U starých českých jídel jde z mála udělat hodně, říká Češka z Česka Jana Jakusová

Jana Jakusová miluje a oslavuje krásy Čech, Moravy a Slezska. Poslední roky také prostřednictvím blogu Češka z Česka, kam sdílí ty nejlepší recepty z tuzemských pokladů. Co říká na staročeskou kuchyni? A kam chodí nakupovat? Čtěte celý rozhovor.

Co vy a staročeská kuchyně: svíčková, guláš…?

Přiznám se, že na svíčkové omáčce s houskovým knedlíkem si pochutnám jen velmi zřídka, a to když má tmavou barvu (menší podíl smetany). I tak ji nevyhledávám a dám si ji jednou za několik let, vždy při příležitosti pozvání na domácí rodinný oběd nebo na svatbě. 🙂 

Guláš mám v zimních měsících ráda. Rovnou sdílím fantastický recept na guláš od mého manžela.

Do budoucna se chcete více zaměřit i na stará, trochu zapomenutá česká jídla. Uvedete příklad/příklady?

U starých českých jídel mě baví, že se z mála dá udělat hodně, a že jsou z lokálních surovin. Napadá mě staročeský kuba, který se připravuje na Vánoce. Potom je to kočičí svatba neboli šoulet z hrachu a krup. Recept na kočičí svatbu najdete na mém webu a na sociálních sítích tenkrát vytvořil rozruch. 🙂

Tato otázka mi připomíná, že se na staročeské recepty musím v následujících měsících konečně více zaměřit!

Vařte sezónně a lokálně, tak zní rada většiny výživových poradců. Jaké suroviny patří k vašim nejoblíbenějším třeba pro končící letní období?

V létě miluji vaření z cukety, rajčat a pečení ze sezónního ovoce, nejčastěji různé druhy bublanin a ovocných koláčů z kynutého těsta. Receptů je velké množství, ostatně tak jako úrody. 

Před dvěma lety jsme se s manželem přestěhovali na vesnici a letos poprvé zahradničíme. Vše v bio kvalitě a daří se skvěle. Doufám, že to není jen štěstí začátečníků. 🙂 

A co podzim?

Podzim miluji a i když je mi vždycky líto, že končí rozkvetlé léto, těším se i na nadcházející období.

Přidáte svůj nejoblíbenější recept nadcházejícího podzimu?

Mám ráda sladko slané chutě, takže na podzim je moje nejoblíbenější jídlo pečené kuře na jablkách a k tomu dýňové šulánky.

dýňové šulánky

Patříte k milovníkům Vánoc. Teď jsou sice ještě daleko, ale prozradíte i tak své oblíbené druhy cukroví a menu na Štědrý večer?

Nejoblíbenější jsou perníčky a vosí hnízda. Taky mám ráda linecké a vanilkové rohlíčky.

Štědrý večer trávím doma s manželem, babičkou, mojí mamkou a bratrem. Já s manželem připravujeme bramborový salát, obalovaného kapra a řízky. Mamka přiveze svou vyhlášenou rybí polévku a chlebíčky. Na oběd připravuji už zmíněného staročeského kubu.

Kam chodíte české suroviny nakupovat? Jdou sehnat kvalitní i v běžných supermarketech?

Mám radost, protože už i v supermarketech se dají sehnat české a kvalitní potraviny, i potraviny v bio kvalitě a v některých větších obchodech i nebalené potraviny. Např. vezmete si svoji nádobu a odvážíte si suroviny. Tomuhle pokroku hodně fandím. 

A kdo bydlí na vesnici, doporučiji se zeptat místních, jestli neprodávají vajíčka, králíka apod.

Je velká šance, že prodávají.

Důležité jsou pro vás i české tradice. Jak důležité byly pro naše předky právě probíhající dožínky? Prozradíte i zajímavý recept, třeba na dvojctihodné koláče?

Dožínky znamenaly pro naše předky slavnostní ukončení žní a poděkování za úrodu. Z posledních klásků na poli, lučního kvítí, ovoce a jeřabin pletly dívky věnec. Ten na začátku dožínkových oslav předaly hospodáři. Tím ukončily žně a začala oslava, tancovačka s muzikou a hostinou. Na té nechybělo dožínkové pivo, kořalka, maso, vdolky, buchty a koláče. 

Recept na vdolky, buchty a koláče u mě na webu najdete, ale ty dvojctihodné bohužel zatím chybí.

kynutý koláč se švestkami a mákem

Který z českých svátků je vám ještě blízký a přitom ho lidé třeba moc neznají?

Mám ráda svátek svatého Martina. Naší tradicí je, že peču svatomartinské rohlíčky a na svatomartinskou husu s ochutnávkou nového vína a dalších specialit jdeme do restaurace.

Milujete také cestování po naší úžasné zemi. Která část vám nejvíc přirostla k srdci?

To je velmi těžká otázka, krásných koutů je tady tolik! Ve svém okolí se ráda vracím do Litomyšle a Kutné Hory. Srdcovou záležitostí jsou také města, kde jsem studovala a bydlela: Hradec Králové a Praha. A krásy přírody: To mě hned napadá Kokořínsko a Beskydy.

Na co se teď nejvíc těšíte? Z jakékoli oblasti…

Pořád se na něco těším! 🙂 Teď je to hlavně svatební cesta, kterou plánujeme a vybíráme místo.

Jani, děkujeme za skvělé recepty a ať se cesta vydaří 🙂

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.