Bezhladoveni.cz

Jak zhubnout 5 kg

Trpíte nadváhou nebo jste nespokojeni se svým vzhledem a chtěli byste alespoň 5 kg zhubnout, abyste se cítili lépe. Podívejme se na některé způsoby a metody hubnutí, které jsou poměrně často používané, a zjistěme, jak jsou na tom s úspěšností.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí

Rychlé zaručené diety

Jedná se o velice populární typ krátkodobých drastických diet, obvykle se nazývají banánová, zeleninová, ovocná, bílkovinná, mléčná, vaječná a podobně. Jakmile znáte jednu takovou dietu, nemusíte v podstatě ani číst dál a víte, jak bude celá záležitost probíhat.

Tyto diety obvykle trvají 5 – max. 14 dní a jejich podstatou je drastické omezení kalorického příjmu, vitamínů a minerálů.

Tento deficit je rádoby-kompenzován častou konzumací nějakého konkrétního druhu jídla (dle názvu diety). Aby to neznělo tak brutálně (v podstatě jde totiž o obyčejnou hladovku), vynálezci těchto diet vymyslí nějakou pěknou pohádku o kouzelné látce či enzymu v dané potravině, která hubnutí umožňuje.

Hubnutí ve skutečnosti způsobuje fakt, že trpíte hlady.

Negativa jsou jasná – zdravotní rizika v důsledku ztráty vitamínů, minerálů a živin, vyčerpanost, hlad apod. Ale jedna věc se těmto dietám upřít nedá – skutečně můžete zhubnout během krátké doby i velmi mnoho kilogramů (často 4 – 8 kg). Ale neradujte se, pokud si po skončení diety neudržíte přísný jídelníček, kila budou zpět dřív, než se nadějete a pravděpodobně svou výchozí váhu ještě překročíte.

Středomořská dieta

Tohle je už jiný šálek čaje. Středomořská dieta sice neumožňuje rychlý úbytek váhy, ale zhubnout 5 kg se vám jistě může podařit během 1 – 3 měsíců – pokud si zásady této diety, která jako jedna z mála takřka odpovídá zásadám zdravé výživy, vezmete k srdci.

Neexistují zde žádná striktní pravidla nebo konkrétní pokyny. V podstatě jde o obecné zásady.

  • Vybírat si kvalitní tuky (panenský olivový olej).
  • Jíst co nejvíc zeleniny – dieta požaduje syrovou, ale u některé zeleniny je výhodnější vaření – typicky to platí pro mrkev. Ta obsahuje vitamín betakaroten, který lépe využijeme, pokud zeleninu povaříme. Povařená zelenina je také lépe stravitelná, ale doporučuje se pouze velmi krátká úprava a ideálně v páře. Zelenina obsahující vitamíny rozpustné v tucích A, D, E, K by zase měla být podávána či připravována s olejem.
  • Konzumovat převážně lehká masa, jako je drůbeží, jehněčí a samozřejmě ryby.
  • Středomořská dieta je založena na kvalitních a čerstvých surovinách a její základ tvoří olivový olej, ořechy, nízkotučné mléčné výrobky, lehká masa, zelenina apod.
  • Místo sladkostí si dejte ovoce (i to obsahuje jednoduchý sacharid fruktózu, ale vyrovnává je obsah vlákniny – i tak však s ovocem oproti zelenině zacházejte s mírou).
  • K jídlu dieta doporučuje sklenku červeného vína.

Glykemický index

Nejspíš jste o něm už slyšeli. Jedná se o číslo určující rychlost využití glukózy z dané potraviny tělem. Co to znamená v praxi? Čím vyšší glykemický index potravina má (0 – 100), tím rychleji v těle stoupne hladina krevního cukru (glykémie) a následně je vyplaveno velké množství inzulínu, které způsobí zase rychlý pokles hladiny. Tyto výkyvy nejsou pro tělo nijak žádoucí – už jen z toho důvodu, že velice brzy po konzumaci takové potraviny máme zase hlad.

Čím nižší je GI, tím rovnoměrněji a pomaleji tělo glukózu využívá. Nejvhodnější jsou potraviny s GI 55 a méně. GI lze uměle snížit přidáním vlákniny (sušená vláknina, porce zeleniny) nebo kombinací s jídlem s nízkým GI. Tento ukazatel vám může být při hubnutí užitečný – avšak rozhodně sám o sobě nestačí na dosažení významnějšího úspěchu. Pomůže vám ale více přemýšlet o tom, co jíte – a to je velmi dobrá cesta.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Nenechte si ujít

Reklama

První krok pro úspěšné hubnutí – nezávazná konzultace s výživovým specialistou

Nezávazná konzultace je bezplatná nebo za 200 Kč, zálěží na poradně. V rámci nezávazné konzultaci získáte:

ikonkaPopis
free-consultation-list-2

Přesnou bioimpedanční analýzu vašeho těla

Výživový specialista vás změří na přístroji typu InBody / Tanita. Získáte detailní přehled o stavbě svého těla: % podkožního tuku, množství rizikového viscerálního tuku, hmotnost svalové hmoty a kostry, množství vody, metabolický věk, atd. 

free-consultation-list-1

Zjistíte, proč se vám nedaří zhubnout

Specialista vám ihned předá a vysvětlí výsledky diagnostiky. Pro ucelenější pohled se vás poté zeptá na zdravotní historii a váš běžný jídelníček. Na základě všech těchto dat vyhodnotí, jaké jsou vaše největší problémy, a poradí, jak nejlépe dosáhnete vysněné váhy.

Vyberte si město pro více informací

Pokud v seznamu nenajdete to vaše, nezoufejte. Vyberte nejbližší město, přečtěte si všechny informace, podívejte se na zkušenosti klientů, rezervujte si nezávaznou konzultaci a s asistentkou se domluvíte na konzultaci po telefonu či online.

reklama
reklama