Bezhladoveni.cz

Přípravky na hubnutí

Ženy v ČR si prý nejvíce oblíbili prostředky na hubnutí, které slibují rychlejší spalování tuku (zrychlení metabolismu) a pak takové, které snižují chuť k jídlu nebo detoxikují organismus. Muži zase dávají přednost přípravkům nabízejícím zvýšení výkonu při fyzické činnosti (vyšší výdej energie, delší výdrž,…). Přípravků na hubnutí je však celá řada.

reklama

Léky na hubnutí

Mezi účinné přípravky na hubnutí patří zejména léky na předpis. Tyto léky umožňují často významně zlepšit výsledky cvičení a diet. Podle účinků je lze rozdělit do tří skupin.

  • Omezení chuti k jídlu – účinná látka fentermin – nejznámějším zástupcem je Adipex
  • Zvýšení energetického výdeje – účinná látka sibutramin – zástupci: Meridia a Lindaxa
  • Omezení ukládání tuků – účinná látka orlistat – zástupci: Alli, Xenical

Tyto léčiva je možné užívat pouze pod dohledem lékaře a při obezitě, tedy pokud je vaše BMI 30 anebo vyšší.

Na trhu lze samozřejmě pořídit také volně prodejné léky na hubnutí, ale odborníci obvykle uvádějí, že tyto prostředky musí obsahovat tak nízké množství účinných látek, že prakticky nemohou fungovat.

Pokoušet se sehnat si některé z výše uvedených léků svépomocí bez předpisu však rozhodně není dobrý nápad. Tyto medikamenty mají množství nežádoucích účinků a kontraindikací a je nutné, aby o vhodnosti a bezpečnosti jejich užívání rozhodl odborník, tedy váš lékař.

Spalovače

Spalovače tuků jsou pravděpodobně nejznámějšími prostředky na hubnutí. Jsou volně prodejné v různých formách a existuje jich nepřeberné množství druhů. Nejvýznamnější část z nich tvoří takzvané stimulanty. Tyto prostředky:

  • Povzbuzují látkovou přeměnu
  • Zvyšují energetický výdej
  • Zvyšují tělesnou teplotu

Tradičním stimulantem je kofein. Jeho účinnost je vědecky velmi dobře prokázaná a je součástí většiny spalovačů stejně jako energetických nápojů. Další složkou bývá taurin, zelený čaj, synefrin, gugulsteronny nebo kakaové boby.

Výhodou stimulantů je vyšší spolehlivost, neboť účinek většiny používaných látek je dobře ověřen. Nevýhodou je menší šetrnost k organismu a zdraví. Proto jako alternativa existují nestimulační spalovače. Jejich účinnost je však mnohdy pochybná.

Mezi nejznámější zástupce druhé skupiny patří látka l-karnitin používaná v bezpočtu výrobků. Hlavním účelem této látky je transport mastných kyselin do mitochondrií, produkty na hubnutí, které jsou na ní založené, slibují, že karnitin umožní zvýšení výdeje energie a prodloužení fyzické výkonnosti, karnitin způsobovat rychlejší spalování tuků při námaze. Tato tvrzení však dosud nebyla spolehlivě prokázána žádnou vědeckou studií.

Další látky často využívané v nestimulačních spalovačích jsou chrom, CLA, HCA, L-arginin, chitosan, pyruvát a mnohé další.

Koktejly na hubnutí

Mezi přípravky na hubnutí, které lze považovat za poměrně zajímavé, rozhodně patří speciální koktejly. Jejich smysl tkví v tom, že obsahují vyvážený poměr zejména sacharidů, bílkovin a dalších živin a vitamínů, a tím dokáží nahradit jedno nebo dvě denní jídla.

Výhodou koktejlů tedy je, že tělu dodáváte přesně tolik, co potřebuje a to, co potřebuje (což je z běžné stravy často velmi obtížné) – a to poměrně chutnou formou. Dále snadná příprava a konzumace koktejlů umožňuje pravidelné stravování i při časové vytíženosti. A pravidelnost ve stravování je pro hubnutí zásadní.

Největší háček tkví v tom, že se musí jednat o skutečně kvalitní produkt. Potom vám pravděpodobně může být nápomocen ve vašem snažení o redukci hmotnosti. Také je nutné myslet na to, že tyto koktejly nemohou sloužit jako náhrada skutečné stravy – dodržování dávkování je proto zásadní.

Náplasti na hubnutí

Náplasti na hubnutí obsahují prakticky stejné látky jako spalovače tuků, a principiálně tudíž nevnášejí do problematiky hubnutí nic převratného. Jejich užívání tudíž závisí prakticky čistě na preferenci dané formy – tedy formy náplasti, která může být pro mnoho lidí pohodlná.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Nenechte si ujít

Reklama

První krok pro úspěšné hubnutí – nezávazná konzultace s výživovým specialistou

Nezávazná konzultace je bezplatná nebo za 200 Kč, zálěží na poradně. V rámci nezávazné konzultaci získáte:

ikonkaPopis
free-consultation-list-2

Přesnou bioimpedanční analýzu vašeho těla

Výživový specialista vás změří na přístroji typu InBody / Tanita. Získáte detailní přehled o stavbě svého těla: % podkožního tuku, množství rizikového viscerálního tuku, hmotnost svalové hmoty a kostry, množství vody, metabolický věk, atd. 

free-consultation-list-1

Zjistíte, proč se vám nedaří zhubnout

Specialista vám ihned předá a vysvětlí výsledky diagnostiky. Pro ucelenější pohled se vás poté zeptá na zdravotní historii a váš běžný jídelníček. Na základě všech těchto dat vyhodnotí, jaké jsou vaše největší problémy, a poradí, jak nejlépe dosáhnete vysněné váhy.

Vyberte si město pro více informací

Pokud v seznamu nenajdete to vaše, nezoufejte. Vyberte nejbližší město, přečtěte si všechny informace, podívejte se na zkušenosti klientů, rezervujte si nezávaznou konzultaci a s asistentkou se domluvíte na konzultaci po telefonu či online.

reklama
reklama