Báječná cyklistika aneb co se stane, když začnete jezdit na kole

S každou další jízdou se budete cítit silnější a zdravější. Zbavíte se kil navíc, zpevníte celé tělo a celkově se budete cítit sami se sebou spokojenější. To samozřejmě lze říct o každém sportu, proč si tedy vybrat zrovna cyklistiku a investovat nemalé peníze do jízdního kola a dalšího vybavení?

Cyklistika je mezi Čechy hodně oblíbený sport, kterému se v nějaké míře věnuje třetina celé populace. Na kole jezdí děti, dospělí i senioři, každý dle svých možností, zdravotního stavu a vztahu ke sportu. 

Na cyklostezkách narazíte na vášnivé cyklisty, kteří na první místo kladou najeté kilometry a výkony, i méně nadupané cyklisty, kteří si chtějí udržet fyzičku a zároveň si užít radost z jízdy venku, či rodiny s dětmi a skupiny přátel, pro které cyklistika představuje především způsob, jak si užít společný čas.

Nejste-li si jistí, proč byste měli na kole začít jezdit také vy, máme pro vás hned 10 pádných důvodů, proč je cyklistika bezkonkurenčně nejlepší sport.

1. Minimální zátěž na pohybový aparát

Rozhodli jste se zhubnout a zapracovat na své fyzičce, ale má to několik háčků. Doporučené běhání představuje pro pohybový aparát poměrně velkou zátěž zejména na klouby. Platí to hlavně pro začátečníky a osoby s nadváhou. Šetrnější chůze vyžaduje více času, aby přinesla kýžené výsledky v podobě hubnutí. 

Skvělý kompromis představuje cyklistika, která je vhodná pro každého. Je nesmírně šetrná ke kloubům a ujet více kilometrů najednou zvládnou i absolutní začátečníci, nesportovci. S každou jízdou se budou zlepšovat. Důležité je jezdit pravidelně a zvolit vhodnou intenzitu, aby jízda na kole měla ty správné výsledky.

2. Ještě intenzivnější spalování tuků

Pokud jízdní kolo vytáhnete několikrát  týdně a dupnete do pedálů, můžete si být 100% jisti, že se konečně zbavíte nenáviděných tukových zásob. Muži se zbaví “pivního” bříška a ženy určitě potěší štíhlejší a vypracovanější nohy. 

Nebude to bez práce. Nezbytné je jezdit na kole několikrát týdně a v intenzitě, při níž tělo spaluje tuky. Žádoucí je průměrná rychlost alespoň 15 až 20 km/h dle kondice a alespoň hodina jízdy v kuse. Za tuto dobu spálíte určitě přes 500 kcal s ohledem na věk, pohlaví a aktuální fyzickou kondici.

Začněte například jezdit na kole do práce nebo k jízdě na kole přesvědčte partnera nebo partnerku. Ve dvou je sportování vždy větší zábavou a navíc se můžete vzájemně motivovat a hecovat k lepším výkonům.

cyklistika ve dvou
Užívejte si jízdu na kole ve dvou nebo s přáteli.

3. Výrazné zlepšení fyzické kondice a kardiovaskulárního systému

Jízda na kole patří k nejúčinnějším aerobním aktivitám, které prospívají kardiovaskulárnímu systému. Samozřejmě pouze tehdy, provozuje-li se pravidelně několikrát týdně. Trochu se opakujeme, ale je to nutné 😉 Co přesně znamená “zlepšení fyzické kondice”?

Ruku v ruce s ubývajícími kily se vám bude lépe a rychleji šlapat. Po hodině jízdy na kole už nebudete unaveni a schváceni tak jako na začátku. Za stejný čas zvládnete ujet delší a delší vzdálenost. Kopce se z původního “pekla” změní v zajímavou výzvu. Teprve tehdy vás cyklistika začne skutečně bavit.

cyklistika - kopec
Vyjet kopec s úsměvem se stane skutečností.

4. Ploché bříško, pevnější stehna a vytvarovaná lýtka

Kromě toho, že se budete lépe cítit, budete rovněž lépe vypadat. Jízda na kole je výborným posilovacím cvičením. Šlapání na kole, ať už po rovinkách nebo do kopců, vyžaduje sílu a ta se časem projeví na vaší postavě. 

Na kole pracuje celé tělo: paže, střed, hýždě i nohy. Po měsíci pravidelného ježdění na kole bude vaše bříško viditelně plošší, stehna štíhlejší a pevnější. Je to skvělý sport na váš zadek i přesto, že se na kole převážně sedí. Nemluvě o sexy vytvarovaných lýtkách, které jízdou na kole získáte jako bonus 🙂

5. Zvýšená tvorba hormonů štěstí a dobré nálady 

Jízda na kole je osvědčený nástroj, jak se zbavit chmur a zlepšit si náladu. Stačí dupnout do pedálů a užívat si projížďku krásnou přírodou. Při fyzické aktivitě organismus produkuje  hormony štěstí endorfin a serotonin. I přesto, že budete unavení, budete se cítit šťastní a spokojení sami se sebou. A to je to hlavní. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Holky, nebojte se cyklistiky, motivuje Pavlína z Holky na kole

Hledáte další důvody, proč začít s jízdou na kole? Tady je máte alespoň 3:

  • Budete trendy. Sportovat a žít zdravě je posledních pár let žhavý trend.
  • Budete eco friendly. Vyměňte auto za kolo a za nižší dávku emisí vám bude vděčné i životní prostředí.
  • Budete bohatší. Utratíte méně peněz za pohonné hmoty i jízdenky.
cyklistika - zábava
Jízda na kole není jen dřina, je to především zábava.

Jak si vybrat jízdní kolo

Není kolo jako kolo. Kdysi to tak bylo, dnes už si můžete vybrat kolo dle stylu jízdy, terénu i pohlaví. 

6 základních typů jízdních kol

Vybrat si správné kolo je opravdu důležité. Je velký rozdíl mezi tím, zda plánujete jezdit po silnici a zpevněných stezkách nebo vás láká jízda v náročném terénu. Existují i kola, která zvládnou různé terény. 

  • městské kolo: kolo vhodné pro jízdu ve městě se sníženým rámem kvůli snazšímu nastupování a praktickým nosičem na batoh, kabelku i nákup, typické je také větší a pohodlné sedlo, vzpřímenější posed, aby dámy mohly jezdit i v šatech,
  • krosové a trekingové kolo: pro nenáročné cyklisty praktická kombinace městského a horského kola s odpruženou přední vidlicí, které se hodí do města, na cyklostezky i do lehkého terénu,
  • gravel: pro zkušenější sportovce je určená trendy kombinace silničního a horského kola, je poměrně rychlý na silnici, ale zároveň dobře drží v lehkém terénu, na lesních a polních cestách, 
  • silniční kolo: sportovní až závodní kolo pro zkušené cyklisty, kteří jezdí po silnicích a asfaltových cestách a jde jim o rychlost a výkon,
  • horské kolo: oblíbené kolo pro všechny, kteří vyhledávají jízdu mimo silnice, jezdí nejraději na nezpevněných cestách přírodou, občas po silnici a zpevněných cestách, kde je však pomalejší, 
  • celoodpružené kolo: speciální kategorie horských kol do náročného terénu, která v posledních letech hodně nabrala na popularitě, se vyznačuje vedle odpružené přední vidlice a odpruženou zadní stavbou. Dle náročnosti terénu a stylu jízdy se volí ještě podkategorie (enduro, downhill apod.).

Jak velké?

Důležitým krokem je výběr velikosti rámu a geometrie. Ženy by rozhodně měly vybírat z kategorie dámských kol daného typu, protože jsou uzpůsobené přímo pro ženskou postavu. 

Špatný výběr velikosti rámu může zkazit požitek z jízdy a způsobit i bolesti zad. Kolo si proto před koupí vždy vyzkoušejte. Každý dobrý prodejce vás nechá na kolo sednout a projet se u nich po “dvorku”. 

U drahých a specifických kol je doporučené vyzkoušet různá kola. Kola od různých výrobců se liší a každému cyklistovi sedne něco jiného. Vliv má například délka nohou, rukou, trupu atd.

Za kolik?

Významnou roli samozřejmě hraje i cena. Tu ovlivňuje typ kola, výrobce, použité materiály a technologie. Levněji vychází krosová, trekingová, silniční a horská kola. Výrazně dražší  jsou celoodpružená kola, která v základní variantě stojí od 50 000 Kč výše, nebo jakékoliv jízdní kolo vyrobené z lehkého a odolného karbonu..

Použitelné horské kolo lze pořídit už okolo 10 000 Kč. Plánujete-li však jezdit častěji, vyplatí se připlatit a investovat zhruba 20 000 až 40 000 Kč za kvalitnější kolo. Koupit si můžete i propracované kolo za 100 000 Kč a mnohem výše. 

Jaké další vybavení k jízdě na kole potřebujete?

K základnímu vybavení každého zodpovědného cyklisty patří:

  • cyklistická helma: v případě pádu vám může zachránit i život, kupujte novou helmu od ověřeného výrobce a u dětí se nikdy neřiďte heslem “však do toho doroste”, volte zásadně správnou velikost,
  • vhodné oblečení a obuv: nejlepší je sportovní oblečení s výjimkou městského kola určené pro jízdu na kole, boty by měly mít pevnější podrážku, oblíbená je cyklistická obuv s nášlapy, 
  • ledvinka, batoh, camelback: podle délky a náročnosti jízdy potřebujete něco, do čeho zabalíte vodu, svačinu, telefon, náhradní duši, nářadí a případně další oblečení pro případ deště, chybět by neměla ani malá lékárnička.
  • brýle: poskytují ochranu nejen před sluncem, ale i prachem, kamínky a větvičkami, které při kontaktu s okem mohou způsobit velmi nepříjemné poranění.
  • rotoped na doma: když chcete jezdit za jakýchkoliv povětrnostních podmínek, ale vlastně ne úplně za každého počasí 😉

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
S hubnutím začněte na rotopedu. Je to zdravější a snazší než běh či jogging

Závěrečné shrnutí: Jezděte bezpečně a užívejte si jízdu na kole

Při jízdě na kole neohrožujte sebe ani nikoho dalšího. Jako zodpovědný cyklista:

  • Udržujte kolo v dobrém technickém stavu. 
  • Nikdy nejezděte bez cyklistické helmy.
  • Při jízdě za tmy a zhoršené viditelnosti používejte světla a reflexní prvky na kole a oblečení.
  • Jezděte po označených cyklostezkách a v jízdních pruzích vyhrazených pro cyklisty.
  • Dodržujte pravidla silničního provozu, jedete-li po silnici.
  • Vyhýbejte se místům a cestám, kde je jízda na kole zakázána.
reklama
Popis

Pomáháme ženám k většímu sebevědomí - cítit se lépe, zpevnit se či zhubnout

Vyzkoušejte si týden zdarma, bez závazků:

  • Dámské fitness, kde rozumí ženám a je pro všechny věkové kategorie
  • Stále se o vás stará certifikovaná trenérka se zaměřením na cvičení pro ženy
  • Týden zdarma je nezávazný. Zda budete chtít pokračovat je zcela na vás
  • Uděláte si konečně čas na sebe a budete se cítit dobře
  • Vyzkoušíte cvičení, které mnoha ženám pomohlo k většímu sebevědomí - vypadat lépe, zpevnit se či zhubnout natrvalo
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.