Žijete zdravě, přesto přibíráte? Zjistěte, proč!

Jíte střídmě a pravidelně cvičíte, ale ouha – ručička váhy stále stoupá? Ujistěte se, že neděláte žádnou z těchto 10 nenápadných chyb. Když se nasčítají, mohou nadělat hodně paseky.

Nejčastější chyby ve stravování

Hubnutí neběží podle vašeho plánu? Nezoufejte a zodpovězte si na následující otázky:

1. Snídáte správně?

Podle odborníků chybujeme jak vynecháváním snídaně, tak i její nevhodnou skladbou. Jakmile se ráno nenasnídáte, tělo se automaticky přepne do „nouzového režimu“, ve kterém rozhodně nezhubne. I lehké ranní jídlo naopak metabolismus nakopne.

Pozor ale na kalorické, vysoce sacharidové snídaně, jako je velká ovesná kaše s banány. Sice vám dodá krátkodobě energii, ale hrozí také usazováním tuku, a to hlavně v problematických partiích boků, stehen a zadečku.

detox chutně chia pudink

TIP: Stáhněte si ZDARMA náš e-book plný zdravých supersnídaní!

2. Neodpíráte si zbytečně živiny?

Vynecháváním tuků, cukrů a dalších nezbytných složek stravy si zaděláváte místo krásné linie jen na zdravotní problémy. Zapomeňte také na jednostranné diety.

3. Pijete dost?

Existuje mnoho návodů, jak si vypočítat ideální pitný režim. Pro začátek postačí jednoduché pravidlo – při hubnutí zvyšte běžný příjem vody a neslazených čajů zhruba o 1/3.

zdravé jídlo a hubnutí

4. Hlídáte si kalorická jídla?

Sushi, celozrnné těstoviny a pečivo, olivový olej, ořechy nebo semínka patří sice mezi zdravé potraviny, ale také kalorické bomby. Počítejte s tím a zmenšete jejich porce.

5. Nepřeháníte to s ovocem?

Ani ovoce nemůžeme jíst, co se do nás vejde. Je sladké a často také plné bílkovin, jejichž nadbytečný příjem nedělá dobrotu. Berte ovoce spíš jako pochoutku.

TIP: Nahraďte ovoce zeleninou. Chuťové buňky si na to brzy zvyknou. Zelenina je totiž jediným jídlem, kterého smíme jíst „co hrdlo ráčí“.

6. Jak často hřešíte?

Odborníci už mnohokrát prokázali, že 1 „hřešící den“ v týdnu může být k užitku. Ne však více! Jakmile selžete každý večer u televize, i úspěch se odkládá na neurčito.

7. Jíte méně, když zrovna nemůžete cvičit?

Kalorický příjem řiďte podle výdeje – když jste nemocní, nebo máte méně pohybu z jiného důvodu, uberte také na energetickém příjmu.

Nejčastější chyby v pohybovém režimu

Zatím jste neodhalili problém? Nevadí. Teď si to samé projdeme ještě se cvičením:

běhání venku

8.   Jak často sportujete?

Pravidelnost je důležitá i ve sportu. Ale to neznamená, že můžeme cvičit třeba jen každou sobotu! Tělo tím místo hubnutí utrpí spíš šok. Začněte pro začátek 2–3× týdně třeba jen 30 minut.

9. Věnujete se správnému druhu cvičení?

Nečekejte, že zázračně zeštíhlíte na hodinách pilates. Tam svaly hlavně posílíte. Pro hubnutí musíte zařadit také aerobní aktivitu – pro začátek třeba rychlou chůzi s hůlkami.

10. A nepřeháníte to „trošku“?

Začátečníci často trpí i na opačný problém – pod vlnou endorfinů a nadšení z prvních pokroků začnou sport přehánět. Vedlejším efektem přepínání může být i nečekaný nárůst váhy. Aktivitu proto navyšujte postupně a nezapomínejte na regeneraci.

TIP: Nekoukejte jen na ručičky váhy! Můžete hubnout tuk a zároveň nabírat svaly, které jsou těžší. Krom vážení se proto pravidelně měřte kolem pasu a boků, nebo si objednejte měření u profesionála.

Zdravotní nástrahy

gen obezity FTO

Za podivným přibíráním mohou stát i zdravotní příčiny. Například hormonální výkyvy při menopauze nebo poruchách štítné žlázy. Pokud máte sebemenší pochybnosti, neváhejte s návštěvou praktického lékaře.

TIP: Spánek je nejlepší doktor! Naslouchejte svému tělu a spěte, kolik potřebuje. Nedostatek spánku totiž funguje podobně jako dlouhodobý stres. Tělo se přepne do „záchovného módu“ a ukládá si tuky na horší časy. Navíc chybějící energii často doháníme během dne sladkým.

S pravdou ven: Existuje „gen obezity“?

Bohužel ano. Gen s tajuplně znějícím názvem FTO vědci objevili už před necelými 10 lety. Krom nadváhy s sebou nese i riziko cukrovky a dalších potíží. Krom rizikových genů nám rodiče předávají i jiné faktory, které si neseme celý život – třeba způsob stravování nebo pohybové návyky.

Na „špatné“ geny se ale nevymlouvejte – odborníci se shodují, že zhubnout 5–10 % své váhy by neměl být problém pro nikoho z nás. Pod odborným vedením pak i daleko více.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.