Že bychom měli každý den začít zdravou snídaní, nemusíme připomínat. Ale pozor! Těchto 7 snídaňových lákadel vám místo přívalu energie zadělá na pořádné problémy.
Díky vyvážené snídani se cítíme celý den plní energie a všechny úkoly nám jdou lépe od ruky. Co když ale každý den jíme ke snídani něco, o čem si myslíme, že je to pekelně zdravé, ale přitom do sebe dostáváme jen prázdné kalorie bez správné nutriční hodnoty?
Jaké snídaně jsou tedy největší výživové omyly? Čtěte!
1. Kupované snídaňové cereálie
S radostí dáváte sobě i svému dítku každé ráno cereálie s mlékem, protože v reklamě slyšíte jen samou chválu? Tak to je velká chyba. Cereálie ve skutečnosti znamenají pouze sacharidy, které když je zalijete ještě mlékem, znamenají mnohdy pořádnou kalorickou bombu, která nadlouho nezasytí.
2. Müsli a granola
Pozor si dávejte i na přeslazené, zdánlivě zdravé müsli, které je navíc často plné tuku a prázdných kalorií. Raději si namíchejte doma sami ovesné vločky s oříšky a trochou kvalitní hořké čokolády. Fantazii se meze nekladou. Přisladit můžete trochou medu a dát na chvíli zapéct, abyste nepřišli ani o křupavost. Ve chvíli máte hotovou mnohem zdravější variantu müsli, kterou doplňte ideálně bílým řeckým jogurtem, který je bohatý na bílkoviny.
TIP: Přečtěte si, jak poznat zdravé müsli.
3. Fresh džusy
Začínáte svůj den pořádnou dávkou ovoce ve formě čerstvě vymačkaného džusu? Tak tady pozor! Taková čerstvě vymačkaná šťáva nejenom, že je plná jednoduchého cukru, ale navíc vám kromě vysoké dávky kalorií (a nějakých těch vitaminů – dobře) nedodá všechny živiny, které potřebujete. Takový džus vás vůbec nezasytí. Proto když ovoce, raději se do něj zakousněte v celku. Doplníte tak potřebnou vlákninu.
4. Tmavé pečivo
I zde je třeba si uvědomit, že tmavé pečivo nerovná se automaticky zdravé. Mnoho lidí mylně každé tmavé pečivo považuje za celozrnné, což je velká chyba. Většina druhů tmavého pečiva je pouze obarvená karamelem, aby to působilo na spotřebitele co nejzdravěji.
TIP: Přečtěte si, jak poznat pečivo vhodné pro hubnutí.
5. Šunka pro děti
Zde se opět ve většině případů jedná pouze o marketingový tah, který má nalákat důvěřivce na co nejkvalitnější produkt. Označení šunky pro děti však není stanovené legislativou. Může zde být proto mnohdy i vyšší obsah soli či škodlivých dusitanů, než u jiné obyčejné šunky s vyšším podílem masa.
6. Pufované chlebíčky
Nejíte pečivo a místo něj si raději dopřáváte rýžové či jiné „zdravé“ pufované chlebíčky? Chyba. Tyto chlebíčky mají minimální výživovou hodnotu a navíc vás na rozdíl od normálního pečiva ani nezasytí. Klidně si dejte pečivo, ale obložte si ho místo sladkých džemů a paštiky kvalitní bílkovinou či zdravými tuky.
7. Jogurtové nápoje
Nestíháte ráno snídat, tak alespoň popadnete každý den nějaký ten „zdravý“ jogurtový nápoj? Pozor. Velmi záleží na druhu, který si vyberete. Rozhodně zapomeňte na ty ovocné, protože zde se kromě cukru a modifikovaného škrobu s žádným ovocem většinou nesetkáte. Dostanete tak do sebe velké množství kalorií v jednom drinku, po kterém navíc budete mít brzy hlad.
To samé platí i u jogurtů – bílé varianty vyhrávají! Nenechte se zmást klamavými reklamami a vsaďte na kvalitní jednoduché potraviny, které byly co nejméně technologicky zpracované.
TIP: Připravte si zdravý jogurt doma! Jde to snadno i bez jogurtovače.