Bezhladoveni.cz

Zhubněte s chřestem

Chřest obecný patří do čeledi chřestovité, latinský název je Asparagus officinalis.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí

Byl znám již Řeky, starými Egypťany i Římany. Přibližně v období středověku se jeho pěstování přesunulo i do oblasti střední Evropy.

Z chřestu se konzumují ony jedlé houževnaté výhonky, které můžeme koupit bělené nebo nevybělené (zelené).

Zbytek rostliny (nať, oddenky či listy) se využívají v lékařství při léčbě močových nebo ledvinovým onemocnění.

Zelený chřest je nutričně hodnotnější.

Chřest se rozlišuje podle jeho barvy na chřest bílý, chřest fialový – výhonek je bílý a hlavička růžová až nafialovělá, chřest zelený a chřest fialovozelený.

Chřest oplývá řadou vitaminů, i stopových prvků.

Ze stopových prvků obsahuje především jód, chrom, křemík, mangan a zinek, z vitaminů thiamin (B1), riboflavin (B2) a vitamin A. Zanedbatelný není ani obsah flavonoidů, které mají antioxidační účinky.

Název chřestu je odvozen od jedné z aminokyselin, konkrétně aminokyseliny asparagin.

Asparagin má příznivý efekt na imunitní systém a stejně tak i krevní oběh. Dále má chřest diuretické účinky, tzn., odvodňuje a tím pročišťuje naše ledviny.

Chřest je lehce stravitelný a v těle působí především zásadotvorně až mírně kysele. Ve vařené podobě je dokonce vhodný pro zpestření šetřících diet, která se obvykle indikuje u nejrůznějších onemocnění trávicího traktu (např. při žaludeční dyspepsii, zánětech žaludku a vředových chorobách).

Pro nastartování hubnutí je velmi důležité, aby mělo naše tělo dostatečný a vyvážený příjem všech živin. Zvýšit příjem zeleniny, ovoce, omezit tučné mastné výrobky, z tepelné úpravy pokrmů vybírat z vaření, dušení, pečení, tedy omezit méně hodnotná smažená jídla s vysokou energetickou hodnotou.

Chřest pročišťuje náš organismus, jakožto zelenina plná vitaminů a minerálních látek pomáhá k správnému fungování těla. Je zdrojem vlákniny, která zvyšuje pocit sytosti. Lze jej zakombinovat jako přílohu k hlavním jídlům i do salátů, či polévek. Právě nyní je jeho sezóna a je všude k dostání.

Příprava chřestu je velmi snadná, ale pokud nechcete v kuchyni experimentovat dříve, než jej ochutnáte, zajděte si na chutnou chřestovou polévku do restaurace, určitě nebudete zklamáni.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Tereza Pechová

Vždy jsem tíhla k dobrému jídlu a trávení času v přírodě při nejrůznějších sportovních aktivitách. Právě zájem o zdravý životní styl a zjištění, na kolik je naše zdraví ovlivněno tím co jíme, mě přivedlo k absolvování oboru Nutriční terapie.

Nenechte si ujít

Reklama

První krok pro úspěšné hubnutí – nezávazná konzultace s výživovým specialistou

Nezávazná konzultace je bezplatná nebo za 200 Kč, zálěží na poradně. V rámci nezávazné konzultaci získáte:

ikonkaPopis
free-consultation-list-2

Přesnou bioimpedanční analýzu vašeho těla

Výživový specialista vás změří na přístroji typu InBody / Tanita. Získáte detailní přehled o stavbě svého těla: % podkožního tuku, množství rizikového viscerálního tuku, hmotnost svalové hmoty a kostry, množství vody, metabolický věk, atd. 

free-consultation-list-1

Zjistíte, proč se vám nedaří zhubnout

Specialista vám ihned předá a vysvětlí výsledky diagnostiky. Pro ucelenější pohled se vás poté zeptá na zdravotní historii a váš běžný jídelníček. Na základě všech těchto dat vyhodnotí, jaké jsou vaše největší problémy, a poradí, jak nejlépe dosáhnete vysněné váhy.

Vyberte si město pro více informací

Pokud v seznamu nenajdete to vaše, nezoufejte. Vyberte nejbližší město, přečtěte si všechny informace, podívejte se na zkušenosti klientů, rezervujte si nezávaznou konzultaci a s asistentkou se domluvíte na konzultaci po telefonu či online.

reklama
reklama