Pomoc při hubnutí: Koktejly, léky, náplasti i chirurgické zákroky

Hubnete a rádi byste si shazování kilogramů usnadnili? Objevte možnosti, které vám současný trh nabízí.

Proteinové drinky

Koktejly s vysokým obsahem bílkovin omezují hlad, snižují chuť k jídlu, podporují pocit sytosti a mohou mít i další pozitivní účinky na hubnutí. Vědci se shodují na tom, že stravování s vysokým obsahem bílkovin může pomoci ke shazování tuku, zejména pak v oblasti břicha.

Protein pohledem odborných studií

V zahraniční studii účastníci na stravě poskytující 25 % kalorií z bílkovin ztratili po 12 měsících o 10 % více břišního tuku než ti, kteří jedli jen polovinu tohoto množství.

Podle studie zvyšuje protein hladinu hormonů snižujících hlad, jako je GLP-1, a zároveň snižuje ghrelin, což je hormon, který řídí chuť k jídlu.

Další zahraniční studie na 90 dospělých s nadváhou zjistila, že ti, kteří denně konzumovali 56 g syrovátkové bílkoviny po dobu 23 týdnů, ztratili o 2,3 kg více tuku než kontrolní skupina, která nekonzumovala žádný syrovátkový protein, ale přijímala stejný počet kalorií.

Proteinové koktejly mohou rovněž urychlit metabolismus. Podle výzkumu může vysoký příjem bílkovin podpořit každodenní spalování kalorií.

Na trhu najdete nespočet proteinových prášků obohacených o další složky, především vlákninu, vitaminy a minerální látky. Díky různým příchutím si můžete dopřát nápoj, který vás zasytí a bude vám i chutnat. 

Nejoblíbenější druhy proteinových prášků:

  • Syrovátková bílkovina – rychle se vstřebává a podle zahraničního výzkumu obsahuje celé spektrum esenciálních aminokyselin.
  • Kaseinový protein – vstřebává se pomalu a stejně jako syrovátková bílkovina obsahuje celé spektrum esenciálních aminokyselin.
  • Sójový protein – je čistě rostlinného původu a obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Dále poskytuje sójové isoflavonoidy, které mají pozitivní zdravotní účinky na organismus.
  • Konopný protein – je čistě rostlinný a má vysoký obsah omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin.
  • Rýžový protein – tato rostlinná forma bílkoviny má jemnou chuť a často se míchá s dalšími druhy proteinů.
  • Hrachový protein – jedná se o velmi kvalitní formu rostlinné bílkoviny.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Koktejly na hubnutí: Hlídejte obsah bílkovin i sacharidů

Doplňky stravy

Garcinia kambodžská

Malé zelené ovoce ve tvaru dýně je ve světě hubnutí velmi populární. Slupka plodů obsahuje kyselinu hydroxycitrickou (HCA), která má údajně pozitivní účinky na hubnutí.

Studie z roku 2011 zjistila, že garcinie kambodžská způsobuje průměrný váhový úbytek 0,88 kg během několika týdnů.

U garcinie nebyly hlášené žádné závažné vedlejší účinky. Někomu však může způsobit mírné zažívací potíže.

Kofein

Podle zahraničního výzkumu je kofein nejčastěji konzumovanou psychoaktivní látkou na světě. Přirozeně se nachází v kávě, čaji a hořké čokoládě. Uměle se přidává do zpracovaných potravin a nápojů. Jelikož dobře podporuje činnost metabolismu, oblíbili si ho i výrobci doplňků na hubnutí.

Studie dokázala, že kofein může podpořit metabolismus o 3-11 % a zvýšit spalování tuku a o 29 %

Další studie potvrdila, že může kofein u lidí způsobit i mírný úbytek hmotnosti.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Pozor na vedlejší účinky kofeinu

Doplňky stravy s kofeinem mohou způsobovat nespavost, úzkosti, nervozitu, podrážděnost, nevolnost, průjem a navíc i závislost. Pokud chcete využít pozitivních účinků kofeinu, dejte raději přednost kvalitní kávě či čaji než pilulce na hubnutí. Prostřednictvím čerstvého nápoje do sebe totiž kromě kofeinu dostanete i významný podíl antioxidantů.

Hydroxycut

Už několik let patří hydroxycut k nejpopulárnějším doplňkům k podpoře hubnutí na světě. Tento přípravek obsahuje několik přísad, které mají mít pozitivní vliv na hubnutí. Najdete v něm výrazný podíl kofeinu a také několik rostlinných výtažků.

Jedna studie ukázala, že hydroxycut způsobuje úbytek hmotnosti o 9,5 kg za 3 měsíce.

Nevýhodou jsou vedlejší účinky, které mohou pociťovat především lidé citliví na kofein. Často se objevuje nervozita, úzkost, třes, nevolnost, průjem a podrážděnost.

Extrakt ze zeleného čaje

Mezi oblíbené součásti mnoha doplňků stravy patří extrakt ze zeleného čaje. Podle studie totiž zvyšuje aktivitu noradrenalinu, hormonu, který pomáhá spalovat tuk.

Zahraniční studie prokázala, že extrakt ze zeleného čaje zvyšuje spalování tuku zejména v oblasti břicha.

Velkou výhodou je, že extrakt ze zeleného čaje lidé obvykle dobře snáší. Vzhledem k obsahu kofeinu však může vadit osobám, které jsou citlivé na kofein.

Glukomannan

Glukomannan je druh vlákniny, která se nachází v kořenech rostliny zvané konjac. Tato vláknina absorbuje vodu a poté se ve formě gelu usadí ve střevech a zvyšuje pocit plnosti po jídle. Podle zahraniční studie tím pomáhá lidem konzumovat méně kalorií.

Glukomannan navíc živí přátelské bakterie ve střevech, čímž působí proti zácpě a snižuje hladinu cukru v krvi, cholesterolu a triglyceridů.

Pozitivní účinky na hubnutí potvrdila i studie z roku 2005, která dokázala, že pravidelné užívání glukomannanu v kombinaci se zdravou stravou může lidem pomoci zhubnout 3,6-4,5 kg za 5 týdnů.

Mezi nežádoucí účinky glukomannanu patří nadýmání a měkká stolice. Abyste snížili riziko vedlejších účinků na minimum, užívejte glukomannan 30 minut před jídlem a zapijte ho celou sklenicí vody.

POZOR: Pokud užíváte současně s tímto druhem vlákniny léky, může dojít k jejich zhoršenému vstřebávání.

Konjugovaná kyselina linolová (CLA)

Jedna z méně škodlivých forem trans tuků se nachází přirozeně v některých tučných živočišných výrobcích, jako jsou sýry a máslo. A protože CLA snižuje chuť k jídlu, urychluje metabolismus a stimuluje odbourávání tělesného tuku, přidává se také do doplňků na hubnutí.

V rozsáhlém přehledu 18 různých studií způsobila CLA úbytek hmotnosti přibližně o 0,1 kg týdně po dobu až 6 měsíců.

Stejně jako ostatní doplňky stravy má i CLA vedlejší účinky na trávení. Navíc může způsobovat dlouhodobé škodlivé účinky přispívající ke ztučnění jater, inzulinové rezistenci a zvýšenému riziku zánětů.

Synefrin

Extrakt z hořkého pomeranče nazývaný synefrin souvisí s efedrinem, který patřil mezi oblíbené ingredience v pilulkách na hubnutí. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv však efedrin zakázal kvůli závažným vedlejším účinkům.

Synefrin sdílí podobné mechanismy s efedrinem, ale je o něco méně účinný. Podle studie snižuje chuť k jídlu a výrazně zvyšuje spalování tuků.

Synefrin může způsobovat závažné vedlejší účinky v podobě srdečních problémů. Navíc si na něj můžete vytvořit závislost.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Prášky na hubnutí: Nesmysl, nebo účinná pomoc?

Léky na předpis

Léky na hubnutí vždy předepisuje lékař v závislosti na míře nadváhy a zdravotním stavu.

Podle revizní studie z roku 2014 ale ani tabletky na předpis nefungují tak, jak byste doufali. V průměru vám pomohou ztratit nejvýše 3-9 % tělesné hmotnosti v porovnání s placebem.

Xenical

Farmaceutický lék k podpoře hubnutí potlačuje ukládání tuku v těle. Obsahuje účinnou látku orlistat, která působí jako inhibitor enzymu lipázy. Omezuje štěpení a zpracování tuků, takže většina odchází z těla bez využití.

Orlistat má bohužel velké množství vedlejších účinků, jako je nadýmání, plynatost, zrychlený pohyb střev, průjem a mastná stolice. Může rovněž přispívat k nedostatku vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K).

Během užívání orlistatu lékaři doporučují dodržování nízkotučné stravy, abyste minimalizovali možné vedlejší účinky.

Podle zahraniční studie se ukázalo, že nízkosacharidová strava bez užívání doplňků či léků na hubnutí je stejně účinná jako nízkotučná strava v kombinaci s orlistatem.

Meridia a Lindaxa

K nejznámějším lékům na předpis u nás patří Meridia a Lindaxa s účinnou látkou sibutramin. Funguje na bázi inhibitorů a zpětného vychytávání serotoninu, jehož činnost souvisí s příjmem potravy, spánkem a také s emočním stavem. Tyto léky podporují pocit sytosti a stimulují metabolismus.

Mezi nežádoucí vedlejší účinky patří nespavost, bolesti hlavy, vysoký krevní tlak, nevolnost, zácpa, bušení srdce a potíže s dýcháním.

Adipex neboli zlatá vejce

Po dlouhou dobu patřil Adipex mezi nejužívanější přípravky na podporu hubnutí. V současné době se však stahuje z evropských trhů a nahrazuje se šetrnějšími a účinnějšími léky. Adipex obsahuje látku fentermin, která je svým chováním podobná noradrenalinu. Užívání těchto pilulek snižuje chuť k jídlu.

Mezi nejčastější vedlejší příznaky patří žaludeční nevolnost, střevní potíže, bolesti hlavy, vysoký krevní tlak, bušení srdce a potíže s dýcháním.

Nevýhody léků na hubnutí

Nevýhodou volně prodejných přípravků i léků na předpis jsou jejich vedlejší účinky ve formě zvýšené srdeční frekvence, motání hlavy, nevolnosti nebo střevních potíží. Léky na hubnutí vás navíc samy o sobě nespasí. Jsou účinné pouze v kombinaci s úpravou jídelníčku, pravidelnou pohybovou aktivitou a zdravějším životním stylem.

Náplasti na hubnutí

Náplasti na hubnutí slibují rychlý úbytek hmotnosti. Docílit toho mají zrychlením metabolismu, detoxikací těla a snížením vstřebávání sacharidů. Náplasti se obvykle denně nanášejí na pokožku a po celou dobu do organismu přes kůži uvolňují různé složky, jako například guaranu, l-karnitin, yerba maté, extrakt ze zeleného čaje nebo extrakt z bílých fazolí.

Neexistuje však stále důkaz o tom, že náplasti na hubnutí skutečně fungují. Nejlepším způsobem, jak zjistit, zda by vám mohly náplasti pomoci, je poradit se se svým lékařem.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Náplasti na hubnutí: Přínosy podle výrobců versus reálný efekt

Chirurgické a nechirurgické zákroky

Žaludeční balónek

Při této neinvazivní metodě se ústní dutinou do žaludku vpraví silikonový balónek. Ten se poté pomocí trubičky naplní tekutinou. Díky zaplnění žaludku se cítíte dříve sytí a každý den zkonzumujete méně jídla. Tento zákrok není hrazený pojišťovnou a provádí se pouze osobám s BMI vyšším než 30.

Bandáž žaludku

Během tohoto chirurgického zákroku se horní část žaludku přiškrtí svěracím kroužkem. Díky tomu se při konzumaci potravy velmi rychle zasytíte, protože se vyvíjí tlak na stěny orgánu a mozek přijímá stejný signál, jako když je žaludek přeplněný. Zákrok bývá hrazený zdravotní pojišťovnou a provádí se pouze v nezbytně nutných případech. Průměrný váhový úbytek činí 30 kg za 2 roky života s bandáží.

Plikace žaludku

Plikace neboli zmenšení žaludku má za úkol obézního člověka donutit k menším porcím jídla a následnému hubnutí. Přesto však musí dodržovat dietní pravidla, jíst pestře zdravě a hýbat se. Zákrok se provádí laparoskopem v celkové anestezii. Pomocí několika malých řezů lékař do žaludku zasune trubičku se světlem, malou kamerou a chirurgickými nástroji.

Během operace lékaři žaludek rozdělí do dvou nerovných částí a asi 80 % vnější zakřivené části žaludku odříznou a odstraní. Zbývajících 20 % poté sešijí dohromady a vytvoří orgán ve tvaru banánu, který má jen cca 25 % své původní velikosti.

Podle Americké asociace pro metabolickou a bariatrickou chirurgii lze očekávat během 18 až 24 měsíců po operaci eliminaci minimálně 50 % kil nadváhy. Dojde k tomu však jen v případě, že je člověk odhodlaný dodržovat výživový plán a pravidelnou pohybovou aktivitu.

Závěrem: Jde zhubnout i bez berliček? Ano, ale…

Nabyli jste z dnešního článku pocit, že zhubnout bez pomoci nejde? Kdepak. Každý jsme jiný. Máme jinou výchozí váhu, geny i psychiku. Někdo má silnou vůli a štěstí na dobré trávení a spalování: tomu jde hubnutí samo.

Že vám nejde a opakovaně selháváte? Žádná ostuda. Začněte u svého praktického lékaře. Řekne vám, jaká by měla být vaše ideální váha vzhledem k věku a proporcím a poradí další postup. Možná vám dá i první ukázkový jídelníček.

Od věci není ani konzultace s výživovým poradcem či psychologem. S pohybem vám nejlépe pomůže trenér zaměřený na klienty, kteří chtějí shazovat kila.

Přejeme vám úspěšné hubnutí, ať už s pomocníky nebo bez nich. 

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.