BezHladovění.cz

RAW FOOD aneb hit jménem syrová strava

Raw food, neboli syrová strava začíná být v poslední době čím dál více rozšířenější a i u nás se těší mnoha obdivovatelům.

reklama

K vitariánství nejvíce inklinují lidé, kteří již dříve ze svého jídla vyloučili maso a mléčné výrobky nebo jiné živočišné produkty, tedy vegetariáni a vegani.

Tímto směrem stravování se lidé ubírají buď z různých etických a vnitřních přesvědčení, někdy i ze zdravotních důvodů.

Syrová strava slibuje v mnoha případech uzdravení i z nemocí, na které nezabírá ani farmaceutický průmysl, a tak je u některých mnohdy poslední možností volby.

Nakolik jsou tato tvrzení pravdivá, je rozhodně individuální a každý by si měl tuto formu stravování alespoň jednou vyzkoušet a subjektivně posoudit.

Zapomeňte na vaření

Raw stravu můžeme tedy chápat jako stravování se pouze syrovým jídlem a nápoji, které se konzumují v co nejpůvodnější podobě, tedy nejlépe tak, jak to v přírodě vyrostlo.

Potraviny lze upravovat sušením, naklíčením, mixováním, drcením či odšťavováním, výjimkou je tepelná úprava do 42° – 45C.

Zamrazování je u raw food povolené a není tak problém uchovávat potraviny dlouhodobě předpřipravené.

Pokud si tedy například v zimních sychravých dnech neumíte představit ani den bez teplého jídla a nedokážete si odepřít porci propečeného, grilovaného či smaženého masa nebo zeleniny, tento životní styl nebude pro vás.

Všechny tyto způsoby přípravy jsou totiž u raw food  přísně zakázané.

Dokonce mezi příznivci tohoto životního stylu najdeme nevegetariány, někteří s radostí konzumují i syrové maso a mléko, které však musí být průmyslově nezpracované a čerstvé – nejlépe přímo od kravičky.

Živá strava plná enzymů

Jako synonymum k raw food se někdy užívá také pojem „živá strava“, která se vyznačuje obsahem mnoha aktivních enzymů a díky tomu si udržuje svůj život.

Obsah enzymů je významný, a čím větší je, tím prospěšnější účinky má taková strava pro náš organismus.

Jako příklad živé stravy můžeme uvést obyčejné jablko, čerstvý pomeranč, mrkev, salát, ale patří sem i naklíčené obilí, luštěniny, semínka či ořechy.

Rozdíl mezi živou a syrovou stravou tam tedy přeci jenom je. Některé suroviny, které již nejsou živé lze však procesem klíčení oživit, vitariáni to dělají jejich namočením do vody, nejlépe na 24 hodin.

V neživých potravinách jako jsou obiloviny, ořechy, semínka, fazole či ořechy se tak probudí enzymy, které zvýší jejich nutriční hodnotu a celkový pozitivní přínos pro naše zdraví.

Enzymy jsou v našem těle důležité pro veškeré metabolické pochody buněk, podporují tak trávení a vstřebávání nutričně hodnotných látek.

Pokud v naší stravě nenajdeme dostatek enzymů, je tělo nuceno produkovat je samo a stává se pak velmi vyčerpaným.

Sžijte se s přírodou

Proč se syrová strava stává stále oblíbenější a v čem je její největší plus?

Lidé žijící tímto životním stylem si pochvalují vysoký příjem vitamínů, minerálů a vlákniny, bez nutnosti doplňování jakýmikoli multivitamínovými preparáty.

Syrová strava se netráví tak dlouho a komplikovaně jako tepelně upravená a navíc dokáže svou konzistencí odstraňovat odpadní látky z tlustého střeva.

Někteří zastánci raw food dokonce připisují syrové stravě zásluhu uzdravení z mnohých nemocí, jako jsou ekzémy, vyrážky, ale i nádory, díky vysoce čistícím a detoxikačním účinkům stravy.

Živé potraviny zvyšují odolnost organismu a imunitu, někdy je vitariáni upřednostňují i před očkováním proti infekčním nemocem.

U lidí živících se syrovou stravou můžeme pozorovat zdravou pleť, vlasy i nehty a často velmi dobrou náladu. Neměli bychom opomenout ani fakt, že snad nikdo z nich netrpí nadváhou ani obezitou.

Nic není dobré uspěchat

Pokud Vás tento životní styl zaujal a chtěli byste se dále ubírat touto cestou, jděte na to opatrně. Náhlý přechod z klasické stravy na syrovou totiž může být zdraví ohrožující.

Na všechno byste si tedy měli udělat nejprve dostatek času a živé potraviny do svého jídelníčku zařazovat postupně.

Začněte například vyřazováním sladkostí s rafinovaným bílým cukrem, dále bílé mouky obsahující lepek, masa, mléčných výrobků a zpracovaných potravin, až se dostanete k úplnému vyřazení všeho nežádoucího.

Raw food také podporuje užívání takzvaných superpotravin, tudíž se nemusíte bát, že byste přišli například o svoji oblíbenou čokoládu.

Syrové kakaové boby jsou povolené, a věřte, že i na nich si člověk dokáže velmi pochutnat. Vhodné je i zařazení řasy chlorelly či mladého zeleného ječmene, které jsou bezvadným doplňkem vitamínů, minerálů a biologicky aktivních živin.

Raw food je pro mnohé životní filosofií i dlouhou cestou a je jen na vás, pokud se jí někdy budete chtít zkusit ubírat.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Sandra Figalová

Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.

Nenechte si ujít

reklama
Doprava zdarma na všechny nákupy na Powerlogy.cz Doprava zdarma
Doprava zdarma na všechny nákupy na Powerlogy.cz
Naše potraviny obsahují výrazně méně cukru. Protože jejich skutečná síla spočívá v přírodní chuti. Víme, že i funkční potraviny mohou chutnat skvěle a lahodně. Při dodržení nejvyšších standardů kvality jsme dosáhli čistou chuť každé jedné Powerlogy potraviny. Doprava zdarma na všechny nákupy.

Zobrazit další slevové kupony →

Už jste ochutnali Zdravou jednohubku?

Každý všední den jeden tip pro lepší zdraví a snadnější hubnutí ve vaší emailové schránce.

Dejte si Zdravou jednohubku spolu s dalšími 4 562 čtenáři.

Varování: Po požití Zdravé jednohubky můžete být chytřejší a zdravější. Když vám přestane chutnat, můžete se kdykoli odhlásit.

reklama
Pošlete článek přátelům