Bezhladoveni.cz

Lék může být chutný, jako černý bez

Černý bez, latinsky Sambucus nigra, patří mezi keřovité stromy rostoucí podél cest nebo v houští. Od května můžeme v přìrodě rozpoznat jeho intenzivnívůni a bíložluté květy.

reklama

Jeho plody začínají zrát o několik měsíců později a jejich barva se postupně mění z načervenalé na černofialovou.

Šťáva z bezinek je sytě červená a hodně barví. Bezinky se mimo jiné také využívají jako přírodní barvivo a v konzervárenském průmyslu.

Pyšnit se může mnoha léčivými vlastnostmi a ne nadarmo lidové přísloví říká: ” Před heřmánkem smekni a před bezem klekni.”

Černý bez a jeho účinky na zdraví

Již od středověku je ceněn pro své léčivé účinky. Plody a květy černého bezu působí antivirově a protizánětlivě.

Protože bez usnadňuje vykašlávání, je často součástí čajových směsí. Pomáhá nám zahánět horečku, chřipku, nachlazení i nepříjmený chrapot. Urychluje rekonvalescenci nebo zmírňuje příznaky onemocnění.

Černý bez se mimo jiné využívá při vysokém krevním tlaku, zánětu močových cest a dny. Účinky má mírně močopudné. Šťáva má vysoký obsah vitaminu C.

Kromě čajů se poměrně dost vyhledává bezinkový sirup, který tlumí bolest v krku a zánět průdušek.

Bezinkový ocet má zdaleka jiné využití, používá se k masírování bolavého svalstva. Neobvyklou, avšak zdaleka ne neznámou úpravou černého bezu je kosmatice.

Jedná se o obalený květ bezu v těstíčku z vajíčka a mouky, který se smaží na horkém oleji podobně jako například květák nebo patizon. Prudké smažení zkrátí dobu pokrmu na oleji a olej se tak nestihne tolik vpít do těstíčka.

Jedna rada na závěr! Rozhodně černý bez nejezte bez předchozí úpravy, jeho kúra, květy i listy jsou mírně jedovaté.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Tereza Pechová

Tereza Pechová

Vždy jsem tíhla k dobrému jídlu a trávení času v přírodě při nejrůznějších sportovních aktivitách. Právě zájem o zdravý životní styl a zjištění, na kolik je naše zdraví ovlivněno tím co jíme, mě přivedlo k absolvování oboru Nutriční terapie.

Nenechte si ujít

reklama
Doprava zdarma na kokosové produkty ve specializovaném obchodu zkokosu.cz Doprava zdarma
Doprava zdarma na kokosové produkty ve specializovaném obchodu zkokosu.cz
Máme tu pro tebe klasické i designové kokosové misky a jiné výrobky od farmářů z Vietnamu, ručně šité, pratelné a kompostovatelné pomocníky do kuchyně i koupelny, zero waste produkty šetrné k naší planetě a přírodní kosmetiku převážně z českých luhů a hájů. Doprava Zásilkovnou při nákupu nad 499 Kč zdarma.

Zobrazit další slevové kupony →

Už jste ochutnali Zdravou jednohubku?

Každý všední den jeden tip pro lepší zdraví a snadnější hubnutí ve vaší emailové schránce.

Dejte si Zdravou jednohubku spolu s dalšími 4 562 čtenáři.

Varování: Po požití Zdravé jednohubky můžete být chytřejší a zdravější. Když vám přestane chutnat, můžete se kdykoli odhlásit.

reklama
Pošlete článek přátelům