Bezhladoveni.cz

Kokosový olej a jeho všestranné využití

Skoro by se dalo říct, že jde poslední dobou o „krále“ mezi oleji. Právem jsou vyzdvihovány jeho pozitivní účinky na lidský organismus a v každodenním životě vícero uplatnění.

reklama

Jak kokosový olej využívat tak, abychom z něj dostali to nejlepší?

V kuchyni

U tohoto bodu je důležité vědět, že kokosový tuk nepatří zrovna mezi ty nejzdravější, protože obsahuje zejména trombogenní, nasycené mastné kyseliny. Přesto se však v kuchyni začal používat, a to především proto, že se díky jeho složení tak snadno nepřepaluje, a tak alespoň nevznikají při vaření karcinogenní látky.

Některé zdroje ale zmiňují pozitivní vliv na imunitní systém a antioxidační schopnosti, které brání mnoha nepříznivým procesům v našem organismu.

Problém v jeho konzumaci nevidíme především u vegetariánů a veganů, kteří mají díky absenci živočišného tuku malý podíl nasycených tuků v jídelníčku.

U masožravců může být také v určitých ohledech prospěšný, pozor však na staré dobré pravidlo, že všeho moc škodí.

Při hubnutí a sportu oceníte spíše lehkou kokosovou vodu plnou hydratačních elektrolytů.

Na obličej

Mnoho žen po celém světě si oblíbilo kokosový olej nejenom jako noční krém, který nádherně zvláční pokožku, ale také třeba místo odličovacího mléka.

Pokud si pořídíte opravdu 100% přírodní kokosový olej, můžete si být jisti, čím vyživujete svoji pleť a vyhnout se tak mnoha zbytečným chemickým látkám, které jsou dnes do kosmetiky přidávány.

kokosový olej

Pokožka celého těla

Kokosový olej můžete využít i jako tělový krém, nejlépe ho vmažte do ještě vlhké pokožky, čímž se pak lépe vstřebá. Zanechá vaši pokožku vláčnou a navíc ji krásně provoní.

Místo pěny na holení

Tento olej se dá skvěle využít i jako prostředek na odstraňování chloupků, navíc ho stačí nanést jen minimum a po holení zůstane vaše pokožka příjemně hebká.

Na vlasy

Pokud máte suché, lámavé a třepivé vlasy, zkuste do nich vmasírovat po umytí trochu kokosového oleje. Vlasy se pěkně vyživí a získají lesk.

Můžete jej použít i jako masku před umytím, klidně ho nechejte působit přes nos a vlasy zabalte do igelitového sáčku. Budete se divit, jaké zázraky kokosová kůra svede.

kokosový olej a vlasy

Balzám na rty

Pokud trpíte na popraskané a vysušené rty, zkuste si místo komerčně prodávaných produktů pořídit kokosový olej a natírejte s ním ústa několikrát za den. Kokos skvěle hydratuje a navíc vám bude příjemně vonět pod nosem.

Proti bakteriím a kvasinkám

Pokus vás trápí kvasinkové či bakteriální infekce, zkuste postižené místo několikrát denně potřít extraktem z kokosu a uvidíte, co příroda dokáže. Můžete jím zkusit potírat i vyrážky a ekzémy různého původu, které se začnou mnohem lépe hojit.

Bělení zubů

Ano, i tento způsob využití kokosu existuje. Zkuste nějakou dobu každý večer potírat zuby po vyčištění kokosovým olejem alespoň po dobu 3 minut a uvidíte, že po pár týdnech opravdu uvidíte rozdíl.

Tyto i další pozitivní účinky nám může nabídnout voňavý kokosový olej. Pokud se stále odhodláváte tento malý zázrak přírody vyzkoušet, snad vás tento článek navnadí.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.

Nenechte si ujít

reklama
reklama