Co dělat, když máte podle BMI nadváhu?

Pohybuje-li se vaše BMI v rozmezí 25 až 29,9, spadáte do kategorie nadváhy.

Co s tím? Začněte postupnými kroky

Není nutné hned začít držet redukční diety. Spíše kriticky zhodnoťte svůj dosavadní životní styl a začněte s pozitivními změnami.

Je snazší řešit pár kilo navíc, než obezitu a všechny s ní spojené komplikace, které by vás mohly ohrozit v budoucnu.

Zásady zdravého hubnutí: Pohyb je polovina úspěchu

Fyzická aktivita je pro efektivní snižování tělesného tuku zcela zásadní. Pravidelný pohyb totiž nejen zvyšuje výdej energie, ale umožňuje také nárůst svalové hmoty. Díky tomu tělo spaluje víc tuku, a to i několik hodin po cvičení (záleží na intenzitě cvičení).

Je prokázáno, že fyzická aktivita také významně zlepšuje zdravotní parametry, jako je hladina krevního cukru nebo cholesterolu.

Jaký sport vybrat?

Vyberte si takový pohyb, který vás bude bavit a který bude odpovídat vašemu věku, zdravotnímu stavu a aktuální kondici. Cvičení věnujte alespoň 150 minut týdně.

Pokud máte zdravotní problémy, poraďte se o vhodnosti pohybu nejprve s lékařem.

I když sportování není vaším koníčkem, nezapomeňte, že nejzdravějším a nejpřirozenějším pohybem je chůze.

Udržujte tepovou frekvenci pro spalování tuků

Orientačním ukazatelem intenzity pohybu je tepová frekvence (počet tepů za minutu). Příliš nízká tepová frekvence je pro redukci tukových zásob neefektivní.

Optimální pro spalování je pohybovat se v aerobním pásmu tepové frekvence. Odpovídá asi 60 až 80 % vaší maximální tepové frekvence (u mužů  přibližně 220 mínus věk, u žen 226 mínus věk).

Zda je intenzita vašeho pohybu správná ale poznáte jednoduše také tak, že se zadýcháváte, ale dokážete ještě mluvit, aniž byste lapali po dechu.

Svůj význam má i silové cvičení, které podporuje nárůst svaloviny. Posilovat stačí i vahou vlastního těla.

Pro ženy může být ideálním startem dámský kruhový trénink. Stačí vám již 30 minut, abyste se cítila fyzicky i psychicky mnohem lépe. Cvičíte pod dohledem trenérky a jen ve společnosti dalších žen. Nezáleží na vašem věku či zkušenostech se cvičením – náročnost tréninku se upravuje každé ženě zvlášť. Při cvičení se pohybujete v aerobním pásmu, takže tuky spalujete efektivněji. Kruhový trénink pro ženy si můžete vyzkoušet na týden zdarma a nezávazně.

Nezapomínejte ani na rutinní pohyb.

Nevozte se autem tam, kam můžete dojít pěšky; místo výtahu jděte po schodech apod.

Přečíst si předchozí díl: Vyvážená strava