Jak poznat nadváhu, hlavní příčiny a komplikace

Zbytečné kilogramy navíc přináší kromě estetických problémů také různé zdravotní komplikace. Ohrožené může být vaše srdce, trávení i psychika.

reklama
Popis

Pomůžeme vám zmírnit riziko srdečních onemocnění úpravou stravy. Udělejte první krok pro pevnější zdraví ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit pro snížení "zlého" cholesterolu
 • Doporučení, co dělat pro zdravější srdce a cévy
 • Návrh dalšího postupu pro snížení rizika cévních onemocnění (infarkt, mozková mrtvice, atd.) úpravou stravy
 • Pomohli jsme lidem, jako jste vy. Podívejte se na jejich proměny
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma

Hlavní příčiny nadváhy

 • dlouhodobě vyšší příjem energie a její příliš nízký výdej
 • hladovění přes den a přejídání se ve večerních hodinách
 • poruchy metabolismu
 • psychika
 • vrozené dispozice
 • užívání některých léků
 • hormonální vlivy
 • stres
 • nevhodné stravovací návyky
 • nedostatek tekutin

Podle magazínu Healthline vede k nadváze a obezitě také sedavý způsob života a nedostatek spánku. Velký vliv na váhu má ale také stárnutí spojené s postupným snižováním svalové hmoty a zpomalováním metabolismu.

MUDr. Mojžíšová v rozhovoru pro BezHladovění říká:

Metabolismus během života nám všem bez rozdílu klesá. Kvalitní jídlo potřebujeme pro své zdraví. Uvádí se, že kolem 80 % nemocí souvisí s kvalitou stravy.

Máte nadváhu?

Nadváhu jako předstupeň obezity poznáte nejen podle vzhledu, ale také na základě BMI a obvodu svého pasu.

BMI

Body mass index vyjadřuje vztah mezi tělesnou výškou a váhou. Běžné hodnoty u lidí se zdravou hmotností se pohybují mezi 18,5–25. Nadváhu podle Světové zdravotnické organizace (WHO) poznáte podle indexu tělesné hmotnosti v rozmezí 25–30.

TIP: Chcete vědět, jak na tom jste? Spočítejte si své BMI pomocí kalkulačky.

Obvod pasu

Na nadváhu poukazuje také obvod pasu. Pokud si muži naměří více než 94 cm a ženy nad 80 cm kolem pasu, jedná se o nadváhu. Jestliže se muži dostanou nad 102 cm a ženy nad 88 cm, situace je ještě vážnější, protože už se jedná o obezitu.

TIP: S obvodem pasu počítá také tzv. WHR index. Poměr obvodu pasu a boků vám ukáže, jaký máte typ postavy a zda se vás týká nadváha nebo se stále pohybujete v normě.

Magazín Healthline upozorňuje, že k přesnějším metodám měření tělesného tuku patří měření tloušťky kožní řasy, ultrazvukové vyšetření, počítačová tomografie (CT) a skenování pomocí magnetické rezonance (MRI). Lékaři běžně provádějí svým pacientům krevní testy ke stanovení hladiny cholesterolu a glukózy, testy jaterních funkcí, vyšetření diabetu, testy štítné žlázy a elektrokardiogram (vyšetření srdce).

Rychlou možností, jak odhalit nadváhu či obezitu, je test na bioimpedančním přístroji u výživového poradce nebo fitness trenéra.

MUDr. Mojžíšová ji přibližuje:

Analýza složení těla je metoda měření složení tkání na principu bioimpedance, kdy jsou rozlišeny struktury dle obsahu vody. Protokol nám zobrazí množství tuku, svalové tkáně, vody, vnitřního rizikového tuku.

reklama

Komplikace a rizika spojená s nadváhou

Některé komplikace jsou viditelné okamžitě, jiné se projeví až po několika měsících či letech. Zdravotní potíže postihují respirační systém, kosti, klouby, žaludek, střeva, srdce, slinivku a další životně důležité orgány.

Potíže s kosterním systémem

Pokud musí vaše kostra denně nosit podstatně vyšší váhu, než na kterou je stavěná, může ji postihnout degenerativní onemocnění kloubů a páteře. Nejčastěji se vyskytuje artróza kyčlí a kolen, která se většinou v konečné fázi řeší operativní náhradou kloubu.

Změny na kůži

Kožní problémy nemusí být až tak závažné, ale přesto dokážou pořádně potrápit. Kromě celulitidy a strií se při nadváze běžně objevují také ekzémy, mykózy a další kožní onemocnění.

Potíže s endokrinním systémem

Hormonální nerovnováha způsobuje u některých žen hyperestrogenismus (nadbytek estrogenu), který zvyšuje riziko rakoviny dělohy a prsu. Vyskytnout se může také onemocnění způsobující růst chlupů v oblasti obličeje. V bezpečí nejsou ani muži, kteří se kvůli nadváze mohou potýkat s poruchami erekce.

Srdečně-cévní onemocnění

Velmi častou komplikací nadváhy bývá vysoký krevní tlak, kterému se právem přezdívá tichý zabiják. K potížím s tlakem se totiž postupně přidává ateroskleróza, arytmie, křečové žíly, tvorba krevních sraženin, ischemická choroba srdeční či ischemická choroba dolních končetin. Nadváha zvyšuje i riziko obávaného infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody.

Ledvinové potíže

Ledviny mají za úkol filtrovat krev a kontrolovat krevní tlak. WebMD uvádí, že ledviny nemohou dělat svou práci, pokud se v nich hromadí tuk, který tlačí na krevní cévy, případně pokud jsou tyto cévy nesoucí krev zanesené. To může vést k nebezpečnému hromadění odpadu v těle. Onemocnění ledvin značí komplikaci diabetu a vysokého krevního tlaku, ale může se jednat i o přímý důsledek nadváhy či obezity.

Problémy s trávicím systémem

Lidé s nadváhou mívají mnohem častěji potíže se zácpou, záněty slinivky, žlučovými kameny nebo gastroezofegeálním refluxem, při kterém pronikají žaludeční kyseliny zpět do jícnu a naleptávají ho.

Dýchací obtíže

Kila navíc mohou způsobovat dušnost nejen při námaze, ale i ve stavu naprostého klidu. Dýchací pohyby bránice jsou omezené, tělo dostává méně kyslíku a má sklony k únavě a usínání i během dne. Pokud člověk zároveň trpí astmatem nebo syndromem spánkové apnoe, potíže s dýcháním se kvůli nadváze ještě víc zhoršují.

Gynekologické komplikace

Ženám hrozí poruchy menstruačního cyklu, problémy s početím a také případné komplikace v těhotenství. Miminka žen s nadváhou jsou zase vystavená riziku vad srdce, mozku či páteře.

MUDr. Martina Novotná z Institutu reprodukční medicíny pro Lidovky.cz uvedla, že

nadváha má přímý vliv na kvalitu vajíčka, embrya i děložní sliznice. Po otěhotnění jsou pak častější samovolné potraty a při pokračování těhotenství komplikace jako vysoký krevní tlak, těhotenská cukrovka, vyšší riziko dlouhého porodu, větší krevní ztráty a vyšší riziko císařského řezu.

Narušená psychika

Nadváha způsobuje potíže nejen tělesné, ale i duševní. Často se objevují úzkosti, nízké sebevědomí, pocity méněcennosti, poruchy příjmu potravy a depresivní stavy.

Metabolická onemocnění

Při nadbytečném množství tuku v těle dochází ke snížení citlivosti na inzulín. Takzvaná inzulinová rezistence je přitom prvním krokem k rozvoji diabetu 2. typu. Existuje také vyšší riziko dny, poruchy látkové výměny tuků a ztukovatění jater.

Magazín Healthline uvádí, že při cukrovce 2. typu nejsou buňky těla schopné reagovat na inzulín tak, jak by měly. V pozdějších stádiích onemocnění nemusí tělo produkovat inzulín v dostatečném množství.

Nekontrolovaný diabetes 2. typu může vyústit k chronicky vysokým hladinám glukózy v krvi, což vede k závažným zdravotním komplikacím, jako jsou kvasinkové infekce, pomalé hojení ran, tmavé skvrny na kůži, bolest nohou, pocit necitlivosti v končetinách nebo neuropatie.

WebMD varuje, že

8 z 10 lidí, kteří onemocní cukrovkou 2. typu, mají nadváhu. Jakmile diabetes propukne, nemáte šanci ho úplně vyléčit. Shození nadbytečných kilogramů však může zmírnit příznaky cukrovky a předejít dalším komplikacím.

Nádory

Nadváha má spojitost s nádory jater, prostaty, ženských pohlavních orgánů, prsu, tlustého střeva, konečníku i slinivky břišní.

Zhoršené vstřebávání léků a riziko zákroků s anestezií

Vyšší tělesná hmotnost může zapříčinit zhoršené vstřebávání některých léků. Rizikové jsou i různé chirurgické zákroky, při kterých je nutná anestezie. Zhoršuje se také hojení ran a prodlužuje se následná rekonvalescence.

Neradi byste se k některé z komplikací nadváhy projedli? Upravte co nejdříve svůj životní styl, zaměřte se na zdravé potraviny a přidejte pravidelný pohyb.

Pokud zabojujete, můžete svou váhu dostat ke správnému číslu během pár týdnů či měsíců a podpořit tak celkové zdraví. 

reklama
Popis

Pomůžeme vám zmírnit riziko srdečních onemocnění úpravou stravy. Udělejte první krok pro pevnější zdraví ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit pro snížení "zlého" cholesterolu
 • Doporučení, co dělat pro zdravější srdce a cévy
 • Návrh dalšího postupu pro snížení rizika cévních onemocnění (infarkt, mozková mrtvice, atd.) úpravou stravy
 • Pomohli jsme lidem, jako jste vy. Podívejte se na jejich proměny
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.

Sledujte nás na Instagramu, ať vám nic neuteče