5 letních nástrah, díky kterým je přibírání snazší

Léto už je v plném proudu a s ním přichází i dny plné vylehávání u vody, grilování s přáteli a dlouhé nekonečné noci, ke kterým neodmyslitelně patří i nějaké ty letní drinky.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma

Před létem se většina z nás snaží shodit nějaké to kilo navíc, abychom se v plavkách cítili dobře, ale posuďte sami, kolik z nás v takovém režimu vydrží i během parných dnů a udrží si zformovanou figuru až do zimy?

Na co bychom si tedy měli dát v létě pozor, abychom se i na podzim mohli pyšnit štíhlou postavou?

1. Zákeřná dovolená

To, že právě čas dovolené je největším zabijákem naší štíhlé linie, jistě potvrdí každý z nás. Najednou se přestaneme hlídat, myšlenky utečou do jiného světa a my sníme i vypijeme, co nám přijde pod nos.

Je toto váš případ? Jestliže ano, je to první známka toho, že jste hubnutí vzali za špatný konec.

Pokud se nekompromisně až příliš hlídáte, dodržujete nesmyslné diety či dokonce hladovíte, věřte, že dosažený výsledek nebude trvat dlouhodobě.

Organismus ochuzený o zásadní složky výživy si totiž dříve nebo později o potřebnou energii stejně řekne a nám se to může vrátit v podobě dvakrát většího přírůstku váhy, než jaký bychom při přechodu na „normální“ režim očekávali.

Největší nástrahou jsou zajisté takzvané „all inclusive“  dovolené, při kterých na nás z každého koutu pokukují nejrůznější dobroty a výborné osvěžující drinky, jež jsou ještě ke všemu zdarma.

Pokud preferujete jiný typ dovolené, jistě budete těchto nástrah z větší míry ušetřeni, ale přiznejme si: co je lepší, než zajít si na dobrou večeři či dopřát si pár kopečků lahodné zmrzliny s večerním výhledem na moře?

Jak to řešit?

 1. Na all inclusive dovolené sáhněte po ovocných salátech místo zmrzliny nebo čokoládového dortu.
 2. Pokud si chcete dopřát například čokoladový croissant na snídani, dejte si jenom jeden. Vyberte si ten bez čokolády a k tomu si naservírujte bílý jogurt a ovoce. Je to hotová dobrota a nebudete mít potřebu sahat po něčem dalším.
 3. Na hlavní jídlo si vybírejte především ryby a maso a malinko omezte přílohu.
 4. Nezapomínajte na saláty. V tomto horku je to ideální záležitost a díky nim toho vždy sníte o něco méně.
 5. V žádném případě si nezakažte dobroty. Pokud si je zakážete, na druhý den toho sníte třikrát více. Raději si je v malé míře dopřejte. Máte přece dovolenou!

I když je pravda, že na dovolené nejste schopni dodržet váš “normální” režim stravování, vždy si můžete vybrat lehčí a zdravější variantu. Je to jenom na vašem odhodlaní.

2. Alkohol

Alkohol je jednoznačně nejhorším nepřítelem našeho hubnutí, jelikož mnoho lidí si ani neuvědomuje, kolik kalorií se může v jednom nevinném drinku skrývat. Všeobecně platí, že v létě se s alkoholem setkáváme mnohem častěji.

Teplé dny si přímo říkají o různá setkání, festivaly, venkovní popíjení či grilovací party. Pokud si denně dopřejete jednu sklenku vína či piva, tak se o svoji váhu bát jistě nemusíte, ale co když nikdy u té jedné sklenky nezůstane?

Pro představu – pokud si dáme dvě až tři sklenky vína či piva, můžeme to srovnat i s druhou lehčí večeří.

Jestliže si však dáme typický letní drink v podobě panáku či dvou tvrdého alkoholu doplněného všemožnými sladkými sirupy, džusy a ovocem, rázem se energeticky můžeme dostat i na řízek s bramborovým salátem  – a to už stojí za uváženou, nemyslíte?

Jak to řešit?

 1. Místo drinků zvolte víno nebo pivo.
 2. Pijte jenom v malých množstvích.
 3. Sklenička vína = sklenička vody. Pijte stejné množství vody jako alkoholu. Vypijete toho pak podstatně méně.

3. Grilování

Znáte někoho, kdo by nemiloval venkovní grilování při teplých letních večerech? Společenská či rodinná setkání u grilu se řadí mezi nejoblíbenější letní akce a není divu.

Talíře plné grilovaných pochutin jistě nenechají nikoho chladným.

Jak to řešit?

 1. Přineste si na grilování raději svoji verzi večeře. Chybu neuděláte libovým steakem ani nízkotučným sýrem.
 2. Nejlepší volbou na gril je zelenina. Pokud nakrájíte na plátky různé druhy zeleniny a dochutíte je lehce například olivovým olejem, nemusíte se bát, že byste se o gastronomický zážitek ochudili.
 3. Jestliže si pořádný flák masa při grilování odepírat nechcete, zkuste se alespoň smířit s přírodní chutí masa a vynechat veškeré omáčky a dochucovadla, které se rovněž mohou pyšnit vysokou energetickou hodnotou.

4. Zmrzlina a nanuky

Již kopeček lahodné smetanové zmrzliny může vydat za půlku hlavního chodu. Zmrzlinu si však v létě nemusíte odepírat ani při dietě, stačí jen vědět jaké druhy si vybírat.

Zmrzlinu si však v létě nemusíte odepírat ani při dietě, stačí jen vědět jaké druhy si vybírat.

Jak to řešit?

 1. Pokud si dáváte zmrzlinu venku, rozhodně se spíše nežli na smetanové nanuky zaměřte na vodové a ovocné zmrzliny, které sice obsahují vysoké množství cukru, ale na kalorie bývají o něco chudší.
 2. Nejlepší variantou je však odpustit si koupenou zmrzlinu úplně a vyrobit si vlastní doma. Postačí vám trocha čerstvého či mraženého ovoce, bílý jogurt a přírodní sladidlo ve formě stévie, agávového či javorového sirupu. Všechny ingredience pak už jen rozmixujte a nadávkujte do připravených formiček, dejte zamrazit a za pár hodin se už můžete ládovat domácí alternativou zmrzliny bez jakýchkoliv výčitek svědomí.

5. Ovoce

To, že zmrzlina není při dietě nic vhodného, napadne každého, ale kdo by z narůstajících kilogramů obviňoval zdravé ovoce? Jen málo z nás si uvědomuje, že i ovoce, které je hojně doporučováno všemi výživovými poradci i při dietě, může být skrytou překážkou úspěšného shazování nadbytečných kil.

V ovoci se totiž hojně vyskytuje fruktóza, což je jednoduchý cukr, který se v našem těle chová velmi podobně jako obyčejná sacharóza přijatá například ze zmrzliny. Nadbytečný příjem ovoce, zejména pak ve večerních hodinách tak klidně může mít za následek nejenom zástavu redukce hmotnosti, ale i její následný nárůst.

Jak to řešit

 1. S ovocem to úplně nepřehánějte.
 2. Při koukání na film, nemusíte sníst košík třešní.
reklama
Popis

Vyhlazená pokožka bez celulitidy nemusí být už jen sen!

5 důvodů, proč vyzkoušet lymfodrenáž pod dohledem odborníků

 • Jedinečná metoda, která zabírá i na problematické partie, na které cvičení a diety jen tak nestačí
 • Při absolvování kompletní kúry a dodržení doporučení zhubnete až o 2 konfekční velikosti
 • Již po první proceduře uvidíte viditelné výsledky na své pokožce
 • Bezpečná a bezbolestná metoda, za kterou stojí tým odborníků
 • Procedura působí velmi relaxačně a uklidňuje nervový systém
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Sandra Figalová

Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.

Nenechte si ujít