11 otázek pro fitness blogerku Simonu (Stačí pochopit)

Simona, výživová poradkyně a autorka blogu „Stačí pochopit“, předává své cenné zkušenosti z oblasti zdravého životního stylu klientům, pro které je zároveň i obrovskou motivací. Sama totiž prošla proměnou, a ne ledajakou!

1. Kdo je Simona a co musela pochopit, aby byla dnes tam, kde je?

Než jsem se stala výživovou poradkyní, prošla jsem si několika životními událostmi a fázemi, které mě posunuly tam, kde jsem teď.

Musela jsem pochopit, že jídlo není odměna a prostředek pro řešení problémů a cvičení není trest za snězení jídla navíc. Je jím radost a potřeba udržet tělo funkční.

2. Kdy a proč ses začala zajímat o fitness životní styl?

O fitness jsem se začala zajímat, když jsem zhubla z nejvyšší váhy (100 kg) na 65 kg a stále nebyla se svojí postavou spokojená. Je to 4 roky zpět, kdy jsem si uvědomila, že „pouze“ stravou křivky nezískám, a že musím svoji cestu posunout o kousek dále.

Začala jsem tedy cvičit v posilovně (nejdříve sama) a později si udělala kurz instruktora fitness, abych věděla, jak správně cvičit a jaké cviky provádět.

Dnes už si bez cvičení nedovedu svůj život představit 🙂

3. Můžeš nám svou cestu za zdravějším já blíže popsat?

Moje cesta začala na střední škole, kdy jsem měla pár kil navíc. Chtěla jsem se začlenit do kolektivu, a hlavně se líbit klukům.

Začala jsem držet diety a denně jezdit na elipticalu. Takto jsem se dopracovala na 56 ze 70 kil. V té době jsem poznala bývalého přítele, přestala řešit jídlo a cvičení a vyjedla se na svou nejvyšší váhu, tj. 100 kilo.

Nějakou dobu trvalo, než jsem si všechno urovnala v hlavě a byla schopna zařadit do svého života zdravou stravu a později i pravidelné cvičení.

simona cahlová

4. Na jakých zásadách podle tebe zdravý životní styl stojí?

Podle mě je to všechno o pravidelnosti a rovnováze ve stravování, cvičení a psychice.

Člověk by si měl najít takový pohyb, který ho baví a je schopen jej provádět pravidelně (pokud chce být zdravý, fit a mít trvalé výsledky).

To samé platí i o jídelníčku. Ideální je najít si takovou stravu a suroviny, po kterých se cítíme dobře, nemáme chutě a dodáme tělu živiny. Žádné diety nebo „detoxy“, které jsou jen chvilkové záležitosti.

5. Zdravá strava je jeho nedílnou součástí. Jaký postoj ke stravování zaujímáš ty?

Pochopila jsem, že stravování úzce souvisí s psychickou pohodou.

Pokud řešíme nějaké problémy hromadou jídla, nejsme vyrovnaní a každou maličkost zajídáme něčím sladkým, slaným, nebo křupavým v nadměrném množství, tak pro nás jídlo není zdroj živin, ale prostředek pro utěšení a potlačení těchto problémů. Moc dobře si pamatuji, že jsem takto přemýšlela v době, kdy jsem měla svou nejvyšší váhu.

Je tedy důležité najít si svou zlatou střední cestu, tzn. jíst a cvičit pro to, že pro sebe děláme to nejlepší a že nás to baví. Nehledat v jídle útěchu, ale zapracovat na své psychice, nenechat svá trápení a problémy dusit uvnitř sebe, ale řešit je hned.

Co se týká přímo stravování, teď mám režim volnější. Nehoním se za co nejnižší vahou. Můj jídelníček se skládá především ze základních surovin a občas si dopřeju nějakou dobrotu s přítelem.

6. Doporučuješ ho, coby výživová poradkyně, i svým klientům?

Ano, na psychiku kladu velký důraz i ve spolupráci s mými klienty.

Není to jenom o tom, že dostanou stravovací plán a tím vše končí. Každý klient má svůj příběh a je důležité ke každému z nich přistupovat individuálně.

7. Jaké jsou nejčastější motivace klientů, kteří tě vyhledají? Je nějaký příběh, který ti utkvěl v paměti a mohla by ses o něj se čtenáři podělit?

Nejčastěji mi klienti píšou, které zaujme můj příběh, v němž se zhlédnou. Vidí, že všechno jde, pokud budou chtít a také vidí, že jsem si prošla něčím podobným a dovedu se vcítit do jejich situace.

Za tu dobu, co dělám výživové poradenství mám spoustu úspěšných příběhů. Určitě musím zmínit Zuzanku, která u mě před necelými dvěma lety vyhrála jídelníček. Začínala na 87 kilech a po roce se vypracovala na 72 a fitness si zamilovala.

8. Jakých chyb souvisejících se stravou se lidé ve svých začátcích nejčastěji dopouštějí?

Nejčastěji se setkávám s tím, že si lidé za vidinou rychlých výsledků dají příliš drastický režim, který nejsou schopni dodržovat dlouhodobě. Týká se to jak cvičení, tak i stravování.

Jak píšu výše, je důležité abychom našli tu svou střední cestu, která nám přinese jak trvalé výsledky, tak i spokojenost.

9. Věnuješ této tématice pozornost i ve své kuchařce?

Této problematice se ve své kuchařce nevěnuji. Jde o obrázkovou fotoknihu s mými recepty.

fitness lívance

10. Liší se nějak recepty v ní obsažené od těch na blogu?

Recepty z fotoknihy fungují na stejném principu jako na webu. Ve fotoknize jsem se ještě snažila vytvořit je bez proteinu, protože jej spousta lidí nepoužívá. Přidala jsem i obměny, které jdou místo něj použít.

11. Jakým dalším projektům se letos věnuješ?

Už nějakou dobu střádám materiál na knížku, kde nebudou jen recepty, ale i kompletně popsaný můj příběh, čemu se vyvarovat, jak se zbavit závislosti na jídle atd.

Také se chci zaměřit na psychiku a další oblasti zdravého životního stylu.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho spokojených klientů i rostoucí počet fanoušků na všech tvých sociálních sítích!

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Andrea Hrečková

Andrea Hrečková

Nejsem kuchařka ani fotografka. Přesto vařím, peču a fotím s láskou a nadšením pro věc. Také věřím ve zdravotní benefity rostlinné stravy v její nejpřirozenější podobě. Mé recepty jsou čistě veganské, někdy raw i bezlepkové, vždy ale plné vitamínů, minerálů, zdravých tuků, komplexních sacharidů a plnohodnotných bílkovin.