Zbytečné kilogramy navíc přináší kromě estetických problémů také různé zdravotní komplikace. Ohrožené může být vaše srdce, trávení i psychika.
Hlavní příčiny nadváhy
- dlouhodobě vyšší příjem energie a její příliš nízký výdej
- hladovění přes den a přejídání se ve večerních hodinách
- poruchy metabolismu
- psychika
- vrozené dispozice
- užívání některých léků
- hormonální vlivy
- stres
- nevhodné stravovací návyky
- nedostatek tekutin
Podle magazínu Healthline vede k nadváze a obezitě také sedavý způsob života a nedostatek spánku. Velký vliv na váhu má ale také stárnutí spojené s postupným snižováním svalové hmoty a zpomalováním metabolismu.
MUDr. Mojžíšová v rozhovoru pro BezHladovění říká:
Metabolismus během života nám všem bez rozdílu klesá. Kvalitní jídlo potřebujeme pro své zdraví. Uvádí se, že kolem 80 % nemocí souvisí s kvalitou stravy.
Máte nadváhu?
Nadváhu jako předstupeň obezity poznáte nejen podle vzhledu, ale také na základě BMI a obvodu svého pasu.
BMI
Body mass index vyjadřuje vztah mezi tělesnou výškou a váhou. Běžné hodnoty u lidí se zdravou hmotností se pohybují mezi 18,5–25. Nadváhu podle Světové zdravotnické organizace (WHO) poznáte podle indexu tělesné hmotnosti v rozmezí 25–30.
TIP: Chcete vědět, jak na tom jste? Spočítejte si své BMI pomocí kalkulačky.
Obvod pasu
Na nadváhu poukazuje také obvod pasu. Pokud si muži naměří více než 94 cm a ženy nad 80 cm kolem pasu, jedná se o nadváhu. Jestliže se muži dostanou nad 102 cm a ženy nad 88 cm, situace je ještě vážnější, protože už se jedná o obezitu.
TIP: S obvodem pasu počítá také tzv. WHR index. Poměr obvodu pasu a boků vám ukáže, jaký máte typ postavy a zda se vás týká nadváha nebo se stále pohybujete v normě.
Magazín Healthline upozorňuje, že k přesnějším metodám měření tělesného tuku patří měření tloušťky kožní řasy, ultrazvukové vyšetření, počítačová tomografie (CT) a skenování pomocí magnetické rezonance (MRI). Lékaři běžně provádějí svým pacientům krevní testy ke stanovení hladiny cholesterolu a glukózy, testy jaterních funkcí, vyšetření diabetu, testy štítné žlázy a elektrokardiogram (vyšetření srdce).
Rychlou možností, jak odhalit nadváhu či obezitu, je test na bioimpedančním přístroji u výživového poradce nebo fitness trenéra.
MUDr. Mojžíšová ji přibližuje:
Analýza složení těla je metoda měření složení tkání na principu bioimpedance, kdy jsou rozlišeny struktury dle obsahu vody. Protokol nám zobrazí množství tuku, svalové tkáně, vody, vnitřního rizikového tuku.
Komplikace a rizika spojená s nadváhou
Některé komplikace jsou viditelné okamžitě, jiné se projeví až po několika měsících či letech. Zdravotní potíže postihují respirační systém, kosti, klouby, žaludek, střeva, srdce, slinivku a další životně důležité orgány.
Potíže s kosterním systémem
Pokud musí vaše kostra denně nosit podstatně vyšší váhu, než na kterou je stavěná, může ji postihnout degenerativní onemocnění kloubů a páteře. Nejčastěji se vyskytuje artróza kyčlí a kolen, která se většinou v konečné fázi řeší operativní náhradou kloubu.
Změny na kůži
Kožní problémy nemusí být až tak závažné, ale přesto dokážou pořádně potrápit. Kromě celulitidy a strií se při nadváze běžně objevují také ekzémy, mykózy a další kožní onemocnění.
Potíže s endokrinním systémem
Hormonální nerovnováha způsobuje u některých žen hyperestrogenismus (nadbytek estrogenu), který zvyšuje riziko rakoviny dělohy a prsu. Vyskytnout se může také onemocnění způsobující růst chlupů v oblasti obličeje. V bezpečí nejsou ani muži, kteří se kvůli nadváze mohou potýkat s poruchami erekce.
Srdečně-cévní onemocnění
Velmi častou komplikací nadváhy bývá vysoký krevní tlak, kterému se právem přezdívá tichý zabiják. K potížím s tlakem se totiž postupně přidává ateroskleróza, arytmie, křečové žíly, tvorba krevních sraženin, ischemická choroba srdeční či ischemická choroba dolních končetin. Nadváha zvyšuje i riziko obávaného infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody.
Ledvinové potíže
Ledviny mají za úkol filtrovat krev a kontrolovat krevní tlak. WebMD uvádí, že ledviny nemohou dělat svou práci, pokud se v nich hromadí tuk, který tlačí na krevní cévy, případně pokud jsou tyto cévy nesoucí krev zanesené. To může vést k nebezpečnému hromadění odpadu v těle. Onemocnění ledvin značí komplikaci diabetu a vysokého krevního tlaku, ale může se jednat i o přímý důsledek nadváhy či obezity.
Problémy s trávicím systémem
Lidé s nadváhou mívají mnohem častěji potíže se zácpou, záněty slinivky, žlučovými kameny nebo gastroezofegeálním refluxem, při kterém pronikají žaludeční kyseliny zpět do jícnu a naleptávají ho.
Dýchací obtíže
Kila navíc mohou způsobovat dušnost nejen při námaze, ale i ve stavu naprostého klidu. Dýchací pohyby bránice jsou omezené, tělo dostává méně kyslíku a má sklony k únavě a usínání i během dne. Pokud člověk zároveň trpí astmatem nebo syndromem spánkové apnoe, potíže s dýcháním se kvůli nadváze ještě víc zhoršují.
Gynekologické komplikace
Ženám hrozí poruchy menstruačního cyklu, problémy s početím a také případné komplikace v těhotenství. Miminka žen s nadváhou jsou zase vystavená riziku vad srdce, mozku či páteře.
MUDr. Martina Novotná z Institutu reprodukční medicíny pro Lidovky.cz uvedla, že
nadváha má přímý vliv na kvalitu vajíčka, embrya i děložní sliznice. Po otěhotnění jsou pak častější samovolné potraty a při pokračování těhotenství komplikace jako vysoký krevní tlak, těhotenská cukrovka, vyšší riziko dlouhého porodu, větší krevní ztráty a vyšší riziko císařského řezu.
Narušená psychika
Nadváha způsobuje potíže nejen tělesné, ale i duševní. Často se objevují úzkosti, nízké sebevědomí, pocity méněcennosti, poruchy příjmu potravy a depresivní stavy.
Metabolická onemocnění
Při nadbytečném množství tuku v těle dochází ke snížení citlivosti na inzulín. Takzvaná inzulinová rezistence je přitom prvním krokem k rozvoji diabetu 2. typu. Existuje také vyšší riziko dny, poruchy látkové výměny tuků a ztukovatění jater.
Magazín Healthline uvádí, že při cukrovce 2. typu nejsou buňky těla schopné reagovat na inzulín tak, jak by měly. V pozdějších stádiích onemocnění nemusí tělo produkovat inzulín v dostatečném množství.
Nekontrolovaný diabetes 2. typu může vyústit k chronicky vysokým hladinám glukózy v krvi, což vede k závažným zdravotním komplikacím, jako jsou kvasinkové infekce, pomalé hojení ran, tmavé skvrny na kůži, bolest nohou, pocit necitlivosti v končetinách nebo neuropatie.
WebMD varuje, že
8 z 10 lidí, kteří onemocní cukrovkou 2. typu, mají nadváhu. Jakmile diabetes propukne, nemáte šanci ho úplně vyléčit. Shození nadbytečných kilogramů však může zmírnit příznaky cukrovky a předejít dalším komplikacím.
Nádory
Nadváha má spojitost s nádory jater, prostaty, ženských pohlavních orgánů, prsu, tlustého střeva, konečníku i slinivky břišní.
Zhoršené vstřebávání léků a riziko zákroků s anestezií
Vyšší tělesná hmotnost může zapříčinit zhoršené vstřebávání některých léků. Rizikové jsou i různé chirurgické zákroky, při kterých je nutná anestezie. Zhoršuje se také hojení ran a prodlužuje se následná rekonvalescence.
Neradi byste se k některé z komplikací nadváhy projedli? Upravte co nejdříve svůj životní styl, zaměřte se na zdravé potraviny a přidejte pravidelný pohyb.
Pokud zabojujete, můžete svou váhu dostat ke správnému číslu během pár týdnů či měsíců a podpořit tak celkové zdraví.