Kaliperační kleště

Proč BMI nestačí? Lepší ukazatele vašeho zdravotního stavu, které můžete zjistit za pár minut

BMI je jen orientační statistická hodnota, která posuzuje hmotnost vzhledem k výšce. V některých případech proto není tak docela směrodatné.

BMI nedělá rozdíl mezi obsahem tuku a svalstva v těle. Proto jedinci s dobře vybudovanou svalovinou mohou mít BMI nad 30 a přesto nejsou obézní. Naopak osoby s tzv. skrytou obezitou mají poměrně malé množství svalové hmoty na úkor tuků a jejich BMI se přesto může pohybovat v normálním rozmezí. 

Proto je vhodné použít další upřesňující parametry, jako je množství viscerálního tuku, typ postavy, procento tuku v těle nebo množství svaloviny v těle.

Naštěstí si všechny uvedené parametry můžete změřit v pohodlí domova, za pár minut.

Jak na to?

Viscerální tuk

Viscerální tuk
Viscerální tuk obklopuje orgány

Nebezpečí viscerálního tuku tkví zejména v tom, že není vidět. Mnoho lidí tak o jeho nadbytku nemá ani tušení. Hodnota je zcela nezávislá na množství tuku pod kůží. Můžete být štíhlí jako laňka a přesto se vám hodnoty viscerálního tuku mohou vyšplhat příliš vysoko, a ohrožovat tak vaše zdraví.

Pokud se hodnoty přehoupnou přes doporučovaný limit, roste významně riziko vzniku srdečních onemocnění, mrtvice, diabetu, vysoké hladiny cholesterolu, deprese, rakoviny, demence, sexuálních dysfunkcí a dalších chorob. Vyšší hodnota viscerálního tuku je navíc spojována se vznikem zánětů včetně artritidy.

Prvním ukazatelem je obvod vašeho pasu. Měření se provádí krejčovským metrem v oblasti viditelného pasu nebo v polovině vzdálenosti mezi posledním žebrem a horním koncem pánevní kosti (obojí lze nahmatat na boční straně trupu). 

Obvod pasu Zvýšené zdravotní riziko Vysoké zdravotní riziko
Ženy > 80 cm > 88 cm
Muži > 94 cm > 102 cm

Riziko ukládání viscerálního tuku je vyšší u lidí s typem postavy jablko

S krejčovským metrem a naší kalkulačkou zjistíte za pár vteřin, jaký máte typ postavy. Stačí změřit obvod pasu a boků. Naměřené hodnoty zadejte do kalkulačky a máte výsledek!

Množství podkožního tuku a svalů


Pro orientační změření % podkožního tuku nepotřebujete předražené bioimpedanční váhy.

Množství podkožního tuku a svalů je lepší ukazatel zdravotního stavu než BMI. Podkožní tuk lze změřit několika metodami. 

Výsledné číslo se vám bude hodit nejen na začátku vaší cesty k vysněné postavě, ale také jako ukazatel úspěchu při vašem snažení. Uvidíte tak pokrok, kterého jste prozatím dosáhli, a bude se vám mnohem lépe pokračovat dál.

K hodně orientačnímu odhadu můžete opět použít krejčovský metr a naší kalkulačku podkožního tuku.

Pro přesnější výsledky doporučujeme pořídit si domů kaliperační kleště. S jejich pomocí změříte kožní řasu na 4 místech a naměřené hodnoty zadáte do kalkulačky. Vyjde vám množství podkožního tuku a svalové hmoty. Pokud měříte správně, jsou výsledky přesnější, než s použitím krejčovského metru.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Zjistěte v pohodlí domova, kolik máte podkožního tuku a rizikového tuku mezi orgány

Můžete si samozřejmě také koupit bioimpendační váhu, ale ty kvalitní se pohybují v řádech vyšších tisíců korun. 

Z našeho pohledu je nejlepší variantou se jednou za čas objednat k výživovému poradci na kontrolní měření. Výživoví poradci mají kvalitní váhy a jednorázové měření, včetně konzultace výsledků, stojí kolem 1000 Kč. 

A pro pravidelné domácí přeměřování (a sledování pokroků) si pořídit kaliperační kleště + případně krejčovský metr, pokud ho doma ještě nemáte. 

Jsou mnohem levnější a budete mít lepší přehled o vašem těle, než jen z hodnot BMI. Skoro stejně rychle a pohodlně.

Mnoho čtenářů nám psalo, kde kaliperační kleště koupit. Jejich dostupnost byla v ČR omezená a tak jsme se rozhodli je sehnat. Vytvořili jsme malý obchod, kde máme ještě pár kusů skladem (včetně krejčovských metrů). Když si je objednáte, budeme se snažit, abyste je měli do 2 pracovních dnů doma. 

Navíc, pokud vám nebude měření s kalipery vyhovovat, rádi vám bez vytáček vrátíme peníze.

BMI je fajn, ale s pomocí krejčovského metru a kaliperačních kleští získáte nový (a mnohem přesnější) pohled na vaše tělo.