Zpovídáme Hanku Toufarovou: Kompenzujte sedavou práci FitPainFree cvičením

Metoda cvičení FitPainFree slibuje komplexní pohled na tělo a odstranění bolesti způsobené nevhodnými pohybovými stereotypy. Jde o vhodné cvičení pro vás? Čtěte rozhovor s expertkou Hankou Toufarovou.

1. Představíš nám prosím metodu FitPainFree? Jde o druh cvičení, fyzioterapie, nebo obojího dohromady?

FitPainFree je metoda cvičení. Zaměřuje se na odstranění bolesti a nastavení správných pohybových stereotypů. Jedná se o izolované cviky, což znamená, že nezapojujeme velké skupiny svalů, ale učíme pracovat každý sval zvlášť. Tím nedochází k přetěžování, každý sval vykonává svoji funkci a nás nic nebolí. Je perfektní kompenzací při jednostranné zátěži, sedavé práci, bolestech pohybového aparátu i jako prevence proti bolestem.

2. Chápeme správně, žes  jsi tohle cvičení v ČR zavedla spolu se svou maminkou? Co vás k tomu vedlo?

Moje maminka (PaedDr. Hana Toufarová) měla dlouhé roky problémy se „zamrzlým“ ramenem. Jako lektorka, trenérka a školitelka měla krom bolestí tedy i problém dělat svoji práci na 100 %.

Jednou viděla na stream.cz pořad Slavní neznámí a v něm Libu Placek. Češku, žijící v USA, která byla 15 let úzkou spolupracovnicí P. Egoscue, zakladatele metody Pain Free. Liba má po totální endoprotéze obou kyčlí a ve svých 60 letech udělá provaz na obě nohy 🙂

Maminka jí napsala mail, že by o metodě ráda něco zjistila a Liba ji pozvala na měsíc k sobě domů do San Diega. Tam navštěvovala skupinové lekce a přihlížela individuálním, které dělá Liba osobně i po Skypu. Vrátila se s rozhýbaným ramenem, bez bolesti a teď dělá bez problému kliky 🙂

Za rok cestu zopakovala a vytvořila soubor cviků, které jsou přesně popsané a vyfocené. Cvičení nejen přivezla, ale ve spolupráci s Libou také zdokonalila. Díky aplikaci, která má nyní přes 400 cviků, mohou lektoři vytvořit individuální tréninkový plán, díky kterému klienti cvičí správně i doma.

3. Jaké problémy/bolesti s tebou klienti nejčastěji řeší?

Nejvíce je bolestí zad. Náš dnešní způsob života, kde nejčastěji sedíme a málo se hýbeme, nás čím dál více omezuje. A vůbec se nejedná o staré lidi. Mám spoustu klientů pod 30 a všechny bolí bedra nebo ramena. Další jsou bolesti kyčlí a velké dysbalance způsobené špatným držením těla.

4. Do 16 jsi závodila ve fitness stepu. Děláš i spoustu dalších sportů. Potkala tě osobně někdy bolest nebo zranění a pomohlo ti cvičení FitPainFree?

Fitness step jsem milovala, byl to můj život. Dlouhé roky mne bolela kolena a v 16 letech jsem musela s vrcholovým aerobikem přestat. Objížděly jsme lékaře z celé republiky, diagnózy byly různé a na poslední prohlídce mi řekli, že mám opotřebované chrupavky a pokud cvičit nepřestanu, ve 30 nebudu moct chodit.

Pár let jsem nedělala opravdu nic, i po procházce kolena natékala a bolela. Díky 1. konzultaci s Libou po Skypu, když byla maminka v USA, a poznání metody z pohledu vyškoleného lektora, jsme zjistily problém v pánvi a slabé hamstringy (zadní strana stehen) a já jsem dostala “svoje” cviky.

Postupně jsem začala jezdit na kole, chodit na pásu a teď si můžu jít klidně ven zaběhat 8 km a nic mě nebolí 🙂 Tím jsem se mohla vrátit ke všemu, co mám ráda, a proto jsem se metodě začala také věnovat.

5. Hodně našich čtenářů řeší problémy s nadváhou. Pomáhá FitPainFree cvičení i při hubnutí?

Cvičení FitPainFree není primárně kardio. Neděláme poskoky, žádné rychlé pohyby, naopak většina cviků je vleže. Ale přestože jsou cviky velmi jednoduché, dbáme na precizní provedení. Možná se to nezdá, ale minutový stoj na 1 noze při správném provedení vás pěkně zahřeje 🙂

Rozhodně bych doporučila proces hubnutí začít cvičením, kde si tělo správně nastavíte a svaly i klouby budou na pohyb připravené. Začít s nadváhou bez dozoru běhat nebo chodit na jiná kardio cvičení, kde klouby dostávají zabrat, může být spíše ke škodě než k užitku.

6. Lidé s nadváhou často trpí na bolesti přetěžovaných kloubů, úponů nebo zad. Máš v rukávu nějaké speciální cviky pro tenhle případ?

Jak jsem říkala, přesně tyto cviky metoda FitPainFree nabízí. Jednoduché, dokonalé pohyby, při kterých se naučí svoje tělo ovládat, nastavit, posílit i protáhnout.

7. Tvoje maminka vede skupinové lekce i v lázních, ty spíš ve fitkách. V čem se to liší?

Maminka je v Brně a má již svoje zajeté kurzy. Já jsem se do Prahy přestěhovala v lednu a neměla možnost pronájmu prostorů. Navíc jsem chtěla metodu rozšířit, proto jsem šla do okolních fitek.

Skupinová lekce tohoto cvičení je rozhodně lepší jako uzavřený kurz, protože lektor může se skupinou kontinuálně pracovat a klienti na sobě díky pravidelnosti pozorují rychlý posun.

Já mám lekce otevřené, může si tedy přijít zacvičit pokaždé někdo jiný, v jakémkoli věku a fyzické kondici, takže je těžší poskládat trénink tak, aby si zacvičili všichni. Další problém je pak pravidelnost. Přijít jen občas prostě nestačí.

8. Jak se připravit na první individuální lekci s tebou? Jakou náplň očekávat?

První individuální konzultace trvá hodinu a půl. Potřebujeme pouze podložku, pohodlné tričko a kalhoty. Cvičíme bez bot.

Nejdříve klientovi založím kartu, bavíme se o práci a sportech, které dělá, jestli má za sebou nějaké operace a co ho bolí. Podívám se na jeho stoj i chůzi, ze které se dají vyčíst špatné pohybové návyky a vyberu cviky, které by mu měly co nejdříve pomoci.

Všechny cviky si s ním projdu, zacvičím, vysvětlím. Chceme, aby klienti věděli, proč daný cvik dělají a chápali souvislosti. Na konci lekce dostane klient tento tréninkový plán domů a dál cvičí doma / v kanceláři / kdekoli.

Další konzultace je běžně za měsíc. Někteří chodí ale i každý týden, záleží na zdravotním stavu a cíli, který si s klientem určíme.

9. Cvičení FitPainFree používáš i jako doplňkový sport při přípravě nových stepařských nadějí. Trpí i malí sportovci a sportovkyně bolestmi? Nebo jde spíš o prevenci?

Bohužel trpí. Vlastně neznám nikoho, kdo by dělal profesionální sport a nestěžoval si na bolest. Ve vrcholových sportech běžně vidíme zatejpovaná záda a kolena už u dvanáctiletých dětí.

U starších závodnic používáme metodu jako přenastavení špatných stereotypů, zvýšení kondice a často jako odstranění bolesti. Raná specializace dává dětem zabrat a je těžké stíhat i kvalitní kompenzaci. U přípravky, tedy dětí kolem 7 let, jde o prevenci.

10. Jako trenérka máš na kontě pěknou řádku úspěchů. Kterého si ceníš nejvíc?

Za ty roky jsem zažila spoustu momentů, na které nazapomenu 🙂 Nejvíce si cením titulu mistrů republiky z roku 2017, kdy moje seniorské závodnice po dlouhých letech druhých a třetích míst konečně dosáhly na zlato.

Nebyl to úspěch toho roku, ale dlouhé doby, kdy jsme společně rostly, učily se navzájem, jak po sportovní, tak psychické stránce a já jsem je viděla dorůstat v nádherné mladé ženy. To byl až mateřský pocit hrdosti 🙂

11. A tvůj osobní největší úspěch? Z jakékoli oblasti…

Za svůj největší úspěch považuji svůj osobní růst. Prošla jsem různými obdobími, ne vždy veselými a určitě to se mnou nebylo jednoduché 🙂 Ale když se podívám zpětně, jsem opravdu ráda za vše.

A to, že nyní dělám práci, ze které mám každý den radost a vidím spokojené klienty, fakt, že mám kolem sebe úžasné, inspirativní a profesionální lidi a navíc budujeme rodinnou firmu a zvládáme to, to je pro mne největší úspěch, který jsem si dřív ani nedokázala představit.

12. Co plánuješ na léto? Bude pracovní, nebo spíš odpočinkové?

Určitě máme v plánu různé akce, začínáme již v 6.-9.6. kdy pořádáme v Rakousku pobyt s FitPainFree a přijede právě i Liba Placek, na což se těším. Je to práce i odpočinek.

Dále budeme na SDK Europe, největším street dance meetingu, na kempech pro hokejisty a 10.8. nám začíná další akreditované školení FitPainFree. Mezitím ale určitě stihnu i nějakou dovolenou, člověk se z té práce nemůže zbláznit 🙂

Děkuji!

My děkujeme za rozhovor a přejeme hodně (nejen) FitPainFree úspěchů 🙂

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.