Otužování a dechová cvičení ulevují od zánětů i depresí, říká lektor kurzů Wima Hofa

Kurz wim hofovy metody

Jakub Chomát ještě před pár lety vyčítal své ženě, že děti málo obléká. Pocit zimy spojoval s nemocí. Nyní ho nadchlo otužování natolik, že se stal akreditovaným koučem metody Wima Hofa. Jak to celé funguje?

Na čem staví metoda Wima Hofa?

Vychází z pradávných principů ověřených staletími. Zahrnuje práci s chladem, dechovými technikami i nastavením mysli. Autor Wim Hof, který všechny tyto postupy a myšlenky utřídil, našel inspiraci v přírodě. Všechny postupy zkouší sám na sobě.

Jak jste se k metodě dostal vy osobně?

Byl jsem od mala zimomřivý. Bál jsem se, že když se málo obléknu, onemocním. Dokonce jsem vyčítal ženě, že málo obléká naše děti. To ona přišla s tím, ať se podívám na video Wima Hofa. Dala mi výzvu: Začni se postupně otužovat ledovými sprchami. 

Po pár týdnech jsem opravdu cítil, že mi to pomáhá a dokonce nepotřebuji tolik vrstev oblečení. Studenou sprchou jsem začínal každé ráno.


Otužování v ledovém bazénku

Proč jste se rozhodl šířit tyto postupy dál?

Na této osobní zkušenosti jsem si ověřil, že je v silách každého z nás změnit jakýkoli funkční automatismus v těle, který nám škodí. Já se třeba skrz chladné sprchy a práci s dechem a myslí odnaučil bát zimy. Každý něco takového máme. Dřív nám to třeba fungovalo a teď už ne a potřebovali bychom se toho zbavit.

Své zdraví, imunitu a duševní pohodu můžeme ovlivnit víc, než si uvědomujeme. Chci lidem ukázat, že se nemusí stát obětí svého vlastního těla.

Jaké další účinky metoda Wima Hofa přináší?

Velkým zabijákem lidí žijících v západním světě je selhání kardiovaskulárního systému. I ten jde trénovat otužováním. 

Jedna australská univerzita zkoumala účinky této metody. Zaměřili se na úlevu od autoimunitních nemocí, úzkostí a depresí. Velké části respondentů se problémy zmenšily nebo úplně vymizely. 

Ve své praxi se setkávám s lidmi, co mají různé autoimunitní nemoci: záněty kloubů, zdánlivě neléčitelné záněty střev a další.


Pobyt v ledu zklidňuje tělo i mysl

Jak přesně ozdravení funguje?

Otužování a dechová cvičení obecně pomáhají snižovat zánětlivost v těle. Chronicky neléčené záněty stojí za většinou dnešních civilizačních chorob.

Otužováním si dopřáváme vlastně takové malé fitness. Dále pomáhá snižovat tlak a stimuluje produkci hormonů štěstí.

Co se týče úlevy od úzkostí nebo depresí, tam to funguje jak?

Dechem dokážeme vědomě aktivovat produkci hormonů štěstí: serotoninu a dopaminu. Díky nim se lépe napojíme na svou mysl i tělo. Lidé trpící úzkostmi a depresemi se vědomě učí pocitu, že mají život pod kontrolou. Když se něco zlého děje, dopřejí si dechovou techniku a je jim lépe. Lepší pocit se dostaví ihned.

Pro spoustu lidí je toto zcela nový prožitek. Léky antidepresiva fungují jinak. Mění chemické složení v mozku. Ale fungují jen po čas užívání. 

Dechovými cvičeními dokážeme vědomě ovlivnit náladu.

Podle zmiňované australské studie existují celé skupiny lidí, které popisují, že se jim léky daří snižovat nebo úplně vysadit.

Když někdo chce aplikovat jen dechová cvičení, jde to?

Ano. Nakopnete tak třeba produkci bílých krvinek. Dechové techniky podle Wima Hofa působí protizánětlivě a podporují autonomní nervový systém. Vědomě tak zvyšujete svou imunitu. 

Kde hledat ukázky dechových cvičení a dalších postupů?

Doporučím originální aplikaci Wima Hofa dostupnou pro Google i Android. Existují také různé e-learningové kurzy. Až to situace dovolí i kurzy naživo. Videa k jednotlivým pilířům najdete i na mém YouTube kanálu.

Kdo je vlastně samotný Wim Hof? Vídáme jeho fotky, jak chodí polonahý po horách. Nemá tento člověk spíš jakýsi dar od boha?

Hodně lidí tvrdí, že Wim Hof je přírodní úkaz apod. O tom to není. Je to o záměru, kam kdo chceme jít. Málo kdo chce slézt Mount Everest v trenkách. Ale spokojení chceme být všichni. S tím souvisí i celkové zdraví a pohoda. Určitě to znáte. Když se cítíte špatně, nejde skoro nic a naopak. Když vstanete s dobrou energií, hned jdou věci líp od ruky. 


Akreditovaný kouč Jakub Chomát

Která z knížek o Wim Hofově metodě je nejlepší?

Asi nejlepší, nejčerstvější a jediná biografická nese název Wim Hof Ledový muž. Vyšla i jako audiokniha.

Novinář Scott Carney popisuje svou zkušenost v knížce Co tě nezabije. Také vyšla v audio i tištěné verzi. Tento novinář původně přijel do Holandska, aby tak trochu pohanil metodu Wima Hofa v reportáži pro časopis Playboy. Nakonec změnil názor.

Z českých publikací doporučuji knihu Učeň ledu od Hany Moravčíkové.

Jak probíhá originální workshop s Wimem Hofem?

Začíná vyprávěním o životním příběhu jako v knize Wim Hof Ledový muž. Jeho žena bohužel neunesla úzkosti a vzala si život. Pak ukazuje spoustu vědeckých poznatků, na nichž jeho metoda stojí.

Pak následovaly dechové techniky a předpříprava k ledové koupeli. Pak dobrovolný společný ponor do bazénků s ledovou vodou. Ten probíhá ve skupinkách po 8 až 10.

Existuje ještě tento workshop?

Do roku 2020 probíhalo každoročně celosvětové tour na několika místech v Evropě, Austrálii, Americe. Pandemie vše zastavila. Největší akce probíhaly v Americe. Tam bylo naráz třeba 900 lidí.


Pohoda na prvním místě

Jak fungují vaše workshopy s omezenými karanténními možnostmi?

S teplejším počasím bychom mohli workshop vést kompletně venku. Dechové techniky mohou lidé navnímat i sami. Celý workshop ale nejde udělat přes internet.

Kdybychom to měli všechno shrnout: Co vás napadá jako první?

Věřte své mysli a tělu. Dokážou víc, než si myslíme. Nechtít všechno hned: To je klíč k úspěchu. Základ je začít a krůček po krůčku postupovat k cíli.

Jakube, děkujeme za skvělé tipy a držíme palce, ať se všechno co nejdřív rozběhne.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.