Bezhladoveni.cz

Orthorexie – seznamte se s touto nemocí

Konečně přichází doba, kdy si čím dál více lidí uvědomuje důležitost pravidelné a vyvážené stravy, spojené s dostatkem pohybu a kvalitního odpočinku.

reklama

Zdravý životní styl dnes již není pouze nepsaným pravidlem, které se nikdo nesnaží dodržovat, ale s postupem času se pro hodně lidí stává jakýmsi koníčkem.

Každý den si můžeme o zdravém stravování přečíst nespočet článků, vyslechnout mnoho názorů a dokonce přibývá i různých podniků, které jsou na zdravé stravování méně či více zaměřené. Dalo by se říci, že žít zdravě je dnes tak nějak v módě.

Jezte pravidelně, pestře a vyváženě

Všeobecně platné principy zná snad každý z nás, ale všichni si také vytváříme nejrůznější domněnky a pravidla zdravého stravování si upravujeme podle svého.

Na tom není nic špatného, co člověk to jiný názor – ať už mluvíme o jakémkoli tématu, ale spousta lidí dnes inklinuje k až přespříliš alternativním směrům, které mohou být někdy i nebezpečné.

Mnoho článků o zdravé výživě, se kterými se dennodenně setkáváme nejenom na internetu, totiž není sepsaných z dostatečně relevantních zdrojů a my se tak můžeme častokrát dočíst nejrůznější mýty, které začneme slepě dodržovat a postupně na ně doplácet.

Nevynechávejte jednotlivé složky živin

Zdravá strava a sport k životu neodvratně patří, ale měli bychom si vždy dostatečně ověřit, jestli například ony výtky k mnohým potravinám jsou dostatečně opodstatněné a pravdivé.

Hodně lidí totiž v přesvědčení, že jí velmi zdravě, ochuzují tělo o nezbytné látky, potřebné k veškerým fyziologickým procesům v organismu.

Stravovací návyky, příliš zaměřené na zdravé jídlo totiž mohou brzy nekontrolovaně vyvrcholit v psychickou poruchu, které odborně říkáme orthorexie.

Kde se vzala, tu se vzala orthorexie

Lidé, kteří orthorexií trpí, si to často nedokáží připustit stejně jako lidé, trpící jinými poruchami příjmu potravy.

Orthorexie jako taková může vzniknout samovolně, při řešení nějakého vnitřního problému (problémy v rodině, v zaměstnání, v partnerském vztahu), který nechceme ventilovat ven, anebo se může vyskytnout jako mladší sestra více známé anorexie.

Mezi orthorexií a anorexií je jen tenká hranice

Prvně zmiňovaná však nedává takovou váhu na množství jídla, ale spíše se zaměřuje na jeho stoprocentní kvalitu. V obou případech je to nezdravá posedlost jídlem, která by se měla začít léčit dříve, než dojde k neodvratné poruše zdraví.

Název orthorexie – posedlosti zdravou výživou, vzniknul ze dvou řeckých slov. Prvním je orthos – správný a druhým orexis – chuť.

Orthorexia nervosa se jako samostatná nemoc začala řešit teprve před nedávnem, dříve byla začleňována pouze mezi „ostatní poruchy příjmu potravy“.

Tato porucha byla poprvé popsána doktorem Stevenem Bratmanem, a to jako fixace na zdravou výživu. Od té doby se definice této nemoci všemožně mění a upravují, význam však zůstává stejný.

Posedlost „zdravým“ jídlem

Orthorektici, jak lidi trpící touto poruchou můžeme nazývat, stráví většinu svého času myšlenkami na jídlo, jeho přípravu a kvalitu.

Strava, kterou orthorektici přijímají, musí být dle jejich názoru dostatečně kvalitní, přírodní, BIO, nezpracovaná či jinak chemicky nezávadná a pokud tomu tak není, podléhají později obrovským výčitkám až stavům připomínajícím deprese.

K této psychické poruše často inklinují lidé se sklony k perfekcionismu, nebo ti, kteří se potýkají s určitým vnitřním strachem, který řeší právě posedlostí jídlem.

Často se „nemoc“ vyvine také u lidí vyznávajících různé alternativní směry jako je vegetariánství, veganství, makrobiotická strava, raw strava či jiné. Takový lidé jsou již zvyklý si něco odpírat a postupně vyřazují ze svého jídelníčku více a více potravin.

Orthorexia nervosa, stejně tak jako jiné poruchy příjmu potravy je velmi nebezpečná, jelikož jedinci vyřazují v pokročilém stádiu ze svého jídelníčku téměř vše, co jejich tělo potřebuje k důležitým životním funkcím a vývoji.

Každý člověk si většinou stanovuje své stravovací návyky sám, není nic, co by určovalo, jaké potraviny či v jakém pořadí se nesmí jíst. Někteří se zaměřují na biopotraviny, jiní jsou již v takové fázi, že nejí nic, nad čím neměli kontrolu při výrobě či pěstování.

Tato porucha omezuje jedince nejenom ze zdravotního hlediska, ale také se zhoršuje jejich sociální postavení a život. Orthorektik totiž nechodí do restaurace, na návštěvy, a postupem času vlastně nikam, kde by se musel potýkat s „cizím“ jídlem.

Pokud máte podezření, že orthorexií trpíte, udělejte si jednoduchý Bratmanův test, skládající se z několika otázek.

Zdravá strava a životní styl jsou zajisté výborným způsobem jak se udržet v dobré fyzické a psychické kondici, ale nikdy nezapomínejte, že čeho je moc, toho je příliš.

Střídmosti bychom se měli držet nejenom ve stravování, ale i v ostatních věcech. Všeho moc škodí, a pokud budete něco až přespříliš přehánět, časem na to bezpochyby doplatíte.

Občas si zahřešte

Zamyslete se nad tím, co pro vás zdravá strava znamená a zda nenastal čas, vystoupit z tohoto začarovaného kruhu ven. Řiďte se tím, že budete jíst všeho přiměřeně a nedávejte dopustit na pestrou a vyváženou stravu bohatou na nezbytné látky, které náš organismus potřebuje.

Věřte, že když si jednou za čas dopřejete i něco nezdravého, svět se nezboří a vy tak můžete třeba občasnými prohřešky znovu nastartovat metabolismus na plné obrátky. Vaše tělo se vám později odvděčí za to, že mu v určité míře dopřáváte to, co si ve skutečnosti žádá.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Nenechte si ujít

reklama
reklama