Cviky na krční páteř: Dopřejte si příjemné uvolnění

Probudili jste se s bolestí krční páteře a sebemenší pohyb je pro vás utrpením? Ztuhlá krční páteř dokáže pořádně potrápit. Máme pro vás pár tipů, které vám od bolesti pomohou.

Jak ke ztuhnutí šíje dochází?

Ke ztuhnutí krku dochází při zkrácení krčních svalů a blokaci obratlů. Následkem toho dochází k omezení hybnosti a silným bolestem, které doprovází jakýkoliv pohyb. Bolest, která často vystřeluje až do ramenou, vás nutí držet hlavu v nepřirozené poloze, což vede k dalšímu zhoršení problému. I běžné úkony, jako je oblékání a čištění zubů se tak mohou proměnit v peklo.

Hledejte příčinu

Pokud se vám potíže s krční páteří neustále vracejí, měli byste pátrat po příčině a tu co nejdříve začít řešit. Jedině tak můžete tento těžký boj vyhrát. Hlavními důvody ztuhlé krční páteře bývají:

 • Špatné držení těla
 • Přetěžování ramen a zad
 • Dlouhodobý stres
 • Úrazy
 • Virové infekce
 • Sezení v průvanu

Cviky na uvolnění krční páteře

Otáčení hlavy

Pomalu otáčejte hlavou ze strany na stranu. S výdechem otáčejte hlavou doleva, s nádechem ji vraťte doprostřed a s dalším výdechem zamiřte doprava. Cvičení opakujte po dobu cca 5 minut.

Záklon a předklon

S nádechem opatrně zakloňte hlavu co nejvíce dozadu a s výdechem ji naopak hluboce předkloňte. Pohyby několikrát zopakujte.

Otáčení při rozpažení

Ruce rozpažte a natáhněte všechny prsty. Palec jedné ruky otočte nahoru, palec druhé ruky zase dolů. Nyní pomalu otáčejte hlavu směrem k ruce, jejíž palec ukazuje dolů. Poté hlavu otáčejte na opačnou stranu a zároveň přetáčejte i dlaně tak, aby váš pohled směřoval vždy k ruce s palcem dolů.

Vytahování

Lehněte si na záda na pevnou podložku. Hlavu mějte pohodlně položenou. Ramena tlačte směrem k nohám. Hlavu se snažte vytahovat směrem vzhůru z páteře a zároveň ji tlačit k podložce.

TIP: Jakékoliv cvičení provádějte jen krátce a krční páteř nepřetěžujte, abyste potíže nezhoršili.

5 tipů, jak na ztuhlou krční páteř

nákup matrace

1. Teplo

Velký pomocníkem při zatuhlé šíji je teplo. Krk zabalte do šály, šátku nebo pleny. Večer si dejte teplou koupel, která vás příjemně uvolní. Do vody můžete přidat pár kapek eukalyptového oleje s terapeutickými účinky. Skvělé jsou také prohřívací masti s obsahem esenciálních olejů z heřmánku, fenyklu, rozmarýny, meduňky, zázvoru, levandule, pepře nebo skořice. Další možností je infračervená lampa, kterou můžete krk nahřívat několikrát denně vždy po dobu 10–15 minut.

2. Masáž

Poproste partnera nebo někoho z rodiny o krátkou a jemnou masáž. Šíji jde masírovat v sedě, v leže na břiše i na zádech a také na boku. Důležité je, jaká poloha je vám nejpříjemnější a dokážete se v ní zcela uvolnit. Před masáží krk zahřejte teplým ručníkem a na pomoc si vezměte masážní olej.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Návod na úžasnou domácí masáž krok za krokem

3. Jezte zahřívací potraviny

Krční páteř můžete příjemně uvolnit nejen zvenčí pomocí masáží a různých cviků, ale také zevnitř. Nejlépe vám s tím pomohou bylinné čaje, teplé polévky a kořeněná jídla s obsahem kurkumy, pepře, chilli, skořice, zázvoru a kardamomu.

4. Vhodná matrace

Naprostým základem a zároveň účinnou prevencí ztuhlé krční páteře je správně zvolená matrace. K nejdůležitějším aspektům při výběru patří její tvrdost. Ta se odvíjí od vaší váhy a polohy během spánku. Těžší lidé by obecně měli sahat po tvrdší matraci, lidé s nižší váhou si mohou dovolit matraci měkčí. Pokud spíte rádi na boku, měli byste volit matraci měkčí.

V případě, že největší část noci strávíte na zádech či na břiše, pak pro vás bude vhodnější tvrdší matrace. Důležitý je samozřejmě také váš pocit z matrace. Proto je nejlepší navštívit kamenný obchod a jednotlivé matrace si nejprve vyzkoušet na vlastní kůži.

5. Anatomický polštář

Anatomické polštáře vyrobené z paměťové pěny zajišťují tělu správnou polohu při spánku a přispívají k uvolnění krční páteře. Díky svému složení nenarušují krevní oběh a tím pádem zabraňují proleženinám. Vybírat můžete z různých stupňů tvrdosti stejně jako v případě matrací.

Bolesti krční páteře: Nepodceňujte prevenci

 • Pravidelně cvičte
 • Dbejte na správné dýchání
 • Nehrbte se
 • Pořiďte si vhodnou matraci
 • Odpočívejte
 • Nepřetěžujte záda nošením těžkých tašek, batohu nebo kabelky
 • V zimě chraňte krk před studeným větrem šálou nebo šátkem

Pokud se nejedná o závažný problém, mělo by se vám podařit krk brzy uvolnit. V případě, že bolest přetrvává několik dnů nebo se zhoršuje, vyhledejte lékaře nebo zkušeného fyzioterapeuta. Odborník najde příčinu vašeho problému a doporučí potřebnou léčbu.

reklama
Popis

Pomáháme ženám k většímu sebevědomí - cítit se lépe, zpevnit se či zhubnout

Vyzkoušejte si týden zdarma, bez závazků:

 • Dámské fitness, kde rozumí ženám a je pro všechny věkové kategorie
 • Stále se o vás stará certifikovaná trenérka se zaměřením na cvičení pro ženy
 • Týden zdarma je nezávazný. Zda budete chtít pokračovat je zcela na vás
 • Uděláte si konečně čas na sebe a budete se cítit dobře
 • Vyzkoušíte cvičení, které mnoha ženám pomohlo k většímu sebevědomí - vypadat lépe, zpevnit se či zhubnout natrvalo
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.