BezHladovění.cz

Pomoc při hubnutí

Index tělesné hmotnosti

Zkratku BMI (Body Mass Index) zná pravděpodobně každý. Jedná se o nejběžnější a nejjednodušší nástroj diagnostiky nadváhy či obezity. Výpočet je snadný:

BMI = hmotnost v kg/výška v m2

Výsledné číslo vypovídá o tom, jak na tom jste s váhou.

Hodnoty do 16,5 jsou považovány za těžkou podvýživu; do 18,5 se jedná o podváhu; do 25 o ideální váhu; do 30 o nadváhu; do 35 o mírnou obezitu; do 40 o střední obezitu a od hodnoty 40 a výše už mluvíme o takzvané morbidní obezitě.

S každou kategorií se pojí určitá zdravotní rizika. Hodnoty nad 40 už znamenají přímé ohrožení života. BMI však není příliš spolehlivý ukazatel, neboť zcela ignoruje mnoho velmi důležitých faktorů. Velmi nepřesný je například u velmi mladých lidí a dětí a stejně tak u lidí vysokého věku. Nelze spolehlivě použít také u sportovců, neboť nerespektuje poměr svalové hmoty a tuků. Například kulturista tak může vykazovat hodnoty rovnající se obezitě, přestože na sobě nemá ani gram tuku navíc. Hodnoty se liší také podle ras a jsou i další omezení spolehlivosti – pro průměrného jedince však může být BMI dostatečným vodítkem.

Pomoc při obezitě

Pokud vaše BMI přesahuje hodnotu 30 je už na čase začít se tímto problémem velmi vážně zabývat. Pokud tak už činíte, ale nedaří se vám váhu snížit, nebo dokonce stále přibíráte, je možná na čase začít uvažovat o poněkud radikálnějších metodách.

reklama

Doporučujeme

FotoPopis
Nutriadapt

Zhubněte pod odborným dohledem až 1,5 kg týdně

Objednejte se na nezávaznou konzultaci ve vašem městě. Konzultace stojí jen 200 Kč a v rámci ní se mimo jiné dozvíte, kolik procent svalů a tuků máte v těle, na kolik let se vaše tělo cítí a mnoho dalších informací.

Rezervujte si konzultaci dnes 8.7.2020 a navíc získáte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma.

Prohlédnout si proměny klientů 

Léky na podporu hubnutí

Léky na hubnutí by měl vždy předepsat lékař v závislosti na míře nadváhy a zdravotním stavu. Jsou sice i volně dostupné prostředky, ty jsou však podstatně méně účinné a jsou vhodné spíše při menších potížích s nadváhou. Většina nejpoužívanějších léků na předpis je podávána od BMI 30 – tedy při překročení hranice obezity. Léky na pomoc při hubnutí lze rozdělit do dvou základních druhů:

  • Přípravky omezující chuť k jídlu
  • Přípravky podporující spalování tuků

Do první kategorie spadá například již téměř nepoužívaný Adipex anebo také léky Reductil, Lindaxa či Meridia, které mají společnou účinnou látku, jíž je sibutramin.

Do druhé kategorie pak spadají například přípravky Alli či Xenical s účinnou látkou orlistat, která má údajně až o 30 % snižovat vstřebávání tuků z potravy.

Léky na hubnutí vás samozřejmě nespasí samy o sobě. Jsou účinné pouze v kombinaci s dietou, cvičením a obecně novým a zdravějším životním stylem. V této rovnici slouží léky pouze jako katalyzátor. Jejich nevýhodou jsou však všemožné vedlejší účinky.

Další metody pomoci při hubnutí

Pokud ani léky nezaberou, je potřeba zdravotním rizikům spojeným s obezitou zabránit jinak. Existují operativní i neoperativní metody, které představují sice skutečně extrémní, nicméně účinné řešení.

  • Žaludeční balónek – tato metoda je neinvazivní a spočívá v tom, že do žaludku je ústní dutinou vpraven silikonový balónek a pomocí trubičky naplněn tekutinou. Díky zaplnění žaludku se výrazně sníží množství zkonzumovaného jídla a osoba se snadno zasytí. Tento zákrok se provádí u osob s BMI 30 a více a není hrazen pojišťovnou.
  • Bandáž žaludku – jde o chirurgický zákrok, při němž je horní část žaludku přiškrcena svěracím kroužkem. Při konzumaci potravy dochází k velmi rychlému zasycení, neboť je vyvíjen tlak na stěny orgánu a mozek přijímá stejný signál, jako by byl žaludek přeplněný. Průměrný váhový úbytek je podle statistik 30 kg za 2 roky. Zákrok je obvykle hrazen pojišťovnou a prováděn pouze v nezbytných případech.
Baví vás žít zdravě? Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout.
Upozornění na nové články, jídelníčky a recepty posíláme 3x týdně (po, st, pá). Z odběru novinek se můžete kdykoli odhlásit.
Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Share via
Send this to a friend