Recenze: Kuchařka pro dceru – 155 receptů, jak uspět hned napoprvé

Pokus-omyl. Donedávna jediná cesta, jak se naučit vařit bez maminky nebo jiného rádce. Díky Janě Florentýně Zatloukalové stačí nalistovat příslušnou stránku a správný postup určitě objevíte.

Jak se sakra plete ta zpropadená vánočka? Proč mi svíčková tak zhoustla? Jak to, že tahám z hrnce bramborový knedlík tvrdý jak kámen? Tak zní časté otázky začínajících kuchařů a kuchařek. Chybí jim znalost základních postupů.

Většina receptů v jiných kuchařkách předpokládá, že víte, jak udělat bešamel nebo zavařit guláš. Ale co když ne? Dřív než vás odradí neúspěchy, mrkněte do ověřených návodů Jany Florentýny Zatloukalové.

Neschopný kuchař neexistuje

„Odjakživa jsem si myslela, že se dívky dělí na dvě skupiny – na ty, kterým je vztah k vaření dán do vínku, a na ty, které jsou v kuchyni jednou provždy nepoužitelné jako já,“ píše Jana v úvodu knížky.

Sama sebe nakonec přesvědčila, že všechno jde, když se chce. Zbytek jsou jen výmluvy. Takže:

„Běž do kuchyně a chop se vařečky.“

Kuchařka zdaleka není jen pro dceru

Oceníte ji, když:

 • S vařením začínáte a nechcete dělat hloupé chyby.
 • Hledáte základní postupy na přípravu ingrediencí od bešamelu přes hummus po ovocné pyré.
 • Chcete umět vařit klasická česká, slovenská i světová jídla.
 • Netrváte striktně na „zdravé“ stravě bez mouky a cukru.

Sezónní a lokální suroviny

„Máte právo na skvělou chuť svého jídla, jenomže ta vznikne jen ze skvělých surovin. Vyzrálých, čerstvých, místních,“

upozorňuje autorka Kuchařky pro dceru.

Etuda pro každou kuchařskou výzvu

V knížce najdete celkem „155 vyzkoušených receptů, jak uspět hned na poprvé“. Praktické je i dělení do celkem 7 celků neboli etud:

 1. Seznamovací etudy
 2. Klasické české etudy
 3. Etudy pro prázdnou lednici
 4. Rychlé etudy
 5. Impozantní etudy
 6. Sezónní etudy
 7. Sváteční etudy

Co od jednotlivých etud čekat?

Seznamovací etudy

Naučíte se základní postupy vaření, dušení, pečení a smažení. Rovnou s klasickými recepty od špaget s rajčatovou omáčkou až po kuřecí řízky.

Klasické české etudy

hrníčkové knedlíky z mikrovlnky

Objevíte recepty na poctivý guláš z hovězího i vepřového, rychlé i trochu pracnější knedlíky a tipy na úpravu zelí. Dále si zkusíte nejoblíbenější omáčky od rajské po svíčkovou i klasické české polévky včetně přípravy nudliček.

Nechybí ani sladká tečka a etuda pro malé děti – od krupicové kaše až po rychlé svačiny do ruky.

Etudy pro prázdnou lednici

Když docházejí zásoby, oceníte i rychlé recepty do sendvičovače a tipy, co připravit z brambor, těstovin a listového těsta.

Rychlé etudy

Co všechno jde smíchat v mixéru, aby to chutnalo dobře? Jak připravit dobrý salát nebo topinky? To zjistíte v této kapitole.

Impozantní etudy

Libo oslnit návštěvu u odpolední kávy, nebo večerního posezení? S tipy z této části hračka. Dobré jsou i recepty pro návštěvu přes noc – mileneckou i lehce opileckou…

Sezónní etudy

Ne nadarmo radí výživoví poradci jíst „sezónně a lokálně“. Takové suroviny mají největší sílu. Které české potraviny jíst a kdy? V této kapitole to zjistíte.

Sváteční etudy

Nejlepší dárky jsou jedlé. Jana Florentýna to dobře ví. Odhalíte její tipy pro oslavence k narozeninám, Dni matek i Valentýnu. Vánoční etudy jsou tak vyhlášené, že si zasloužily i samostatný knižní díl.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Recenze: Voňavá kuchařka podle Grusovky – bez lepku, s minimem sacharidů a hlavně chutně

Nejlepší recepty z Kuchařky pro dceru

rajská omáčka

Vánočka, svíčková, bramborový knedlík, sekaná, rajská, kuře na paprice, guláš i bublanina podle Kuchařky pro dceru chutnají báječně. Zvládne je opravdu i ten, kdo vaří poprvé. Těžko vybrat nejlepší recept. Pokud bychom měli vybrat ten, který vaříme nejčastěji, jsou to rozhodně lasagne.

Lasagne podle Jany Florentýny Zatloukalové

Kdo někdy vařil lasagne ví, že to není recept na 5 minut. Musíte připravit boloňskou omáčku, bešamel, nastrouhat sýr a všechno pěkně postupně vrstvit na pláty těstovin. Obě omáčky i postup včetně několika fíglů zvládne díky této kuchařce i úplný začátečník.

Už 5. vydání na trhu

Snem každého spisovatele je rozebrání jeho knížky do posledního výtisku. Autorce Kuchařky pro dceru se splnil už 4×. Aktuálně najdete v prodeji už 5. vydání. Stává se tak jednou z nejúspěšnějších českých kuchařek.

Co na kuchařku říkají ostatní?

„Ideální kuchařka pro dceru, vnučku, neteř nebo kamarádku, která začíná vařit. Autorka kuchařky, Jana Florentýna Zatloukalová, vezme nesmělou hospodyňku za ruku a mateřsky ji provede tajemstvím bublajících hrnců a vonících pekáčů: krůček po krůčku od čočkové polévky přes hovězí guláš až po nadýchanou vánočku,“

najdete v recenzi od Mlsnevarecky.

Je libo nášup? Zkuste třeba vánoční kuchařku

Repertoár Kuchařky pro dceru se dávno nedrží jen základní knížky. Jana Florentýna Zatloukalová vás v dalších dílech naučí i pořádně:

 • Snídat
 • Večeřet
 • Vařit a péct pro štědrovečerní tabuli

Právě Vánoční kuchařka pro dceru se těší velké oblibě – recepty na linecké, vánočku nebo vanilkové rohlíčky jsou opravdu jako od maminky.

Pár slov o autorce – Jana Florentýna Zatloukalová

Jana Florentýna Zatloukalová

Dnes maminka od 4 dětí toho v dospívání z vaření moc nepochytila. Až prázdný žaludek milého ji přiměl názor na vaření změnit. Hledala recepty a ztrácela se v pojmech jako středně rozpálená trouba nebo dusit doměkka. Jakmile si základní postupy osvojila, rozhodla se nemlčet a sdílet je i pro další generace.

Dnes patří ke známým autorkám receptů. Přispívá jimi do řady časopisů, tvoří další kuchařky a podporuje dobré projekty o vaření.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Recenze: Voňavý Inspiromat Kačky Tiché…Tak trochu jiná kuchařka

Názor BezHladovění: Kuchařka pro dceru – základ domácí knihovny

Může se zdát, že má na trhu velkou konkurenci. Není tomu tak. Podobně ucelený koncept zatím nevznikl, nebo o něm nevíme. Stylově cílí knížka hlavně na ženy. Je vtipná, stručná a praktická.

Doporučujeme ji všem, kdo s vařením začínají, i těm, kdo hledají lepší postupy pro přípravu osvědčených receptů. Poučí se i maminky a sem tam dokonce i babičky.

A že nejsou všechny recepty striktně zdravé? Nevadí. Pokud mouku a cukr nepoužíváte, tyhle recepty prostě vynecháte.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.