Amarant je jednoletá rostlina pocházející z Jižní Ameriky. Přezdívá se mu také „zlato Inků“. Do českých menu si zatím cestu nenašel, což je velká škoda mimo jiné proto, že představuje zajímavou alternativu obilovin, a to nejen pro celiaky.
Amarant a bezlepková dieta
Amarant – přirozeně bezlepková pseudoobilovina. Pomáhá rozšířit jídelníček tam, kde má lepek vstup zakázán. Díky němu se nemusíte vzdávat pečiva. Pokud trpíte celiakií a čeká vás doživotní dodržování bezlepkové diety, je dobré mít po ruce více možností, co k snědku a z čeho vybírat.
Dalšími variantami bezlepkových potravin jsou kromě amarantu třeba proso, kukuřice nebo rýže.
Výhody laskavce nejen pro celiaky
- Vysoký obsah bílkovin, až 2× vyšší ve srovnání s běžnými obilovinami.
- Náhradní zdroj bílkovin pro vegetariány a vegany – složení aminokyselin v amarantu se přibližuje bílkovinám živočišného původu.
- Má 4× více vlákniny než jiné druhy obilovin.
- Obsahuje vysoký podíl vápníku a železa.
- Semena amarantu jsou dobrým zdrojem vitamínů (B2, B3, E a dalších) a minerálních látek (fosforu, hořčíku, draslíku, síry, zinku, mědi, manganu…).
- Může příznivě ovlivnit hladinu cholesterolu v krvi díky nenasyceným tukům.
Na 100 g obsahuje amarant 1550 kJ, 18 g bílkovin, 8 g tuků, 57 g sacharidů a 2,2 g vlákniny.
Příprava amarantu
Drobná semínka amarantu se zatím v běžné české kuchyni poměrně málo využívají. My ho známe především v podobě amarantové mouky, která slouží k výrobě sladkých dezertů či slaného pečiva.
Příprava amarantu není nijak složitá. Využít ho můžeme k dušení, vaření nebo pražení na sucho. Pracuje se s ním obdobně jako s rýží, na 1 dílek semínek 2 dílky vody a vaří se do změknutí.
Tipy na recepty z amarantu
Jedním z tipů je kombinovat amarant s rýží nebo jáhlami. Jí se ovšem i samostatně. Se zeleninou a masem může představovat dokonalou večeři. Pohrát si s ním můžeme dle své libosti. Je chutný naslano, nasladko, můžeme jím odlehčit karbanátky nebo ho vmíchat do polévky na způsob zavářky. Je tvárný podobně jako bulgur nebo kuskus, ale vyniká nad nimi výživovými vlastnostmi.
Kde amarant koupit?
Amarant by mohl být problém sehnat v běžných obchodech. Mívají ho v krámcích se zdravou výživou a v dobrých internetových obchodech. Prodává se v podobě semínek, pukanců, mouky nebo vloček.
Mít omezení v dietě nutně neznamená vzdát se dobrých jídel. Zkuste objevit nové chutě právě s úžasným amarantem!
TIP: Inspirujte se našimi dalšími vzorovými jídelníčky bez lepku:
Jídelníček bez lepku I.
Jídelníček bez lepku II.