Podpora hubnutí: Pomocníci od přátel přes internet po přírodní spalovače tuku

Toužíte zhubnout, ale máte obavy, že to sami nezvládnete? Naštěstí existují možnosti pomoci, které vás společně s pohybem a správným stravováním ve vašem snažení podpoří.

1. Rodina a přátelé

Podpora rodiny a přátel může znamenat zásadní rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem v hubnutí. Blízká osoba vám může poskytnout oporu ve chvílích, kdy se cítíte bezradní nebo ztrácíte naději. Stejně tak s vámi může začít dodržovat zdravější jídelníček nebo pravidelný pohybový režim. Svěřte se proto rodině i přátelům se svým hubnoucím plánem a požádejte je o podporu. Vysvětlete jim také, s čím konkrétně vám mohou pomoci, pokud budou chtít.

Připravte se však na to, že v některých případech se můžete setkat i s nepodporujícím chováním. Váš partner může cítit, že se mu nevěnujete tolik jako dříve. Maminka se může cítit ukřivděná, když na návštěvě neochutnáte její vyhlášený dezert. Přátelé vás zase mohou přemlouvat, abyste s nimi vyrazili raději na pizzu, než do fitness centra. Připomeňte svým blízkým, že i když upravujete svůj životní styl, v žádném případě se nemění vaše city k nim.

2. Skupinová cvičení

Pokud chcete zvýšit své šance na úspěch, zvažte návštěvy veřejných skupinových cvičení. Připojit se k vám mohou i přátelé nebo kolegové z práce, se kterými vytvoříte neporazitelný tým. Na cvičení však můžete dorazit i sami a navázat nové vztahy s ostatními členy skupiny. Zavádění nových změn životního stylu může být někdy náročné. Podpůrný tým vás ale vždy povzbudí a nakopne do dalšího hubnutí.

3. Sociální sítě

Jestliže vám chybí podpora v rodině a mezi přáteli, zabrouzdejte na sociální sítě. Během chvíle najdete velké množství skupin, jejichž členové si vzájemné radí ohledně jídelníčku, cvičení a zdravého životního stylu. Nakopnout vás dokážou příběhy úspěšných lidí i oblíbené fotografie „před a po“. S těmito parťáky nikdy nebudete na hubnutí sami.

TIP pro dámy: Přidejte se do naší facebookové skupiny Menopauza a hubnutí po 50.

4. Výživový poradce

Odbornou pomoc se shazováním nadbytečných kilogramů vám poskytne výživový poradce i nutriční terapeut. Na první schůzce zhodnotí váš současný stav. Přeměří vás a zváží, případně provede tělesnou analýzu – například přístrojem Tanita. Zjistí poměrové složení tuků, svalů a vody ve vašem těle. Zkontroluje také váš současný jídelníček a míru pohybové aktivity. Na základě vstupních údajů provede kompletní diagnostiku a navrhne optimální změny, které povedou k úspěchu.

Od výživového odborníka si odnesete nejen nový jídelníček, ale také potřebnou motivaci, která je zásadním klíčem k úspěchu. Pokud se u svých blízkých nedočkáte podpory, výživový specialista se vám bude maximálně věnovat a vždy vám ochotně poradí s jakýmkoliv problémem.

Velkou výhodou výživového poradenství je neustálý dozor. Jestliže máte slabší vůli a hůře se vám dodržují nově nastolené zvyky, odborník na výživu vás bude kontrolovat a vše vám usnadní.

Podle čeho poznáte skutečného odborníka?

  • Má odpovídající vzdělání, které průběžně doplňuje různými kurzy a školeními.
  • Na první schůzce ho zajímá nejen váš jídelníček a míry vašeho těla, ale rovněž vaše přání a cíle. Chce vědět, jaký máte životní styl a čemu se rádi věnujete ve volném čase.
  • Stanovuje vám reálné cíle, kterých jste schopní dlouhodobě dosahovat, aniž by vám hrozil jojo efekt.
  • Poskytuje vám dostatečné množství informací i prostor pro doplňující dotazy.
  • Nenutí vám doplňky stravy, které prodává. Pouze vám na základě vašeho vlastního zájmu doporučí, které přípravky by vám mohly ve vašem konkrétním případě pomoci.
  • Má pozitivní reference spokojených zákazníků.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak správně vybrat výživového poradce

5. Bylinky

Bylinky za vás sice nezhubnou, mohou ale výrazně podpořit hubnutí. Důvodem je obsah specifických látek, které mohou potlačovat chutě k jídlu, dodávat energii, podporovat metabolismus, zbavovat tělo přebytečné vody nebo ovlivňovat hladinu krevního cukru.

Kontryhel

Pokud vás trápí potíže se zadržováním vody a tvorbou otoků, dopřávejte si pravidelně kontryhelový čaj. Tato bylinka obsahuje vysokou hladinu chlorofylu, který podporuje metabolické pochody a čistí tělo. Navíc má blahodárné účinky na psychiku, zažívání a premenstruační syndrom u žen.

Ženšen

Tradiční čínská medicína se už tisíce let neobejde bez ženšenu, který podporuje metabolismus podobně jako kofein. Na rozdíl od něj má však dlouhodobé účinky a nezpůsobuje výkyvy v hladině energie. Ženšen má antioxidační účinky a tělu dodává mnoho důležitých látek.

Podle zahraniční studie vedlo užívání korejského ženšenu 2x denně po dobu 8 týdnů ke snížení tělesné hmotnosti a úpravě střevního mikrobiomu ve prospěch přátelských bakterií.

Kopřiva

Často podceňovaná bylinka má úžasné vlastnosti na lidský organismus. Díky vysokému obsahu flavonoidů, tříslovin, vitaminů, minerálů a aminokyselin podporuje vyplavování škodlivých látek z těla a povzbuzuje všechny tělesné pochody.

Podle studie působí pozitivně na krevní oběh a snižuje hladinu cukru v krvi.

Pampeliška

Smetanka lékařská zlepšuje činnost jater, čistí krev a tlumí zánětlivé procesy v těle. Podporuje činnost ledvin, slinivky i dalších vnitřních orgánů. Její květ, kořen i listy můžete použít k přirozené detoxikaci organismu i hubnutí.

Zahraniční studie z roku 2008 odhalila podobnost mezi účinky pampelišky a lékem na hubnutí, který působí inhibicí pankreatické lipázy, což je enzym uvolňovaný během trávení a rozkládající tuk.

Petrželka

Ať už máte raději petržel hladkolistou, nebo kudrnku, můžete ji zařadit do svého hubnoucího jídelníčku. Působí totiž močopudně, zamezuje zadržování vody v těle a ulevuje od nadýmání. Petrželový olej navíc působí pozitivně při zvýšené hladině krevního cukru.

Výzkum ukázal, že antioxidanty v petrželi stimulují metabolismus jater, který je při hubnutí nezbytný.

S bylinkami opatrně

Při užívání bylinek je vždy na místě opatrnost. Nikdy nekombinujte více bylinek, aniž byste se o jejich užívání neporadili s odborníkem. Vyvarujte se také dlouhodobějšího užívání bylinných čajů, tinktur a dalších přípravků s obsahem bylinných výtažků. Po pár týdnech je rozumné dopřát svému tělu alespoň týdenní pauzu.

6. Koření

K úspěšnému hubnutí vám pomůže koření, zejména pálivé s obsahem kapsaicinu.

Podle studie z roku 2015 podporují pikantní pokrmy dlouhověkost. Lidé, kteří konzumovali kořeněná jídla 6 nebo 7 dní v týdnu (i jen 1× denně), vykazovali o 14 % nižší riziko úmrtí.

Některé druhy koření mohou podporovat metabolické pochody, snižovat chutě k jídlu, tlumit záněty v těle a příjemně zahřívat. Ceněné jsou i antioxidační a antimikrobiální účinky, které podporují zdraví střev a udržují mikroflóru v optimálním stavu.

Zázvor

Zázvor je známým pomocníkem při nachlazení, protože podporuje imunitní systém, zahřívá a působí proti žaludečním nevolnostem.

Podle výzkumu navíc potlačuje oxidační stres, který vede k rozvoji obezity.

Obsažené gingeroly mohou navíc podle zahraniční studie stabilizovat hladinu krevního cukru, jejíž udržení je potřebné k hubnutí.

Kurkuma

kurkuma a hubnutí

Žlutě zbarvený prášek patří mezi typické druhy koření indické kuchyně. Díky látce kurkumin se pyšní mnoha prospěšnými účinky na lidské tělo.

Studie u lidí s nadváhou prokázala, že užívání kurkuminu 2× denně po dobu 1 měsíce podpořilo účinnost snižování celkového tělesného tuku, břišního tuku i hmotnosti až o 5 %.

Kajenský pepř

Díky kajenskému pepři můžete utlumit chutě k jídlu a podpořit proces hubnutí.

Podle studie obsahuje kajenský pepř kapsaicin s termogenním účinkem, schopností urychlovat metabolismus a snižovat chuť k jídlu.

Skořice

Koření bohaté na antioxidační látky podporuje zdraví lidí už po tisíce let.

Zahraniční výzkum přišel se závěrem, že skořice stabilizuje hladinu cukru v krvi, snižuje hlad a chuť k jídlu.

Kmín

Dokonce i kmín v české kuchyni používaný především k vaření brambor a přípravě pečených mas může urychlit proces hubnutí a spalování tuků.

Studie z roku 2015 sledovala osoby s nadváhou a porovnávala účinky kmínu na jejich hubnutí s účinky léků na hubnutí a placeba. Po 8 týdnech vědci zjistili, že lidé užívající kmín výrazně zhubli a ještě se těšili z nižší hladiny krevního cukru.

7. Stimulační spalovače tuků

Přípravky se stimulačními účinky sice podporují hubnutí, ale nedokážou zhubnout za vás. Fungují jen v kombinaci se zdravým životním stylem. Pokud budete dodržovat správnou stravu a pravidelně cvičit, umocní a urychlí vaše snažení.

Stimulační spalovače tuků vynikají zahřívacími účinky, zvýšením tělesné teploty a schopností podpořit metabolismus. Často dodají i potřebnou energii, kterou využijete třeba během sportovní aktivity.

Zahraniční výzkum potvrdil, že spalovače stimulují metabolismus, snižují vstřebávání tuků ze stravy a pomáhají spalovat větší množství tuku.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Pomoc při hubnutí: Koktejly, léky, náplasti i chirurgické zákroky

Kofein

Nejznámější stimulační látkou je kofein, který se přirozeně vyskytuje v kávě, čaji a kakaových bobech. Jedná se o přírodní stimulant dodávající energii a zrychlující metabolismus. A právě z těchto důvodů bývá součástí doplňků na hubnutí.

Velkou výhodou kofeinu je jeho schopnost snižovat chuť k jídlu. Podle výzkumu je to právě proto, že dokáže snižovat hladiny hormonu hladu ghrelinu.

Studie zkoumající osoby, které úspěšně zhubli, ukázala, že lidé konzumující největší množství kávy a kofeinu byli úspěšnější při udržování hmotnosti než ostatní.

Synefrin

Alkaloid z hořkých pomerančů snižuje pocity hladu, zvyšuje tělesnou teplotu a má schopnost oddálit únavu organismu.

Zahraniční studie dokonce ukázala, že synefrin pomáhá při spalování tuků.

Guarana

Přírodní zázrak jménem guarana potlačuje chuť k jídlu a díky obsahu kofeinu dodává spoustu energie.

Podle studie může guarana během 12 hodin urychlit metabolismus o 3 až 11 %, čímž podporuje spalování kalorií i v klidovém režimu.

Pokud se rozhodnete guaranu při hubnutí vyzkoušet, dbejte na správné dávkování a nikdy nepřekračujte doporučené množství. Přemíra kofeinu by mohla způsobit nespavost, zrychlený tep, nervozitu a bolesti hlavy.

Taurin

Aminokyselina vyskytující se převážně v potravinách živočišného původu působí podobně jako kofein. Zvyšuje hladinu energie a podporuje výkon při tréninku.

Studie prokázala, že taurin odstraňuje odpadní produkty těla, které vedou k únavě a způsobují ztrátu svalů. Chrání svalovou hmotu před poškozením a buňky před oxidačním stresem.

Podle další studie taurin zvyšuje spalování tuků během cvičení.

Extrakt ze zeleného čaje

Stejně jako zelený čaj je i extrakt ze zeleného čaje výborným zdrojem antioxidantů, které přináší organismu mnoho zdravotních výhod.

Díky katechinům a kofeinu podporuje extrakt ze zeleného čaje hubnutí a spalování tuků, což dokládá i zahraniční studie.

Podle další studie kombinace těchto dvou látek pomáhá při hubnutí regulací hormonů, které zvyšují termogenezi, což je proces, při kterém tělo spaluje kalorie potřebné ke strávení jídla a produkci tepla. Zelený čaj tento proces podporuje tím, že zefektivňuje tělesné funkce při spalování kalorií, což může vést ke ztrátě hmotnosti.

Yohimbin

Kůra stromu pausinystalia yohimbe rostoucího ve střední a západní Africe v sobě ukrývá látku yohimbin, kterou místní obyvatelé využívají jako afrodiziakum.

Podle zahraniční studie má však yohimbin také vlastnosti podporující spalování tuků. Blokuje totiž alfa-2 adrenergní receptory, prodlužuje účinky adrenalinu a podporuje využívání tuku jako palivo během cvičení.

8. Nestimulační spalovače

Látky zvané jako nestimulační spalovače neobsahují žádné stimulátory, jako je kofein, taurin nebo synefrin. Mají odlišný mechanismus a jejich účinky jsou pomalejší než v případě stimulačních spalovačů tuků.

HCA

Pod zkratkou HCA se ukrývá kyselina hydroxycitronová z kůry stromu garcinie kambodžské. Ta má spoustu výhod pro lidský organismus v čele se schopností snižovat chutě k jídlu, regulovat hladinu cholesterolu a redukovat množství břišního tuku.

CLA

Konjugovaná kyselina linolová spadá mezi omega-6 mastné kyseliny a napomáhá přeměně tuků v energii. Velmi často ji najdete jako součást produktů určených k podpoře hubnutí.

Velký přehled 15 studií dokázal, že lidé s nadváhou, kteří užívali CLA po dobu alespoň půl roku, zhubli průměrně o 0,7 kg více než lidé v kontrolní skupině.

Glukomanan

Přírodní ve vodě rozpustná vláknina se extrahuje z rostliny zvané konjac. Má výjimečné schopnosti absorbovat vodu a působit pozitivně na hubnutí. Při konzumaci glukomananu do sebe dostanete jen minimum kalorií, zato se příjemně zasytíte a snížíte příjem potravy při následném jídle.

Podle studie zpožďuje glukomanan vyprazdňování žaludku a přispívá ke zvýšené sytosti.

L-karnitin

Velmi známá látka má příznivý účinek na funkci mozku a zvýšení fyzického výkonu. Navíc hraje klíčovou roli při tvorbě energie transportem mastných kyselin do mitochondrií buněk.

Analýza 9 studií u obézních jedinců a starších dospělých zjistila, že lidé užívající l-karnitin zhubli v průměru o 1,3 kg více než zbylí jedinci.

Cholin

Cholin má pozitivní vliv na mnoho tělesných funkcí, čímž podporuje celkové zdraví. Zlepšuje činnost jater, pohyb svalů, nervový systém i metabolické pochody.

Zahraniční studie zjistila, že atletky užívající doplněk stravy s obsahem cholinu měly nižší BMI a hladinu leptinu regulujícího tělesný tuk, než kontrolní skupina atletek.

9. Potraviny na podporu hubnutí

Nechcete užívat doplňky stravy, ale přesto byste rádi jídelníčkem podpořili své hubnutí? Zaměřte se na potraviny, které jsou považované za přírodní spalovače tuků. Díky obsaženým látkám zvyšují pocit sytosti po jídle, vyrovnávají hladinu cukru v krvi a dokonce stimulují metabolismus. Ve výsledku vám pomohou snížit celkový denní příjem energie a podpořit vás tak ve snaze shodit nadbytečná kila.

Grapefruit

Citrus s růžovou až krvavě červenou dužinou je výbornou svačinkou pro všechny, kdo chtějí zhubnout.

Studie provedená na obézních lidech zkoumala konzumaci grapefruitu a pití čerstvého grapefruitového džusu před jídlem po dobu 12 týdnů. U všech zkoumaných osob měla konzumace celého grepu i džusu za následek snížení kalorického příjmu, pokles hladiny cholesterolu a zhubnutí o 7,1 %.

Celá vejce

Přesto, že se mnoho lidí stále obává negativních důsledků konzumace vajec na hladinu cholesterolu v krvi, jedná se o jednu z nejlepších potravin na podporu hubnutí. Vejce obsahují bílkoviny, zdravé tuky a další živiny, které podporují pocit sytosti po jídle.

Tvaroh

Mléčné výrobky vynikají vysokým obsahem bílkovin. Jednou z nejbohatších potravin na bílkoviny je tvaroh, který zároveň tělu dodává jen minimum sacharidů a tuku.

Mléčné výrobky mají vysoký obsah vápníku, což může podle studie pomoci při spalování tuků.

Celozrnné obiloviny

Oves, rýže natural, quinoa a další celozrnné obiloviny jsou přímo nabité vlákninou a bílkovinami.

Podle zahraniční studie je oves plný beta-glukanů, které zvyšují sytost po jídle a zlepšují metabolické zdraví.

Losos

Tučné ryby, jako je losos, sardinky, makrela a další mají vysoký obsah živin a dobrou sytící schopnost. Díky tomu vás udrží několik hodin s příjemně plným žaludkem a poměrně nízkým počtem kalorií.

Podle zahraniční studie obsahuje losos značné množství jódu, který je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy a optimální fungování metabolismu.

Velké divy dělají také omega-3 mastné kyseliny, u nichž studie prokázala schopnost snižovat zánět, o kterém je známo, že hraje hlavní roli při obezitě a metabolických onemocněních.

Co si z toho všeho odnést? Že na hubnutí nejste sami

Požádejte o pomoc přátele, rodinu nebo profesionály, k ruce si vezměte bylinky, koření a další zdravé potraviny pro spalování tuku. S pomocí jde všechno líp. Držíme palce 🙂

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.