Zelený ječmen a jeho nežádoucí účinky

Asi by vás ani nenapadlo, že i superpotravina jakou je zelený mladý ječmen může mít nežádoucí účinky. Všude se hovoří především o jeho pozitivech a o negativech se téměř nikde nedočtete.

Na co bychom si tedy měli dávat pozor, než začneme zelený ječmen užívat?

Alergie jako alergie

Ano, stejně tak jako na ořechy, korýše či jiné známé alergeny, můžete být alergičtí i na některou složku zeleného ječmenu.

Pokud se vám tedy po jeho užívání objeví vyrážka, svědění či jiné alergické projevy, ihned jej přestaňte užívat a poraďte se svým lékařem.

Užívání v těhotenství a při kojení je otázkou

Stále se vedou debaty o tom, zda je vhodné zelený ječmen užívat i během těhotenství, nebo v období kojení. Zatím nebylo 100% potvrzeno, zda je zelený ječmen v těchto obdobích vhodný a zda jeho užívání nijak neohrožuje dítě.

Někteří odborníci jej doporučují, jiní spotřebitele od jeho užívání odrazují právě vzhledem k absenci prokazatelně vědecky potvrzených účinků.

zelený ječmen v těhotenství

Únava, bolest hlavy nebo zažívací potíže

Většina zdrojů upozorňuje na uvedené projevy v souvislosti s tím, že se tělo detoxikuje od škodlivých látek. Toto tvrzení je však pravdivé jen do určité míry a zdaleka neplatí pro všechny.

Pokud některý ze jmenovaných příznaků pociťujete dlouhodobě, raději zelený ječmen vyřaďte z jídelníčku, nebo omezte jeho dávkování.

reklama

Doporučujeme

FotoPopis

Blendea SUPERGREENS

Směs Blendea SUPERGREENS je unikátní kombinace 5 zelených superpotravin, kterou v žádném jiném doplňku stravy nenajdete. Poměr chlorelly, spiruliny, zeleného ječmene i mladé pšenice jsme vyvážili tak, abyste nemuseli užívat žádné další podobné přípravky.

Pro naše čtenáře jsme domluvili 10 % slevu. Zadejte při objednávce kód 10usetrim a sleva je vaše!

Trpíte některým z těchto problémů? Zelenému ječmeni se raději vyhněte

Zelený ječmen má  i mnohé kontraindikace, podobně jako jiná léčiva. Pozor by si měli dát:

  • Lidé po operacích zažívacího traktu, hlavně žaludku a střev. V období rekonvalescence raději ječmen zcela vynechte.
  • Pacienti trpící na záněty hlubokého žilního systému nebo po embolii plic.
  • Osoby s poruchami krevní srážlivosti – zelený ječmen obsahuje vysoký podíl vitaminu K, který podporuje krevní srážlivost.
  • Lidé trpící autoimunitními onemocněními, případně pacienti po transplantacích. V těchto situacích je lepší imunitu spíše potlačit než rozproudit, a proto by měl o vhodnosti užívání ječmene rozhodnout ošetřující lékař dotyčného.
zelený ječmen nápoj

Pokud vás však netrápí žádné z popsaných rizik, zelený ječmen – zejména ten mladý – vám můžeme jen doporučit. Má antioxidační účinky, obsahuje velké množství beta-karotenu i zdravých enzymů.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Sandra Figalová

Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.