Bezhladoveni.cz

Ovesné otruby při hubnutí

Otruby jsou a byly odpadním produktem. Nenechte se tím ale splést. Podobně jako syrovátka a podmáslí, nachází i otruby nyní uplatnění v každodenním stravování.

reklama

Ovesné otruby vznikají zpracováním ovsa, pomáhají doplnit vlákninu (15g/100g otrub) i řadu cenných minerálních látek.

Čím víc vlákniny, tím méně kalorií

Vláknina váže v trávicím traktu vodu, slouží jako potrava pro střevní mikroorganismy (prebiotikum), váže na sebe také cholesterol, jednoduché cukry a toxické látky. Funkcí vlákniny je nespočet. Pro hubnutí je však důležité, že svou přítomností v jídle snižují jeho energetickou hodnotu!

Pro toho, kdo si přeje zhubnout, je změna stravy a frekvence stravování nedílnou součástí. K vytvoření jídla s menším podílem tuků a cukrů, použijte suroviny s vysokým podílem vlákniny. Ovesné otruby vám zde dobře poslouží. Přidání ovesných otrub do müsli zaplní žaludek a hladina energie zůstane po dlouhou dobu stabilní.

reklama

Doporučujeme

FotoPopis
Nutriadapt

Zhubněte pod odborným dohledem až 1,5 kg týdně

Objednejte se na nezávaznou konzultaci ve vašem městě. Konzultace stojí jen 200 Kč a v rámci ní se mimo jiné dozvíte, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Rezervujte si konzultaci dnes [current_date format='j.n.o'] a navíc získáte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma.

Prohlédnout si proměny klientů 

Ovesné otruby a jejich výživové hodnoty

Nutričně jsou ovesné otruby cenné, kromě vlákniny, pro své:

  • vysoké množstvím vitaminů skupiny B
  • 18 % obsah rostlinných proteinů

V porovnání s ovesnými vločkami, bychom museli sníst trojnásobek váhy otrub. Přičemž ale, energetická hodnota vloček je daleko vyšší.

Ovesné otruby prospěšné nejen při hubnutí

Ovesné otruby i ječmenné otruby se ukázaly jako dobří pomocníci při snižování koncentrace cholesterolu v krvi. Dále jsou pravděpodobně nejlepším a nejlevnějším regulátorem stolice při střevních potížích. Slouží k prevenci rakovinových onemocnění a vzniku cukrovky 2. typu.

Jak s otrubami nakládat?

Na sucho by se nám otruby asi velmi těžko jedli. Ovesné otruby je nejvhodnější namočit do vody, mléčného výrobku či mléka. V přítomnosti tekutiny nasají vláhu a zkřehnou. Otruby se dají sehnat ke koupi i ve formě křupek, ale nezapomínejte při jejich konzumaci pravidelně doplňovat tekutiny. Používají se také jako přídavky do pečiva, koláčů, ranních kaší, pro zvýšení vlákniny.

Kde koupit ovesné otruby?

Na internetu je široká škála nabídek, ale přímo je pořídíte také snadno. V obchodech se zdravou výživou, v drogerii DM nebo ve větších obchodních řetězcích (např. Kaufland nebo Hyper Albert).

Otruby pro štíhlou linii

Přestože se příjem vlákniny doporučuje okolo 25 – 30 g/den i více, toto doporučení se nesetkává s velkým úspěchem. Ačkoliv je vláknina právem považována za „iniciátora“ optimální zdravé postavy, sotva 30 % populace jej dodržuje. Pro představu pro splnění doporučení příjmu vlákniny s využitím ovesných otrub bychom jich museli sníst 60 – 80 g.

S překročením příjmu vlákniny bychom si také měli dát pozor. Vysoký příjem naopak ochuzuje organismus o minerální látky (vápníku a železa)!

Reference:

FOŘT, Petr. Výživa pro dokonalou kondici a zdraví. 1. vyd. Praha: Grada, 2004, 181 s. ISBN 80-247-1057-9.
KASPER, Heinrich. Výživa v medicíně a dietetika. 1. české vyd. Praha: Grada, 2015, xiii, 572 s. ISBN 978-80-247-4533-6.
KAZIL, Petr a Markéta A KAZILOVÁ. Divertikulární nemoc tračníku. 1. vyd. Praha: Grada, 2007, 299 s., [4] s. obr. příl. ISBN 978-80-247-1916-0.
LANGE, Elisabeth. Dieta jen tak mimochodem: vybírejte si správné jídlo. 1. vyd. Praha: Grada, 2012, 223 s. ISBN 978-80-247-4066-9.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Tereza Pechová

Vždy jsem tíhla k dobrému jídlu a trávení času v přírodě při nejrůznějších sportovních aktivitách. Právě zájem o zdravý životní styl a zjištění, na kolik je naše zdraví ovlivněno tím co jíme, mě přivedlo k absolvování oboru Nutriční terapie.

Nenechte si ujít

Reklama

První krok pro úspěšné hubnutí – nezávazná konzultace s výživovým specialistou

Nezávazná konzultace je bezplatná nebo za 200 Kč, zálěží na poradně. V rámci nezávazné konzultaci získáte:

ikonkaPopis
free-consultation-list-2

Přesnou bioimpedanční analýzu vašeho těla

Výživový specialista vás změří na přístroji typu InBody / Tanita. Získáte detailní přehled o stavbě svého těla: % podkožního tuku, množství rizikového viscerálního tuku, hmotnost svalové hmoty a kostry, množství vody, metabolický věk, atd. 

free-consultation-list-1

Zjistíte, proč se vám nedaří zhubnout

Specialista vám ihned předá a vysvětlí výsledky diagnostiky. Pro ucelenější pohled se vás poté zeptá na zdravotní historii a váš běžný jídelníček. Na základě všech těchto dat vyhodnotí, jaké jsou vaše největší problémy, a poradí, jak nejlépe dosáhnete vysněné váhy.

Vyberte si město pro více informací

Pokud v seznamu nenajdete to vaše, nezoufejte. Vyberte nejbližší město, přečtěte si všechny informace, podívejte se na zkušenosti klientů, rezervujte si nezávaznou konzultaci a s asistentkou se domluvíte na konzultaci po telefonu či online.

reklama
reklama