Co dělat, když máte podle BMI nadváhu?

Pohybuje-li se vaše BMI v rozmezí 25 až 29,9, spadáte do kategorie nadváhy.

Jen BMI k určení nadváhy nestačí

Jedná se jen o orientační statistickou hodnotu, která posuzuje hmotnost vzhledem k výšce. V některých případech proto není BMI směrodatné. Například nedělá rozdíl mezi obsahem tuku a svalstva v těle.

Proto jedinci s dobře vybudovanou svalovinou mohou mít BMI nad 25 a přesto nemají nadváhu. Naopak osoby s tzv. skrytou nadváhou mají poměrně malé množství svalové hmoty na úkor tuků. Jejich BMI se přesto může pohybovat v normálním rozmezí. 

Proto je vhodné použít další upřesňující parametry: jako je procento tuku v těle, množství svaloviny v těle, množství viscerálního tuku nebo obvod pasu.

Nadváha může být i výhodou

Ne každá nadváha automaticky znamená, že je něco špatně. Je zcela přirozené, že v průběhu života dochází k mírnému vzestupu hmotnosti a také navýšení tukové tkáně v organismu.

Ukazuje se, že nadváha v seniorském věku může být výhodou, a dokonce znamenat lepší zdravotní prognózu.

Základním předpokladem je však to, že člověk netrpí žádnými doprovodnými komplikacemi, jako je třeba cukrovka nebo vysoký krevní tlak.

Nejen ve vyšším věku se proto zaměřte na zdravý životní styl zahrnující kvalitní jídelníček a dostatek pohybu než na hodnotu BMI přísně v rozmezí normálu.

Stručně řečeno – dbejte méně na hmotnost a více na zdatnost a zdravé stravování.

Další důležité parametry ke zhodnocení nadváhy

Množství tuku v těle

Množství tuku v těle se dnes zjišťuje nejčastěji pomocí bioimpedančních přístrojů pro analýzu těla. Zjednodušeně se dá říct, že u žen by se množství tukové tkáně mělo pohybovat do 28 až 30 % celkové hmotnosti (18–40 let optimálně 20–30 %, po 50. roce života až do 35 %).

Horní hranice normálního množství tuku v těle pro muže se pohybuje do 23 až 25 % celkové hmotnosti (ve věku 20–30 let platí rozmezí 10–20 %).

Viscerální (útrobní) tuk

Na rozdíl od podkožního tuku se ten viscerální hromadí v dutině břišní a obklopuje a prostupuje vnitřní orgány. S přibývajícím věkem roste tendence ukládání tuku právě v oblasti břicha.

Při léčbě nadváhy je hlavním úkolem snížení nadměrného množství viscerálního tuku a jeho udržování na přípustné hodnotě, což pomáhá redukovat riziko všech komplikací nadváhy.

Množství podkožního a viscerálního tuku v těle můžete zjistit v rámci nezávazné konzultace s výživovým poradcem ve vašem městě. Zároveň se dozvíte, na kolik let se cítí vaše tělo, kolik váží vaše kostra, kolik máte v těle vody a jaký by měl být váš denní příjem kalorií, abyste zhubli. Rezervujte si konzultaci ještě dnes za cenu 200 Kč.

Obvod pasu

Velmi jednoduchým způsobem, jak můžete sami doma zjistit rozložení tuku v těle, je změřit si obvod pasu. Přičemž platí následující:

Obvod pasu Zvýšené zdravotní riziko Vysoké zdravotní riziko
Ženy > 80 > 88
Muži >94 > 102

Měření provádějte v oblasti viditelného pasu nebo v polovině vzdálenosti mezi posledním žebrem a horním koncem pánevní kosti (obojí lze nahmatat na boční straně trupu).

Přečíst si předchozí díl: Spánek a relaxace