Celiakie představuje autoimunitní onemocnění vyvolané přehnanou reakcí těla na lepek, což je bílkovina obsažená v pšenici, ječmeni, žitu a výrobcích z nich. Otestujte se z pohodlí domova.
Pokud trpíte celiakií, konzumace lepku vyvolává v tenkém střevě nežádoucí imunitní odpověď. Ta poškozuje sliznice a komplikuje vstřebávání některých živin, především vápníku a vitaminu D. Podráždění nebo poškození střeva vyvolává průjem, únavu, nadýmání, nevysvětlitelné hubnutí nebo anémii. Může vést až k závažným komplikacím.
U dětí může špatná absorpce živin zpomalit také růst a zdravý vývoj.
V tuto chvíli bohužel neexistuje lék na celiakii. Většině lidí stačí bezlepková dieta. Pomáhá zvládat akutní příznaky a hojit poškozenou výstelku střeva.
Příznaky celiakie
K nejčastějším trávicím potížím patří podle Mayo Clinic:
- Průjem
- Nadýmání a vzedmuté břicho
- Nevysvětlitelné hubnutí
- Nevolnost a zvracení
- Bolesti břicha
- Zácpa
K dalším příznakům patří:
- Anémie, obvykle spojená s nedostatkem železa
- Snížení hustoty kostí (osteoporóza) nebo „měknutí“ kostí (osteomalacie)
- Svědění kůže, puchýře a typická kožní vyrážka (dermatitis herpetiformis)
- Vřídky v ústech, narušená zubní sklovina
- Bolesti hlavy a únava
- Poruchy nervového systému, například ztráta citlivosti nebo mravenčení nohou a rukou, někdy poruchy rovnováhy či vědomí
- Duševní poruchy, deprese, úzkost
- Bolesti kloubů
- Snížená funkce sleziny (hyposplenismus)
TIP: Typická vyrážka se obvykle objevuje na loktech, kolenou, trupu, pokožce hlavy a hýždích. Není však spolehlivým symptomem nemoci, protože se neobjevuje u všech nemocných.
Celiakie u dětí
Děti s celiakií mívají ještě výraznější trávicí potíže než dospělí. Jejich stolice často silně zapáchá a má světlou barvu. Následkem špatného vstřebávání některých živin se mohou objevit neurologické příznaky včetně poruchy pozornosti či hyperaktivity (ADHD), poruchy učení, bolesti hlavy, nedostatečná koordinace svalů a záchvaty.
Jste v ohrožené skupině?
Přesná příčina celiakie zatím není známá. Pravděpodobně jde o kombinaci genetické zátěže se zvýšenou konzumací potravin s lepkem. K rozvoji nemoci mohou přispět také:
- Kojení
- Prodělaná infekce trávicího traktu
- Střevní baterie
Někdy se nemoc stane aktivní po operaci, těhotenství, porodu, virové infekci nebo silném emocionálním stresu.
Ve větším ohrožení se nacházejí lidé s některou z těchto zátěží:
- Výskyt celiakie nebo dermatitis herpetiformis v rodině
- Cukrovka typu 1
- Downův nebo Turnerův syndrom
- Autoimunitní onemocnění štítné žlázy
- Mikroskopická kolitida (zánětlivé onemocnění střeva)
- Addisonova nemoc
Rizika neléčené celiakie
Typické komplikace neléčené nemoci:
- Podvýživa
- Zpomalený růst a vývoj u dětí
- Oslabení kostí
- Neplodnost a riziko potratu
- Laktózová intolerance
- Problémy s periferním nervovým systémem
- Zvýšené riziko střevního lymfomu a obecně rakoviny tlustého střeva
Udělejte si domácí test
Než se vydáte k lékaři na odběr krve a dalších vzorků, zkuste rychlý a šetrný domácí test. Pod názvem Biocard TM Celiac Test jej zakoupíte v lékárnách a internetových obchodech. Tým finské firmy AniBiotech pracoval na jeho vývoji řadu let. K nám se dováží zhruba od července 2006.
Během pár minut znáte výsledek
Detekuje typické IgA protilátky proti transglutamináze z kapky krve odebrané z prstu. Jde o téměř bezbolestné píchnutí do bříška prstu. Hodí se tak i pro vyšetření dětí. Výsledek získáte během cca 5 až 7 minut.
Veškeré potřebné vybavení k odběru a testování najdete uvnitř balení. Cena domácího testu na celiakii se pohybuje kolem 500 Kč.
Léčba
Vyšel vám pozitivní výsledek? Poraďte se se svým lékařem, nebo rovnou zaveďte bezlepkovou dietu. Při bezproblémovém průběhu nemoci by se vám mělo rychle ulevit. Hladina protilátek IgA by měla do 6 týdnů klesnout na normu. Laboratorně ani opakovaným testem by tak už neměla být zjistitelná.
Existují bohužel i závažnější formy alergie na lepek, které nereagují na klasickou bezlepkovou dietu. Nezoufejte a poraďte se s lékařem o dalších krocích.