za knihy o hubnutí, hubnoucí programy, atd.

Princip diety je takovým paradigmatem, protože můžete jíst kolik chcete a co chcete. Většina diet stojí na principu buď zmenšeného příjmu energie (kcal/kJ) v potravě, a nebo na omezení kvantity jídla obecně (např. omezit jen sacharidy, nebo tuky, atd.). Vychází mimo jiné i ze studií prováděných na prestižní  kalifornské univerzitě v Berkeley, kde účinek diety na redukci váhy potvrdili.

Neposledním vodítkem ke stvoření takového dietního postupu byla domněnka, že se změnou životního stylu se nám rozhodilo fungování organismu. Chodíme spát později a později i jíme. Náš biorytmus se nyní neřídí západem a východem Slunce, vše je nahrazeno světlem umělým. Stručně se nám takto prodlužuje doba, kdy máme možnost chodit koukat do ledničky.

Uvedené informace neslouží jako zdravotní doporučení. Pokud chcete zhubnout a váhu si dlouhodobě udržet, vsaďte na pestrý jídelníček bohatý na všechny důležité živiny – sestavený z jídel, která vám budou chutnat. Na míru vašemu zdravotní stavu a cílům ho ušije výživový poradce či nutriční specialista.

Přečtěte si: Jak správně vybrat výživového poradce

Obecná pravidla diety

Podle autorů můžete rovnou zapomenout, co jste kdy slyšeli o hubnutí a sledovat prosté pravidlo: „Jezte cokoliv chcete, v jakémkoliv množství chcete:“ ALE, máte na to vyhrazeno pouze osm hodin denně. Podstatné je, že dietu musíte držet nejméně tři dny v týdnu, abyste viděli účinky. Sedm dní v týdnu je samozřejmě bezkonkurenčně lepší, ale tři dny podle autorů postačí!

Pravidla pro jídelníček Osmihodinové diety jsou následující: 

 • každé jídlo či svačinu si dát dvě z osmi doporučovaných skupin potravin (Powerfoods). První jsou Fat Busters (potraviny bohaté na bílkoviny, vlákninu a zdravé tuky) a druhé Health Boosters (potraviny bohaté na vitaminy a minerální látky)
 • mezi Fat Busters a Health Boosters patří:
The Fat Busters The Health Boosters
Krocan, vejce, libové maso Maliny, borůvky
Ořechy Ovoce (pomeranče, jablka)
Jogurty a jiné mléčné výrobky Špenát, zelená zelenina
Fazole a jiné luštěniny Celozrnné pečivo, cereálie, ovesné vločky
 1. jídlo bohaté na sacharidy (např. přílohy) doplňte vždy o Powerfoods. Příklad: chipsy (sacharidy) s fazolovým dipem a salsou, nebo těstoviny se sýrem a rajčatovou omáčkou.
 2. omezit konzumaci: těstovin, rýže, bílého pečiva, cukru, saturované a trans-mastné tuky (v některých levnějších sušenkách je stále najdeme)
 3. pitný režim: pít více vody namísto slazených nápojů
 4. alkohol: omezit na dvě – tři skleničky za týden ke znásobení výsledků
 5. cvičení: optimálně 8 minut každé ráno
 6. podvádění je povoleno

Díky tomu, že v osmihodinové dietě musíme každé jídlo skládat z alespoň 2 z 8 Powerfoods (viz. tabulka), naše tělo nepostrádá důležité živiny. Fat Busters nám pomáhají budovat a udržovat svalovou hmotu, Health Boosters zase zlepšuje naši náladu, pomáhá odvrátit nemoci a lépe uvažovat.

Cvičení má konkrétně probíhat před prvním jídlem dne po dobu 8 minut. Tato doba podle autorů stačí pro nastartování organismu. Autoři těchto 8 minut ani nenazývají cvičením, protože prostý pohyb stačí (chůze okolo bloku).

Správné pochopení Osmihodinové diety

Než se pro tuto dietu rozhodnete, nejdříve si pečlivě přečtěte její pokyny. Sám o sobě je název diety velmi líbivý a může navodit špatné pochopení pravidel. Osmihodinová dieta bohužel neznamená, že se od např. 8:00 – 16:00 budete cpát jak nezřízení, někdo mávne kouzelným proutkem a vy budete mít kilogramy dole. Pokud se kouknete na doporučované potraviny, nikde v nich nenajdete bůček s knedlíky. Prakticky je zde snaha, jako u většiny diet, naučit zdravému výběru potravin (libové maso, zelenina, ovoce) a zařadit i pohybovou činnost. Bez těchto dvou složek by mnoho diet bylo zcela jistě neúčinných!

Reference

 • ZINCZENKO, David, Peter MOORE. The 8 Hour Diet: watch the pounds disappear without watching what you eat!. Emmaus, Pa.: Rodale, c2013, xxi, 266 p.
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Tereza Pechová

Tereza Pechová

Vždy jsem tíhla k dobrému jídlu a trávení času v přírodě při nejrůznějších sportovních aktivitách. Právě zájem o zdravý životní styl a zjištění, na kolik je naše zdraví ovlivněno tím co jíme, mě přivedlo k absolvování oboru Nutriční terapie.