BezHladovění.cz

Ketonová dieta

Ketonovou dietu řadíme mezi alternativní diety. V jiných zdrojích se můžeme též setkat s názvem Atkinsova dieta, či bezsacharidová dieta.

reklama

Tvůrce této diety, americký doktor Robert Atkins, měl svou teorii na vznik cukrovky a obezity. Byl přesvědčený, že hlavní podíl na propuknutí chorob má sacharóza (cukr) a bílá mouka.

Vytvořil si proto vlastní potravinovou pyramidu, ale naspod namísto obilovin a pečiva, jak se doporučuje dnes, dal maso. V době jejího proniknutí do společnosti se stala ve Spojených státech amerických velkým hitem.

Princip účinku

Základem je snížení příjmu sacharidů pod 25 g za den. Zakázány jsou prakticky všechny sacharidové potraviny (pečivo, těstoviny, rýže, brambory, ovoce, sladkosti).  Naopak neomezená je konzumace tučného masa, vysokotučných mléčných výrobků, másla a některých druhů zeleniny.

Ketonová dieta napodobuje v organismu změny spojené s hladověním. Pracuje na principu využívání ketolátek jako hlavního zdroje energie.

Ketolátky jsou látky vznikající rozkladem tuků za určitých podmínek, a to především v průběhu hladovění. Využívá je z toho důvodu, že tělu nedopřáváme dostatečné množství sacharidů, které za normálních okolností slouží jako zdroj energie číslo jedna.

Organismus stačí pouze v krátkém časovém období vyčerpat omezené zásoby sacharidů uložené v podobě glykogenu, navíc tím navodí silné odvodnění. Efekt diety je spojen se sníženou chutí k jídlu, tu podporuje i větší příjem bílkovin, které mají velký sytící účinek. Výsledkem je díky pocitu sytosti snížený celkový přísun jídla a redukování hmotnosti.

Povolené potraviny při ketonové dietě

 • Libové maso (drůbeží, králičí, hovězí, zvěřina)
 • Ryby
 • Vejce
 • Mléčné výrobky (jogurty, sýry, mléo, tvaroh)
 • Zelenina
 • Proteinové výrobky
 • Ořechy a semínka
 • Kvalitní hořká čokoláda s minimem 75 % kakaa
 • Avokádo
 • Citrón
 • Rostlinné nerafinované oleje
 • Voda

Zakázané potraviny při ketonové dietě

 • Brambory
 • Obiloviny
 • Některé luštěniny
 • Sladkosti a cukrovinky
 • Slané pochutiny
 • Výrobky z bílé i celozrnné mouky
 • Káva
 • Alkohol
 • Sladké nápoje
 • Ovoce
 • Sladká zelenina jako je mrkev či červená řepa

Programy na hubnutí

FotoPopis
ketodiet-200x200

KetoDiet

Proteinová jídla KetoDiet mají snížený obsah cukrů a zároveň zvýšený obsah bílkovin. Díky tomu v těle dochází ke změně metabolismu a ke zcela přirozenému spalování uložených tuků.

ketomix-200x200

KetoMix

Firma KetoMix na českém trhu působí od roku 2015 a za tu dobu si vybudovala velmi dobrou reputaci, která jí přináší více než 30 000 klientů ročně.

Příklad jídelníčku ketonové diety

Snídaně: Míchaná vejce se zeleninovou oblohou.

Svačina I.: Bílý jogurt.

Oběd: Dýňová polévka. Losos na másle se salátem z rukoly.

Svačina II.: Sýrový talíř.

Večeře: Rajčata s mozarellou pokapaná olivovým olejem.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Ukázkový jídelníček – Ketonová dieta I.

Recept?

Při ketonové dietě si můžete dopřát například oblíbený salát caprese. Na plátky nakrájejte rajčata s mozzarelou a obložte si jimi talíř. Navrch pokapejte trochou olivového oleje a zdravá večeře podle ketonové diety je na světě! Na pečivo však tentokrát zapomeňte.

Zdravotní důsledky

Ketonová dieta se nehodí pro každého! Rozhodně je nevhodná pro jedince s metabolicky podmíněnými onemocněními (cukrovka, dyslipidémie = porucha metabolismu tuků), kde by lačnění a zároveň dieta s vyšším množstvím tuků mohla velmi rozhodit fungování organismu.

Přestože škodlivé působení krátkodobě praktikované ketonové diety nebylo prokázáno, jistá rizika zde hrozí. Z pohledu dlouhodobé konzumace takovéto stravy, zvyšuje dieta riziko chorobných změn na cévách.

K pozdějším vedlejším účinkům se hlásí ledvinové kameny (5-6%, z vysokého příjmu bílkovin), dyslipidémie a zácpa. Zácpa je mimo jiné obvyklou komplikací diety způsobená nízkým obsahem vlákniny.

Jaké jsou výhody ketonové diety?

 1. Rychlá ztráta nadbytečných kilogramů
 2. Pocit nasycení
 3. Pravidelný jídelní režim (4-5 porcí denně)
 4. Preference zdravých potravin

Nevýhody ketonové diety

 1. Rychlé odvodňování v důsledku vysokého příjmu bílkovin a ztráty glykogenu – hrozba dehydratace
 2. Nevhodné pro lidi s cukrovkou, dislipidémií či jinými metabolickými onemocněními
 3. Jednotvárný jídelníček
 4. Riziko poškození ledvin
 5. Riziko kardiovaskulárních onemocnění v důsledku zvýšené konzumace tuků
 6. Jojo efekt
 7. Nevyvážená strava
 8. Nedostatek základních živin, vlákniny, vitamínů a minerálních látek
 9. Nárazovité chutě na sladké

Krátkodobé držení diety (max. 1 měsíc) je vhodnější, dlouhodobé se nedá ani doporučovat. Mezi námi nám zas tak neublíží, když z potravy vynecháme „zakázané“ sladkosti, obsahující často velké množství tuku.

Z potravin je lepší vyhýbat se příliš tučným masům (vepřová krkovice, salámy, atd.) a preferovat libovější druhy. Pokud už se rozhodnete ketonovou dietu praktikovat, je lepší se poradit s odborníky, aby vám ve stravě pokud možno nic nechybělo.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Ukázkový jídelníček – Ketonová dieta II.

Reference

 • BROŽOVÁ, Klára a Jan HADAČ. Ketogenní dieta. Neurologie pro praxi. Konice: Solen, 2013, roč. 14, č. 2.
 • GINTER, Emil. Vyberte si zázračnú diétu. Vesmír. Praha: Euromedia Group, 2010, roč. 89, č. 12.
 • KABRNOVÁ-HLAVATÁ, Karolína. Glykemický index. Sestra v diabetologii. Praha: GEUM, 2007, roč. 3, č. 2.
 • KOLNÍKOVÁ, Miriam a Pavol SÝKORA. Ketogénna diéta – Alternatívna liečba farmakorezistentnej epilepsie. Neurologie pro praxi. 2005, roč. 6, č. 3.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Sandra Figalová

Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.

Nenechte si ujít

reklama
Doprava zdarma na kokosové produkty ve specializovaném obchodu zkokosu.cz Doprava zdarma
Doprava zdarma na kokosové produkty ve specializovaném obchodu zkokosu.cz
Máme tu pro tebe klasické i designové kokosové misky a jiné výrobky od farmářů z Vietnamu, ručně šité, pratelné a kompostovatelné pomocníky do kuchyně i koupelny, zero waste produkty šetrné k naší planetě a přírodní kosmetiku převážně z českých luhů a hájů. Doprava Zásilkovnou při nákupu nad 499 Kč zdarma.

Zobrazit další slevové kupony →

Už jste ochutnali Zdravou jednohubku?

Každý všední den jeden tip pro lepší zdraví a snadnější hubnutí ve vaší emailové schránce.

Dejte si Zdravou jednohubku spolu s dalšími 4 562 čtenáři.

Varování: Po požití Zdravé jednohubky můžete být chytřejší a zdravější. Když vám přestane chutnat, můžete se kdykoli odhlásit.

reklama
Pošlete článek přátelům