Hedvika nejen o jídle: Váš jídelníček nemusí být perfektní, abyste zhubli

Hedvika Hejdukova

Neuznáváte utrácení peněz za jídelníčky na míru a drahé suroviny nebo doplňky stravy? Pak máte s nutriční poradkyní a trenérkou Hedvikou Hejdukovou hodně společného.

Obsah článku:

Hedviko, dneska zpovídáme tebe, ale v projektu Nejen o jídle jste dvě. Přiblížíš nám ho?

Nejen o jídle vzniklo koncem června, když jsme obě dokončily vysokou školu a uvažovaly, “co dál”. Chyběl nám nějaký zdroj informací, který by propojoval jak jídlo, tak kladl důraz na pohyb a psychiku člověka. Život totiž není jenom o jídle :-).

Na stránkách píšeš, žes našla vztah k pohybu až před 6 lety. Co bylo do té doby?

Běžný studentský život. Méně pohybu, dietářské chyby, večírky a alkohol.   

Co bys doporučila čtenářům, kteří mají problém „se dokopat“ ke sportu?

Najít si parťáka nebo dobrého trenéra, se kterým bude pohyb zábava a rychle to uteče. Po čase se lidé pak už na trénink těší, baví je a hlavně mají i sociální kontakt.

Začíná období chladných nevlídných dnů. Máš nějaké tipy, jak se přimět k pohybu na podzim a v zimě?

Opět platí, že ve dvou se to lépe táhne. V krásném počasí stačí obyčejná procházka, i kdyby měla mít za cíl dobrou kávu v kavárně. Kdo vlastní chytré hodinky, tak splněná kolečka také mohou fungovat jako určitá motivace. A nebo si vzpomenout, že zdravotně na tom bude člověk mnohem lépe, když nepoleví ani přes zimu.


Psychická pohoda je základ

Nic podle tebe nefunguje lépe než psychická pohoda. Ale jak ji v dnešním hektickém světě najít?

Někdy stačí se na minutu zastavit a myslet na to, co je tady a teď. Stále se někam ženeme, odškrtáváme automaticky splněné cíle a zapomínáme je i prožívat a uvědomovat si úspěchy. Také zapomínáme odpočívat a relaxovat. A hlavně ve zdravém těle se psychická pohoda udržuje lépe, takže samozřejmě pohyb a vyvážená strava dost pomáhá. 

Kombinuješ služby výživové poradkyně se sportovním trenérstvím. Doporučila bys začátečníkům, kteří chtějí třeba zhubnout, využít obě služby najednou?

Rozhodně ano. Výsledky se dostaví mnohem rychleji.


Hedvika při cvičení

Nabízíš také tréninkový plán „na dálku“, pro klienty, kterým se nechce do posilovny. Doporučuješ ho každé 4 nebo 5 týdnů aktualizovat. Proč?

Svaly se po nějaké době adaptují a přestává být pro ně trénink efektivní. Zároveň by se mohl klient po 4 týdnech začít nudit, když bude cvičit stále to samé. 

Pojďme k výživovému poradenství. S jakým problémem tě klienti nejčastěji vyhledávají?

Mám celkem rozmanitou škálu. Od hubnutí, zájmu o vyváženou stravu až k přibírání hmotnosti. 

V čem obecně lidé v jídle nejčastěji chybují?

Odpírají si a vyhledávají extrémy. Žijí v domnění, že jídelníček musí být perfektní, jinak to nemá smysl. Sama zbožňuji sladké a jím ho denně, jen kvůli jednomu dortu ale není všechno ztracené a po zbytek dne jím vyvážené jídlo.


Občasné hřešení zas tolik neškodí

Když chce někdo zhubnout, vyplatí se, když s ním partner nebo celá rodina drží basu a jdou do toho taky?

Samozřejmě. Především psychická podpora je při hubnutí a celkově změně životního stylu velmi důležitá. Pokud okolí podkopává snahy, může to některé jedince nabudit, ale více lidí to spíš vzdá. Navíc pokud drží všichni pohromadě odpadá problém s vařením různých jídel nebo existencí lákavých dobrot v domácnosti. 

Razíš zásadu, že i malá změna často stačí k pozvolné cestě ke zdraví. Můžeš uvést příklad takové drobnosti, která může časem zlepšit celý život?

Každý den sníst alespoň 400 g zeleniny. Možná to vypadá jako velké množství, ale stačí přidat 200 g k hlavnímu jídlu a 200 g jako součást svačiny a časem se začnou dít skoro zázraky 🙂 

Neuznáváš zbytečné výdaje. Máš spočítáno, kolik v průměru stojí klienty zdravá strava podle tvého jídelníčku?

Přesný výpočet nemám, ale v rámci rodinného rozpočtu přehled mám a základní suroviny vyjdou levněji než rychlé zahánění hladu tyčinkou či pytlíkem brambůrek. Nicméně, klientům nepíši přesné jídelníčky a vycházíme především z jejich zvyklostí, ve kterých postupně provádíme změny. Vždycky je to vyjde levněji, protože si nemusí kupovat žádné speciální potraviny, fitness doplňky nebo vyházet ledničku a pak ji celou znovu naplnit.

Máš oblíbené suroviny, které lidem doporučuješ? Nebo je to čistě individuální?

Záleží na jejich preferencích.

Ráda cestuješ. Které destinace bys doporučila a proč?

Já jsem dost specifický cestovatel a cestuji především tam, kde mám přátele. Letos jsem tak měla možnost navštívit kamarádku na Islandu a část jsem ho procestovala autem. Je to krásná země a navštívit ji v době, kdy jsou v Čechách tropická vedra, rozhodně stojí za to.

Kam povede příští cesta?

Nevím jestli to bude příští cesta, ale v plánu je Thajsko, opět za kamarádkou.

A tvé pracovní cesty směřují kam?

Více mezi lidi. Ti jsou totiž důležitou součástí. 

Děkujeme za popovídání a přejeme ať všechny tvé cesty najdou ten správný cíl 🙂

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.