Co dělat, když máte podle BMI nadváhu?

Pohybuje-li se vaše BMI v rozmezí 25 až 29,9, spadáte do kategorie nadváhy.

Co s tím? Začněte postupnými kroky

Není nutné hned začít držet redukční diety. Spíše kriticky zhodnoťte svůj dosavadní životní styl a začněte s pozitivními změnami.

Je snazší řešit pár kilo navíc, než obezitu a všechny s ní spojené komplikace, které by vás mohly ohrozit v budoucnu.

Zásady zdravého hubnutí: Spánek a relaxace

Spánek je základní biologickou potřebou člověka. Tělo ho potřebuje pro obnovu energie a regeneraci organismu. Má zásadní význam pro udržení tělesného a duševního zdraví.

Jak dlouho denně spát?

Při spánku dochází k útlumu centrální nervové soustavy a snížení intenzity většiny životních pochodů. Výzkumy naznačují, že za optimální dobu spánku lze považovat 6 až 9 hodin.

Osoby, jejichž doba spánku je dlouhodobě kratší nebo naopak delší než tento interval, mají vyšší pravděpodobnost různých zdravotních komplikací. 

Pro dostatečnou obnovu všech důležitých funkcí je při tom zásadní nejen délka, ale také kvalita spánku. Při nekvalitním spánku se např. často probouzíme během noci nebo ráno po probuzení a během dne cítíme vyšší únavu. 

Co hrozí při nedostatku spánku?

Výzkumy z posledních let naznačují, že nedostatek spánku nebo nekvalitní spánek mají negativní vliv na metabolické, hormonální a imunitní funkce organismu. 

Potvrzuje se např. souvislost mezi spánkovou deprivací a zvýšeným rizikem metabolických onemocnění, jako je obezita (je narušena normální tvorba hormonů kontrolujících pocity hladu a nasycení) nebo cukrovka 2. typu.

Ukazuje se také, že vztah mezi regulací metabolismu a spánkem je oboustranný. 

Poruchy metabolismu mohou být příčinou snížené kvality a nedostatečné délky spánku a naopak. 

Obézní lidé nebo diabetici 2. typu častěji trpí tzv. obstrukční spánkovou apnoe, což je závažná porucha projevující se opakovaným přerušením dýchání během spánku. 

Dbejte pravidel spánkové hygieny

Dodržujte pravidelný režim – uléhejte i vstávejte v podobnou dobu přes týden i o víkendu, nechoďte spát hladoví ani přejedení, vyhýbejte se konzumaci stimulantů (káva, černý čaj, kouření) a alkoholu několik hodin před spaním. Spěte ve vhodném prostředí (omezte hluk a světlo, hlídejte teplotu kolem 18 °C) a omezte stres před spaním.

Nezapomínejte na odpočinek

Součástí zdravého životního stylu a prevence obezity by však kromě spánku měl být také odpovídající odpočinek v průběhu dne. Relaxace pomáhá zbavit se napětí a únavy a předcházet mnoha zdravotním potížím.

Odpočinkem zamezíte používání jídla jakožto uvolňovacího prostředku od stresu. 

Vyhraďte si během dne čas, který budete pravidelně věnovat relaxaci. Věnujte se činnostem, které vás baví, nebo vám jsou příjemné. Napětí nejlépe uvolníte pohybem, poslechem hudby apod.

Lze použít i speciální relaxační techniky. Umožňují vědomě navodit uvolnění těla a tím i psychického napětí.

Přečíst si předchozí díl: Mikrobiom