Bezhladoveni.cz

Jak nás ohrožuje nadváha?

Dle Státního zdravotního ústavu se v roce 2013 potýkalo s nadváhou více než 50 % české populace. Jde o varovný signál.

reklama

Sledovat optimální hmotnost bychom měli již u dětí a dospívajících. Až 80 % dětí bojujících s váhou má problémy s udržením optimální hmotnosti i v dospělosti.

Hmotnostní indexy pro základní posouzení

Pro orientační posouzení naší hmotnosti slouží tzv. hmotnostní indexy, z nichž asi nejznámější je index BMI. Index BMI porovnává váhu k výšce, ale není vhodný pro sportovce a zejména pro děti.

U dětí se využívají tzv. percentilové grafy BMI. Nadváha odpovídá hodnotě BMI nad 25, od hodnoty 30 již začíná obezita.

Tip! Vyzkoušejte naši BMI kalkulačku. Ihned orientačně zjistíte, jak jste na tom.

Obezita

Nadváha je předstupněm obezity. Zdravotní rizika od hodnoty BMI 25 stoupají a o výraznějším vzestupu rizik se mluví u BMI nad hodnotu 27.

Obezita je rizikovým faktorem pro řadu onemocnění a metabolických komplikací. Je definována jako nadměrné ukládání tuku v organismu.

V posledních letech se probírá jako celospolečenský zdravotní problém, protože zvláště ve vyspělých zemích počet obézních dětí a mladistvých výrazně roste.

obezita

Vysoký krevní tlak

Zvýšený krevní tlak se vyskytuje společně s nadměrnou hmotností. Platí, že čím vyšší hmotnost, tím je pravděpodobnější vznik vysokého krevního tlaku.

Rozhodně zde však nehraje roli pouze jeden faktor. Kromě redukce váhy je při vysokém tlaku nezbytné omezit i alkohol a přidat více pohybové aktivity.

Cukrovka 2. typu

Vliv dědičnosti se v tomto případě neodpáře, přesto se nemoc může, ale také nemusí projevit. Velmi radikálně pomůže váhový úbytek. Protože vás jím budou lékaři beztak strašit, není lepší hlídat si váhu včas?

Infarkt myokardu a další cévní onemocnění

Obézní jsou několikanásobně více ohroženi infarktem než štíhlé osoby stejného věku. Infarkt myokardu vede k závažné poruše srdečně-cévního systému, což představuje přímé ohrožení života. Příčinou je porucha proudění krve v tepnách.

Nadměrná hmotnost je jedním z faktorů podílejících se na urychlení rozvoje aterosklerózy (kornatění tepen), způsobující zúžení průsvitu cév. Preventivně působí např. vyvážený poměr omega-3 a -6 mastných kyselin z ryb, ořechů a semínek.

prevence cévních onemocnění

Zvýšený cholesterol

I zvýšený cholesterol může být odrazem špatného stravování či nadváhy. Stojí za ním především strava bohatá na nasycené živočišné tuky.

Raději zaměňte smažené a tučné hranolky za domácí brambory pečené v troubě a (nejen) cévy se budou radovat.

Žlučové kameny

Cholelitiáza neboli žlučové kameny je velmi časté onemocnění, které se více vyskytuje u žen. Jedním z rizikových faktorů je obezita.

Pravidelnost jídel během dne zde hraje také významnou roli. Jíst zdravě a pestře je v každém případě dobrý základ.

Dna

Nemoc králů již sestoupila mezi poddané, ale je „naštěstí“ jednou z diet nejlépe ovlivnitelných kloubních chorob. Toto onemocnění charakteristické bolestivými otoky kloubů způsobuje narušená přeměna bílkovin s purinovými látkami. Jedním z jejich hlavních zdrojů je zvěřina a vnitřnosti.

Nádorová onemocnění

Strava, jakožto součást životního stylu, se velmi odráží na vzniku nádorových onemocnění. Karcinom tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom) je v naší zemi nejrozšířenější nádor trávicího traktu. Nadměrná hmotnost však samozřejmě není jediným viníkem. Hraje zde roli mimo jiné i dědičnost.

Více myslet na zeleninu a ovoce, a tudíž pročištění střev vlákninou, je jedna z maličkostí, kterou pro sebe můžeme udělat.

ovoce a zelenina

Psychické poruchy

S depresí nebo úzkostí různého rozsahu bojuje hodně lidí, kteří mají problémy s udržením optimální hmotnosti. Špatná nálada a snížené sebevědomí spojené s nespokojeností se sebou samým nás může dostat do začarovaného kruhu. Chce to nemít na sebe velké nároky a dostat se ke zdravé váze pozvolna.

Neplodnost a nechuť k sexu

Neřešená nadváha, popřípadě obezita, může mít podíl na neplodnosti. Málo tukové tkáně i její přebytek se ukazují jako problém, pokud chceme počít potomka. Hormonální nerovnováha narušuje menstruační cyklus. Vyšší hmotnosti je někdy připisováno i snížené libido.

Zapomeňte na diety, naučte se jíst zdravě. Nebojte, neznamená to, že si už v životě nikdy nezamlsáte. I zdravá jídla mohou být chuťově výborná!

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Tereza Pechová

Vždy jsem tíhla k dobrému jídlu a trávení času v přírodě při nejrůznějších sportovních aktivitách. Právě zájem o zdravý životní styl a zjištění, na kolik je naše zdraví ovlivněno tím co jíme, mě přivedlo k absolvování oboru Nutriční terapie.

Nenechte si ujít

reklama
reklama