Bezhladoveni.cz

Jak zhubnout 5 kg

Trpíte nadváhou nebo jste nespokojeni se svým vzhledem a chtěli byste alespoň 5 kg zhubnout, abyste se cítili lépe. Podívejme se na některé způsoby a metody hubnutí, které jsou poměrně často používané, a zjistěme, jak jsou na tom s úspěšností.

reklama

Rychlé zaručené diety

Jedná se o velice populární typ krátkodobých drastických diet, obvykle se nazývají banánová, zeleninová, ovocná, bílkovinná, mléčná, vaječná a podobně. Jakmile znáte jednu takovou dietu, nemusíte v podstatě ani číst dál a víte, jak bude celá záležitost probíhat.

Tyto diety obvykle trvají 5 – max. 14 dní a jejich podstatou je drastické omezení kalorického příjmu, vitamínů a minerálů.

Tento deficit je rádoby-kompenzován častou konzumací nějakého konkrétního druhu jídla (dle názvu diety). Aby to neznělo tak brutálně (v podstatě jde totiž o obyčejnou hladovku), vynálezci těchto diet vymyslí nějakou pěknou pohádku o kouzelné látce či enzymu v dané potravině, která hubnutí umožňuje.

Hubnutí ve skutečnosti způsobuje fakt, že trpíte hlady.

Negativa jsou jasná – zdravotní rizika v důsledku ztráty vitamínů, minerálů a živin, vyčerpanost, hlad apod. Ale jedna věc se těmto dietám upřít nedá – skutečně můžete zhubnout během krátké doby i velmi mnoho kilogramů (často 4 – 8 kg). Ale neradujte se, pokud si po skončení diety neudržíte přísný jídelníček, kila budou zpět dřív, než se nadějete a pravděpodobně svou výchozí váhu ještě překročíte.

Středomořská dieta

Tohle je už jiný šálek čaje. Středomořská dieta sice neumožňuje rychlý úbytek váhy, ale zhubnout 5 kg se vám jistě může podařit během 1 – 3 měsíců – pokud si zásady této diety, která jako jedna z mála takřka odpovídá zásadám zdravé výživy, vezmete k srdci.

Neexistují zde žádná striktní pravidla nebo konkrétní pokyny. V podstatě jde o obecné zásady.

  • Vybírat si kvalitní tuky (panenský olivový olej).
  • Jíst co nejvíc zeleniny – dieta požaduje syrovou, ale u některé zeleniny je výhodnější vaření – typicky to platí pro mrkev. Ta obsahuje vitamín betakaroten, který lépe využijeme, pokud zeleninu povaříme. Povařená zelenina je také lépe stravitelná, ale doporučuje se pouze velmi krátká úprava a ideálně v páře. Zelenina obsahující vitamíny rozpustné v tucích A, D, E, K by zase měla být podávána či připravována s olejem.
  • Konzumovat převážně lehká masa, jako je drůbeží, jehněčí a samozřejmě ryby.
  • Středomořská dieta je založena na kvalitních a čerstvých surovinách a její základ tvoří olivový olej, ořechy, nízkotučné mléčné výrobky, lehká masa, zelenina apod.
  • Místo sladkostí si dejte ovoce (i to obsahuje jednoduchý sacharid fruktózu, ale vyrovnává je obsah vlákniny – i tak však s ovocem oproti zelenině zacházejte s mírou).
  • K jídlu dieta doporučuje sklenku červeného vína.

Glykemický index

Nejspíš jste o něm už slyšeli. Jedná se o číslo určující rychlost využití glukózy z dané potraviny tělem. Co to znamená v praxi? Čím vyšší glykemický index potravina má (0 – 100), tím rychleji v těle stoupne hladina krevního cukru (glykémie) a následně je vyplaveno velké množství inzulínu, které způsobí zase rychlý pokles hladiny. Tyto výkyvy nejsou pro tělo nijak žádoucí – už jen z toho důvodu, že velice brzy po konzumaci takové potraviny máme zase hlad.

Čím nižší je GI, tím rovnoměrněji a pomaleji tělo glukózu využívá. Nejvhodnější jsou potraviny s GI 55 a méně. GI lze uměle snížit přidáním vlákniny (sušená vláknina, porce zeleniny) nebo kombinací s jídlem s nízkým GI. Tento ukazatel vám může být při hubnutí užitečný – avšak rozhodně sám o sobě nestačí na dosažení významnějšího úspěchu. Pomůže vám ale více přemýšlet o tom, co jíte – a to je velmi dobrá cesta.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Nenechte si ujít

Reklama

První krok pro úspěšné hubnutí – nezávazná konzultace s výživovým specialistou

Nezávazná konzultace je bezplatná nebo za 200 Kč, zálěží na poradně. V rámci nezávazné konzultaci získáte:

ikonkaPopis
free-consultation-list-2

Přesnou bioimpedanční analýzu vašeho těla

Výživový specialista vás změří na přístroji typu InBody / Tanita. Získáte detailní přehled o stavbě svého těla: % podkožního tuku, množství rizikového viscerálního tuku, hmotnost svalové hmoty a kostry, množství vody, metabolický věk, atd. 

free-consultation-list-1

Zjistíte, proč se vám nedaří zhubnout

Specialista vám ihned předá a vysvětlí výsledky diagnostiky. Pro ucelenější pohled se vás poté zeptá na zdravotní historii a váš běžný jídelníček. Na základě všech těchto dat vyhodnotí, jaké jsou vaše největší problémy, a poradí, jak nejlépe dosáhnete vysněné váhy.

Vyberte si město pro více informací

Pokud v seznamu nenajdete to vaše, nezoufejte. Vyberte nejbližší město, přečtěte si všechny informace, podívejte se na zkušenosti klientů, rezervujte si nezávaznou konzultaci a s asistentkou se domluvíte na konzultaci po telefonu či online.

reklama
Doprava zdarma od 2000 Kč při nákupu ochranných pomůcek na Mediskont.cz
Doprava zdarma od 2000 Kč při nákupu ochranných pomůcek na Mediskont.cz
Test na COVID, jednorázové rukavice, roušky a respirátory, jednorázové oděvy, obličejové štíty, dezinfekce na ruce, antibakteriální ubrousky, produkty za velkoobchodní ceny.

Zobrazit další slevové kupony →

Už jste ochutnali Zdravou jednohubku?

Každý všední den jeden tip pro lepší zdraví a snadnější hubnutí ve vaší emailové schránce.

Dejte si Zdravou jednohubku spolu s dalšími 4 562 čtenáři.

Varování: Po požití Zdravé jednohubky můžete být chytřejší a zdravější. Když vám přestane chutnat, můžete se kdykoli odhlásit.

reklama
Pošlete článek přátelům