Mgr. Jakub Kulhánek: Plavání je při nadváze ideální aerobní aktivitou

Zakladatel plavecké školy Shut up and swim! Jakub Kulhánek razí heslo: Nemusíš lámat rekordy za měsíc, protože pohyb je radost. Pracuje jak s „běžnými“ klienty, tak i se závodníky v soutěžní přípravě.

Obsah článku:

První otázka se nabízí: Jaké problémy jde plaváním řešit?

Pro mě osobně je plavání aktivita posilující jak tělo, tak ducha. Odstraníte zdravotní problémy, problémy s nadváhou. Očistíte svou mysl a z bazénu budete odcházet jako nový člověk 🙂

S jakým přáním či cílem klienti nejčastěji přicházejí?

Jedním z nejčastějších přání je plavat zdravě a naučit se nové plavecké způsoby. Dříve byl trend upřednostňovat primárně plavecký způsob prsa, nyní je největší poptávka po plaveckém způsobu kraul. 


Kraul

Dalším přáním, je začít dělat nějakou pohybovou aktivitu pravidelně, nebo odstranit zdravotní problémy. Lékaři často říkají choďte plavat, ale jakým způsobem a intenzitou už neřeší. Neřeší, jestli klient plave technicky správně či ne. 

Kolik cca procent žáků vaší plavecké školy řeší nadváhu nebo dokonce obezitu?

Podrobné statistiky o tomto problému si nevedeme. Je to jeden z mnoha důvodů, kdy klient začne plavat.

A co děti, jak je to u nich?

Spatřil jsem článek, který popisoval problematiku obezity u českých dětí. Popisuje, že jedna pětina dětí v ČR má nadváhu. V širším kontextu ubývá denní pohybové aktivity a stravovací návyky jsou na velice nízké úrovni. Takže se to bohužel týká i dětí, protože pouze přebírají tyto návyky od svých rodiců. 

Plavání je velmi energeticky náročné a zároveň šetří klouby. Jde tedy o ideální pohyb při hubnutí? Jaké další výhody lidem s nadváhou přináší?

Právě že šetří klouby, tak je ideální aerobní aktivitou pro lidi s nadváhou. Není nezbytně nutné pouze běhat, je potřeba tělo nastartovat a správně nastavit režim, který je pro klienta udržitelný a naplňuje ho. 

Nejsem příznivcem diet a podobných krátkodobých řešení. Ideální je zvolit nejen vhodnou pohybovou aktivitu, ale nastavit také správné stravovací návyky. 

Nemusíte lámat rekordy, ale musíte vidět smysl v nastavené cestě a věřit v její úspěch, protože největší protivník není vaše tělo, ale vaše hlava.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Plavání a hubnutí: 3 tipy pro váš efektivní trénink

Říká se, že „voda nadnáší“, ale v praxi bývá plavání pro opravdu silné lidi obtížné. Čím to je? Jak s nimi začínáš?

Lidé, kteří mají potíže s nadváhou, naopak na vodě zvládnou poměrně snadno základní věc, a tou je vznášení na vodě. Nemůžete řešit, jak plavat, když se na vodu nezvládnete položit a relaxovat, tedy elementární dovednosti nezbytné pro plavání. 

Je potřeba postupovat systematicky a položit pevné základy plavání, ať se vám plave komfortně a nejste ve zbytečné křeči. 

Jak probíhá první seznamovací lekce?

Lekce začíná vstupním pohovorem, kdy zjistíme cíle klienta, jeho zdravotní stav. Je potřeba získat určitou míru důvěry. Může se stát, že klient po první lekci řekne, že mu trenér nesedí a nechce s ním spolupracovat. Změna není problém. Po vstupním pohovoru vytyčíme cíle a způsob, jak toho můžeme dosáhnout.

A taková běžná lekce s klientem, který chodí pravidelně?

Klient chodící pravidelně má většinou svoji rutinu v bazénu získanou, potřebuje pouze vést například k větší intenzitě tréninku či případně vyladit technické nedostatky jednotlivých plaveckých způsobů. Udržet motivaci klientů je náročné, protože plavání bolí a málo lidí je schopno vystoupit ze své komfortní zóny a posunout ji dále. O to se snažíme. Klient se naučí trpělivosti a soustavnosti. 


Udržet motivaci je náročné

Co když neřeším nadváhu, ale nedostatek pohybu při celodenním sezení. Je plavání tím pravým sportem, odkud se odrazit a začít cvičit?

Je tím pravým sportem, protože se jedná o silově vytrvalostní sport. Rozvíjíte tedy tyto dvě složky. 

Jiný sport, který se dá dělat v leže nenajdete. 

Zapojí valnou většinu svalových skupin, zlepší vaše držení těla a ještě se po každém tréninku budete cítit skvěle.

Který styl je nejjednodušší na naučení?

Domnívám se, že i kvůli tomu, že nemusíte zásadně řešit  dýchání, tak to je znak. Lidé ho neradi plavou, protože se bojí, že do někoho narazí, ale je to škoda. 

Nejtěžší bude, hádám, motýlek? 🙂

Motýlek je energeticky nejvíce náročný způsob. Dříve se dokonce domnívali, že nejrychlejší, ale to bylo vyvráceno s klesající rychlosti plavců na větší vzdálenosti. Na závodech se motýlkem neplave delší úsek než 200 m. 


Motýlek

Dá se plavání nějak „cvičit“ na suchu? Udělat si takovou průpravu doma?

Plavání jako takové se nedá cvičit na suchu. Mimo bazén můžete zvyšovat vytrvalost a sílu, ale cit pro vodu a ostatní věci jinak než soustavným plaváním nezlepšíte. Je potřeba neusnout a stále se chtít posouvat, protože tohle je opravdu ideální sport na celý život.

Jaký doplňkový sport doporučuješ, aby se člověk v technice rychle posouval?

V zimě je ideální vzít běžky a skočit do stopy. Zlepší to sílu vašich záběrů a udrží vás to v kondici či vám ji i zlepší. Je nezbytné stále pracovat s HSS (hluboký stabilizační systém) neboli core, což ovlivňuje i chování vašeho těla při běžných aktivitách jako chůze či sezení. V neposlední řadě suchá příprava v posilovně vhodně zvoleným tréninkem zahrnujícím správné cviky a počty opakování.

Kromě plavání děláš i fitness. Mohu si u tebe objednat celkový tréninkový plán, kdy jednou půjdeme plavat, jindy cvičit? Jak to funguje?

Ano, to je rozhodně možné. Je potřeba zjistit možnosti klienta a následně způsob komunikace. Většinou komunikujeme jednou týdně buď osobně, nebo telefonicky. Stanovíme jak krátkodobé, tak dlouhodobé cíle. Ty ideálně plníme nebo upravujeme v závislosti na jejich dosahování.

Prozradíš cenový rámec a jak často doporučuješ chodit, aby byly brzy vidět výsledky?

Veškeré ceny máme na našich stránkách www.shutupandswim.cz. Nabízíme individuální i skupinové lekce. Naším cílem není primárně drtit výkony, ale hlavně se ze samotného plavání radovat a ukázat, že osvojit si plavecké návyky jde i zábavnou cestou.

Dá se odhadnout, za jak dlouho bývá klient samostatný natolik, že sám zvládne správně techniku plavání bez dohledu?

To je velice obecná otázka. Ale rámcově se počítá cca 10 lekcí na zvládnutí tzv. základních plaveckých dovedností (výdech do vody, vznášení, skoky do vody, potápění…) a dalších 10 lekcí na zvládnutí jednoho plaveckého způsobu.

Tvůj spolek Shut up and swim! sdružuje rekreační i závodní plavce. Jak se liší trénink profíka a amatéra?

Liší se hlavně v intenzitě. Profík tráví hodiny v bazénu a plave i dvoufázově denně. Odplave například okolo 40 až 50 km za týden. Profík má většinou přípravu plánovanou na rok dopředu s vrcholem sezony. 

Řešíš s klienty také stravu? Pokud ano, jak?

Ano. Strava je nezbytná, jelikož to je tvůj pohon pro tvé tělo. Chceš do svého těla dávat špatný pohon? Chceš tankovat v nevhodnou dobu? Nebo chceš raději cítit dostatek energie a urychlit regeneraci?

Jak se liší jídlo plavce od běžného zdravého stravování?

V zásadě se moc neliší. Důležité je jíst v dostatečném časovém předstihu a zvolit správné jídlo, které neruší tělo během tréninku. Nikdy nejíst přímo před tréninkem. Nezbytné je také během tréninku pít. Následně po tréninku doplnit bílkoviny, aby plavec neztrácel svalovou hmotu.

Jak vypadá tvůj běžný pracovní den?

Většinou vstávám okolo 5:30. Nasnídám se a jedu do bazénu. Probíhají zde individuální tréninky pro všechny věkové skupiny. Přebíhám mezi bazény, jelikož Shut up and swim plave na 7 bazénech v Praze. Na konci dne rád vypnu při poslechu dobré hudby. 

A léto? Jsou nějaké změny? 

V létě plaveme navíc na venkovních bazénech v Podolí a na Petynce. Pořádám plavecké kempy a chystáme další novinky, které si nechám zatím pro sebe. Nicméně na našich stránkách o nich budeme informovat.

Plavete tedy i venku? V čem je to jiné?

Plaveme. V bazénu zásadní rozdíl není. Při plavání na otevřené vodě je největší problém v orientaci. Plavec musí trochu změnit techniku a zkrátit plavecký záběr.

Na co kromě léta se teď těšíš?

Teď se těším, až nám konečně otevřou bazény. Těším se na další rozvoj spolku. Těším se na novinky, které připravujeme a hlavně jsem vždycky rád za každého spokojeného plavce.

Trocha motivace na závěr: Co bys vzkázal těm, kdo teď váhají, jestli začít cvičit či plavat? 

Myslím, že když se vrhnete do plavání, tak nebudete litovat. Zlepší to nejen vaši fyzickou kondici, ale srovná to i vaše myšlenky. Rozhodně budete s tímto sportem spojeni do konce života a jestli to pouto bude silné, tak se toho nebudete chtít vzdát.

Tak neotálej a Shut up and swim!

Jakube, děkujeme a přejeme co nejvíc spokojených plavců 🙂

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.