BezHladovění.cz

Lukáš z Fitpraha.cz: První pohyb by měl začít v hlavě

Co radí začátečníkům majitel úspěšné trenérské školy Lukáš Hajný? Jak sám začínal a proč dnes učí ostatní? Čtěte celý rozhovor.

Vedeš úspěšnou trenérskou školu. Začal jsi ale bojovými sporty. Můžeš nám svou cestu do fitka trochu popsat?

Byla to všechno jedna velká náhoda 😀 Od malička jsem se věnoval bojovým uměním, k činkám mě to vůbec netáhlo. V posilovně jsem byl poprvé v životě ve svých 17 letech. Tenkrát jsem si dal předsevzetí, že začnu “bouchat”. Kamarádi mi doporučili Fit klub BOBA, tak jsem se tam vydal a byl úplně ztracenej.

Pamatuji si, že asi na třetím tréninku za mnou šel majitel Tomáš Procházka, myslel jsem, že jsem něco provedl, ale on se mě zeptal, jestli bych nechtěl závodit v kulturistice, tak jsem řekl, že jo 🙂

Na závody mě s týmem úspěšně připravil. To byl můj start 🙂 Může za to vlastně on, nadchnul mě, jsem mu vděčný.

Co tě vedlo k nápadu školit další trenéry?

Dává mi to smysl. Máme ve FitPraha know-how, které je skvělé a funguje, chci ať se dostane co nejvíce do světa. Učíme to, jak jít správnou a zdravou cestou cvičení. Zažil jsem i trenéry, kteří mě netrénovali dobře a mě potom třeba bolely záda, nebo jsem byl přetrénovaný. Chci, aby se toho díky nám co nejvíce trenérů a tím i klientů vyvarovalo. 

Cvičení má být nástroj ke kvalitnějšímu životu a má to být životní styl. Ne se během 5 let zhuntovat a získat k tomu odpor, nebo ještě hůř zhuntovat se tak, že už nebudu moct cvičit. To mi nepřijde správně, přesto se to děje a vidím to všude kolem sebe. 

Baví tě spíš trénovat budoucí trenéry, nebo trénovat ve fitku své svěřence? V čem je to jiné?

Budoucí trenéry trénuje tým našich našláplých lektorů. Já Fitprahu vedu po organizační stránce a na výuku se chodím většinou jen pobavit se žáky a ke zkouškám, to mě baví velice 🙂 A ve fitku už mám se svými klienty takový vztah, že jsme vlastně kamarádi, občas si dáme i trénink spolu, je to pro mě koníček. 

Samozřejmě v obou případech cítím zodpovědnost za osudy svěřenců, snažím se je motivovat na cestě k jejich cíli a být jim vzorem. A to je stejné v obou případech. Jen trenéři a svěřenci mají rozdílné cíle, jinak je princip stejný. 

Obojí mě baví, miluju to. Je to takový pracovní sen, který se mi splnil. 

Hodně našich čtenářů bojuje s váhou. Co doporučuješ lidem s nadváhou jako první pohyb v začátku?

První pohyb by měl být v hlavě. Je důležité si přiznat, že mám problém a uvědomit si, proč ho mám. Poté s tím dlouhodobě mohu něco udělat. Vše má nějakou příčinu a je potřeba ji odhalit. A příčina není přejídání. Příčina může být stres v práci, kvůli kterému se přejídám. 

Když tohle zjistím, mohu se sebou začít něco dělat fyzicky. Pokud jsem nikdy nesportoval, je lepší vyhledat kvalitního trenéra, který nastaví tréninkový plán přesně na míru. A obrovsky důležitá je samozřejmě strava. 

To jsou hlavní dva pilíře, správná strava a zdravý pohyb = zaručený úspěch.

Když k tomu odstraním příčinu a mám cíl, už nikdy s váhou bojovat nebudu. 

Sledujte BezHladovění.cz na Facebooku, ať vám neunikne žádný nový článek.

Proč by si měli začátečníci ve fitku najmout trenéra?

Protože neví, jak mají správně cvičit a mohou si ublížit. Vždycky vidím kluky ve fitku a víte, co jezdí za partie? Prsa, biceps 😀 Když výjimečně jedou záda, víte co cvičí za cvik? Stahování kladky za hlavu!

Víte, jaký je největší problém populace? Horní zkřížený syndrom – to znamená, že mám předsunutou hlavu a ramena – jakoby se hrbím. A těmito cviky to ještě zhoršuji. Takže kluci budou mít veliký bicáky a prsa, ale nebudou funkční, bude je bolet krční páteř a záda atd… a budou se hrbit…

Správný trenér by měl tohohle svěřence varovat a naučit ho cvičit správně provedení cviků a také to, jaké partie má více posilovat a jaké ne.

Jak poznat dobrého trenéra a kde ho najít?

Dobrý trenér s vámi nejde hned na první schůzce cvičit. Potřebuje vás poznat a to po stránce psychické i fyzické. Já si vždycky první schůzku dávám s klientem kafe a povídáme si. Zjistím, co chce a proč to chce a co by mohlo být příčinou jeho neúspěchů. 

Druhou schůzku ho chci poznat po fyzické stránce, k tomu mi slouží diagnostika pohybového aparátu. Zjistím, jaké svaly má zkrácené, které má oslabené a jak mu nastavit tréninkový plán.

Kde ho najít? Máme asi 22.000 registrovaných trenérů v ČR…. a já vím o pár opravdu kvalitních. Doporučuji obrátit se na nás na Fitprahu a my poradíme, kdo je kvalitní. Dnes opravdu vidím smutnou realitu, že klienti kolikrát platí třeba 1000 Kč za trénink trenérovi a ten jen znuděně počítá opakování. To je smutný…moc smutný.

Co považuješ za nejčastější a zároveň největší chyby ve cvičení u lidí, kteří trenéra nemají?

Zmínil jsem to už u předchozí otázky. Lidi dělají chyby hlavně v tom, že neposilují správné partie tak, aby vyrovnali svalové dysbalance a tím dostali tělo do přirozeného postavení. 

Nejčastěji přetěžují bedra, přímé břišní svaly a prsní svaly. To poté vede k tomu, že je bolí záda, hrbí se, ženy mohou trpět migrénami atd…

Škola Fipraha.cz si zakládá na tom, že učí trenéry, aby pomohli klientům také odstranit zdravotní problémy. Třeba bolesti hlavy. Dá se říct, s jakými neduhy lidé trenéry nejčastěji vyhledávají?

Ano, dá. Nejčastěji s bolestmi zad. 

V rámci vašeho kurzu si účastníci osvojí i základy zdravé výživy. Na čem podle tvého názoru stojí?

Na tom, abych věděl jaké makroživiny v jakém poměru mají být. Jaké máme možnosti a typy stravování a jak mohu klientovi poradit. U nás učíme základy. Pokud chci ale klientovi radit se stravou, musím si udělat výživový kurz nebo mu doporučit výživového specialistu. 

Měls ty v životě někdy období, kdys nebyl spokojený se svou váhou? Jaks to řešil?

Ano, měl. Řešil jsem to tak, že jsem změnil práci a začal více cvičit. Uvědomil jsem si, co mi moje tělo přináší a v jakém ho chci mít stavu. Když jsem se sebou spokojený, mám větší sebevědomí a celkově lepší pocit. Mám větší výkony v práci, jsem lepším partnerem. Vše s tím souvisí. Tělo, mysl, duch….

Zjistil jsem příčinu, cíl a potom jednal. Je to jednoduchý 🙂

V čem z tvé zkušenosti lidi v jídle nejvíc chybují?

Všemu věří. Dnes je 21. století, máme nejvíce informací za celou dobu existence lidstva. A to znamená jednu věc, těch informací je tolik, že je doba největšího chaosu. A většina lidí věří tomu, co říkají v televizi a různým dietám a různým trikům, které je jednodušeji přivedou k cíli. 

Ale dlouhodobě je jen jedna zdravá a správná cesta. Tu jsem zmiňoval u čtvrté otázky.

Může do vašeho trenérského kurzu i někdo, kdo zatím moc necvičí, ale chtěl by se to naučit? Cena je celkem příznivá…

Určitě může, kurzy jsou u nás tak 50/50. Studenti, kteří se chtějí naučit trénovat a získat licenci a poté klienti, kteří se chtějí naučit správně cvičit a nechtějí investovat do trenéra. Ceny máme nastavené velice příznivě.

A na závěr jedna osobní – co tvé aktuální cíle ve sportu?

Laškuji teď trochu s MMA, a přemýšlel jsem nad zápasem, to by mohl být cíl. Ale to se neslučuje s mým hlavním cílem ve sportu a riziko zranění je zde veliké, takže mě na zápase neuvidíte, trénuji jen rekreačně 🙂

Můj cíl je, aby mě sport bavil a mohl mě provázet celým mým životem. Je to moje droga, můj relax, pomáhá mi v těžkých chvílích. 

Lukáši, držíme palce tobě i FitPraze a děkujeme za super popovídání 🙂

Baví vás žít zdravě? Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout.
Upozornění na nové články, jídelníčky a recepty posíláme 3x týdně (po, st, pá). Z odběru novinek se můžete kdykoli odhlásit.
Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.

Share via
Send this to a friend