Ženy i muži řeší otázku hmotnosti trochu jinak, říká Šárka Jakešová, DiS., z Poradny výživy

K vysněné postavě a zdravému životu nevedou žádné zkratky, ani náhražky: Tak zní motto nutriční terapeutky Šárky Jakešové. Jaké cesty naopak ke zdraví a spokojenosti s vlastním tělem vedou? To vám prozradí v následujícím rozhovoru.

Šárko, jde vůbec shrnout v pár odstavcích, jak vypadá správná cesta ke zdraví a spokojenosti s vlastním tělem?

Základem je pravidelná strava s dostatečným zastoupením všech živin a pravidelným přísunem zeleniny a ovoce. Nejlépe, když sáhneme po lokálních sezónních surovinách. Pitný režim pro dospělého člověka se pohybuje mezi 2 až 3 l denně a tvořit by ho měla především voda.

Chybět by neměl pravidelný pohyb, jehož základem je každodenní chůze v délce aspoň půl hodiny. Přidat pak můžeme na pohybové aktivitě, která nás bude těšit. Výdeji by mělo odpovídat i správné množství a složení jídla.

Součástí zdravého životního stylu je i dostatek odpočinku, spánek by se měl ideálně pohybovat mezi 7 až 8 hodinami denně. Usínat bychom rozhodně měli před půlnocí.

Pro naši duševní spokojenost je důležité udělat si čas i na sebe. Pravidelně se vídat s lidmi, s kterými je nám dobře. Mít přátele, pěstovat zájmy, být tvůrčí, pravidelně číst.

Zkušenosti máte i z psychoterapeutického centra v Praze. Hádám správně, že spolu tato témata úzce souvisí?

Ženy i muži řeší otázku hmotnosti trochu jinak. U žen více otázka hmotnosti souvisí se sebevědomím, nenaplněnými city, stresem…

Vaší specializací jsou poruchy příjmu potravy. Jaké problémy u dospělých nejčastěji řešíte?

Protože jsem žena, častěji se na mě obrací ženy. Ženy s poruchami příjmu potravy trpí obvykle mentální anorexií, bulimií, nebo záchvatovitým přejídáním. S každou klientkou a každou z těchto poruch je třeba pracovat trochu jinak.

poruchy příjmu potravy
Poruchy příjmu potravy se častěji týkají žen. Je důležité o problému mluvit a řešit ho.

Jak taková porucha příjmu potravy vzniká? Jak dlouho se většinou rozvíjí?

To je velmi různé. Mám klientky, kde se problém poruchy příjmu potravy budoval velmi dlouho a začátky jsou v dětství, nebo období dospívání. U některých se porucha příjmu potravy rozvinula až v dospělosti.

Zrovna tak příčina obtíží je velmi různá a někdy ji nelze ani vysledovat. U dětí to může být nesprávné jídelní chování od malička, nebo špatné jídelní a režimové návyky v rodině. Dále jsou to třeba prožitá traumata. 

Nízké sebevědomí, upínání se k autoritám a přejímání jejich názorů může také způsobit počátek poruch příjmu potravy. Také období covidových opatření přivedlo do poradny mnoho klientů.

Můžeme na sobě jako laici poznat, že už trpíme poruchou příjmu potravy a že bychom vás už měli vyhledat?

Jakékoliv výrazné změny ve stravování spojené se stresem z jídla, s potřebou každé jídlo kontrolovat a vážit, neschopností se najíst mimo domov, nebo naopak neukojitelná potřeba velkého množství jídla potřebují pomoc odborníka.

Dalším vodítkem jsou nejrůznější fyzické obtíže, ztráta menstruace, výrazné hubnutí, nebo nabírání na váze, časté bolesti břicha, potíže s vyprazdňováním nebo zvracení, větší padání vlasů, velká únava.

Vaší druhou specializací je výživa dětí a dospívajících. Hádám, že tady budou velké rozdíly v přístupu podle věku? Jiný postup bude asi třeba v 7 letech, jiný v 15 a víc…

Jak u dětí, tak u dospívajících je různý přístup. U dětí pracuji především s rodičem, protože ten dítěti jídlo připravuje a také o něm rozhoduje. Vysvětluji a učím, jak tvořit jídelníček, jaké zvolit vhodné suroviny, velikost porce, jak na správnou přípravu jídla.

U náctiletých pak pracuji více s dospívajícím, aby se zapojil a naučil se tvořit si zdravé jídelní návyky a náhled na to, jak vypadá zdravé tělo a zdravý životní styl. Rodiče by ale neměli zůstat úplně odtrženi stranou, dokud jejich dítě není dospělé a stravuje se nezávisle samo. Někdy se také společně snažím uhladit hrany rodinných jídelních sporů, které jsou častější v období dospívání.

Jaké problémy ve výživě dětí dnes spatřujete?

Asi jako největší problém vnímám různé experimentování v rámci jídla a zdravého životního stylu. K stravování se vyjadřuje kdekdo, aniž by měl větší znalosti o specifických potřebách různých věkových kategorií. Třeba nevhodně poskládaný vegetariánský jídelníček u dítěte může vést k mnoha zdravotním problémům do budoucna.

Dalším problémem je výrazný nárůst obezity spojený s nedostatkem pohybu, nevyváženým jídelníčkem a častou konzumací sladkostí a junkfood. Kvůli nárůstu obezity v dětském věku se zvýšilo onemocnění diabetem II. typu, které dříve patřilo spíše do staršího věku.

obézní dítě
Dětská obezita hrozí zdravotními problémy v dospělosti. Základ z dětství si neseme s sebou celý život.

Jaký je v tom rozdíl oproti situaci třeba před 20 lety?

Před 20 lety nebylo vegetariánství a jeho odnože tak časté. Pohybu a času na sebe měly děti také mnohem více.

Jste také manažerkou kvality pro dětské i seniorské stravovací provozy (jídelny jeslí, škol, domovů seniorů…). Zdá se mi to, nebo v tomto směru už nastávají krásné kroky k lepšímu? Jaké?

Nyní spolupracuji především se školami. Častější je snaha o zařazení modernější kuchyně, objevuje se více alternativních surovin, méně se sahá po polotovarech a je širší nabídka zeleniny. Ráda jsem také za sledování množství soli a glutamátů v jídle.

Sama také ráda vaříte. Jaký dobrý recept za všechny byste vybrala pro naše čtenáře, kteří si chtějí pochutnat, ale zároveň hubnou?

Je podzim a nastává sezóna dýní. Mlsat se dá i zdravěji a můžeme si upéct koláč bez mouky a cukru ze zrovna dostupných surovin – dýně, mrkve a jablek.

Potřebujeme: 

  • 350 g dýně Hokaido,
  • 4 větší mrkve, 
  • 2 jablka, 
  • 4 lžíce strouhaného kokosu,
  • 2 vejce, 
  • 1 lžíci oleje na vymazání formy, 
  • 1 lžičku skořice, 
  • špetku soli.

Postup: 

  1. Omytou dýni zbavte semen, pokrájejte na kousky a poduste v troše vody doměkka.
  2. Nechte vychladnout a rozmixujte na pyré.
  3. Syrovou mrkev očistěte a nastrouhejte nahrubo.
  4. Jablka oloupejte a nastrouhejte nahrubo. 
  5. V míse smíchejte pyré z dýně, nastrouhanou mrkev a jablka spolu s vejci. 
  6. Přidejte skořici a strouhaný kokos. Dobře promíchejte.
  7. Koláčovou formu na pečení vymažte olejem a vysypte strouhaným kokosem.
  8. Vlijte připravenou směs na koláč a špachtlí uhlaďte. Vložte do předem vyhřáté trouby a pečte na 200 °C cca 30 min. 

Hotový koláč podávejte vychlazený z ledničky.

dýňový koláč podle Šárky Jakešové, DiS.
Dýňový koláč nejlépe chutná vychlazený.

Prozradíte své plány do konce roku? Ať už pracovní, nebo třeba nějaké tipy na výlety 🙂

Velmi mě těší práce s klientkami, kterým se díky naší společné práci na zdravém těle a životním stylu splnilo přání – mít dítě. To je téma, kterému bych se ráda do budoucna věnovala více.

Děkujeme za úžasné povídání a přejeme co nejvíc radosti z úspěchů vám i klientkám 🙂

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.